Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Азербайджанският газ започва да пристига в България след завършване на интерконектора с Гърция

Министрите на външните работи на България и Азербайджан Теодора Генчовска и Джейхун Байрамов
Снимка: БГНЕС

Очакваме скоро да приключи строежът на газовата връзка Гърция - България, за да можем в пълна степен да реализираме договорените от Азербайджан количества природен газ за България. Това каза министърът на външните работи Теодора Генчовска в съвместно изявление с азербайджанския си колега Джейхун Байрамов, който е на посещение у нас.

Визитата е в контекста на 30-годишнината от установяване на дипломатически отношения между България и Азербайджан, която се отбелязва тази година.

Според министър Генчовска, в контекста на руската агресия в Украйна нашата страна разчита на приноса на Азербайджан за стабилността на енергийните доставки, което ще допринесе и за засилване на европейската и на евроатлантическата сигурност. По време на разговорите днес тя е уверила, че диверсификацията на източниците и маршрутите на доставка на енергийни ресурси е сред приоритетите на българското правителство.

Външният министър на Азербайджан Джейхун Байрамов пък потвърди, че страната му ще доставя природен газ на България в продължение на 25 години, както беше договорено. Той също така отбеляза, че България е един от тримата получатели на азерски газ в Европа.

"Ние сме сигурни, че интерконекторът между България и Гърция скоро ще бъде завършен  и по него  България ще започне да получава енергийната суровина", посочи Байрамов, добавяйки, че това ще даде един голям принос за енергийната сигурност на България.

Двамата външни министри обсъдиха и възможностите за разширяване на сътрудничеството в икономиката, туризма, селското стопанство, информационните и комуникационни технологии.

Подготвя се посещение на азербайджанска бизнес делегация, която да се запознае с възможностите за инвестиции у нас.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бюджет 2025 влиза за обсъждане и в Комисията по образование в парламента

Законопроектът за Бюджет 2025 ще бъде разгледан и в Комисията по образование и науката в парламента. Предвижда се да се запази политиката за увеличение на възнагражденията на педагогическия персонал в средното образование, както и заплатата на учителите да достигне 2800 лева. Възнагражденията на академичният състав през 2025 г. също ще..

публикувано на 26.02.25 в 07:52
Володимир Зеленски и Доналд Тръмп

Украйна е съгласна с предложената от САЩ сделка за редкоземни минерали

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Споразумението може да бъде подписано в петък, предаде агенция Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският му колега Володимир Зеленски иска да дойде във..

публикувано на 26.02.25 в 07:48

В НС продължава дебата по Закона за равнопоставеност на жените и мъжете

Очаква се парламентарната работа да започне с продължението на дебата по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за равнопоставеност на жените и мъжете.  Припомняме ви, че депутатите гласуваха разискванията да се предават пряко по БНТ и БНР, но поради липсатс на кворум миналата седмица, законът остана неприет. Законът транспонира..

публикувано на 26.02.25 в 07:41

В комисията по отбрана на НС ще разгледат бюджета на армията

Със заявка за 2.09 процента от БВП влиза в комисията по отбрана бюджетът на армията.  Във вторник президентът Румен Радев предупреди, че бюджетът не може да продължи изпълнението на модернизационната програма. Кабинетът "Желязков" посочи, че отбраната е един от приоритетите в бюджета за тази година.  Министърът на отбраната Атанас..

публикувано на 26.02.25 в 07:37

МС одобрява договор за купуването на ракети "Джавелин"

Правителството се събира днес на редовното си седмично заседание, след като в понеделник на извънредно прие бюджетните закони и четиригодишната си управленска програма. В дневният ред отново влиза решението за одобрение на договора за "Придобиване на управляеми противотанкови ракети "Джавелин".  На последното си заседание служебното..

публикувано на 26.02.25 в 07:27

Кое спъва лечението на редките заболявания у нас?

Поставянето на диагноза за рядко заболяване зависи от подготовката на лекарите – дали познават проявленията на тези болести и дали ги търсят при пациентите . Това казва проф. Даниела Авджиева, началник на Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания в специализираната педиатрична болница "Проф. Иван Митев". Над 6000 са откритите по..

публикувано на 26.02.25 в 07:17

Предложение: Координирано пръскане срещу комари по Дунав

Все още е зима, но в Плевен вече мислят за нашествието на комарите в топлото време . Всяка година насекомите тормозят жителите на крайдунавските селища и създават сериозен риск за общественото здраве, икономиката и качеството на живот в засегнатите региони. Областният управител на Плевен Николай Абрашев поде инициатива за среща, за да се..

публикувано на 26.02.25 в 06:59