Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Много възрастни джипита ще се откажат, а на тяхно място няма да дойдат други, прогнозира той

Личен лекар за електронните направления: Бюрокрацията си е същата, но НЗОК ще пести пари

50 минути по-малко на ден ще работя с пациенти, казва д-р Николай Христов от Варна

Снимка: Pixabay

"Вчера трябваше да се случи една от поредните и голяма стъпка в електронизацията на здравеопазването. Случи се по начин, описан в старата руска поговорка – искахме да стане по-добре, а стана както обикновено. Системата проработи трудно или въобще не проработи, не беше тествана, имаше много грешки, като цяло бяхме блокирани."

Това заяви пред БНР д-р Николай Христов, общопрактикуващ лекар от Варна за началото на работата на личните лекари само с електронни направления.

"Резултат от това беше този описан комичен случай – колегите на една от програмите изпращаха всичките си пациенти на гинеколог, независимо какво точно ги боли. Боли те простатата – на гинеколог, кракът ти е счупен – на гинеколог."

Д-р Христов допълни, че "подобен род панаири е имало винаги при електронизация, това е стара традиция", но за няколко дни нещата се наместват. По думите му обаче проблемът е по-голям.

"Нито една от целите на електронното здравеопазване не беше постигната. Ние с нищо не сме облекчени, пациентите с нищо не са облекчени. Бюрокрацията си е точно същата. Ние пишем и печатаме точно същото, както преди, с това допълнение, че го и обработваме електронно."

Личният лекар разказа, че за средно 50 консултации на ден е пресметнал, че му трябва по още минута допълнително време за електронна обработка, което ще доведе до 50 минути по-малко за работа с пациентите – "час, който досега отиваше за работа, разговори и прегледи на пациентите, сега вече ще отива за електронна обработка на документация".

"Хартията си остава. Печатаме амбулаторни листи, печатаме направления, макар и в малко по-друг вид, съхраняваме хартията в папки, в кашони. Вече две мазета имам пълни не с компоти и с туршия, а с кашони с  досиета."

"Интимната помисъл на авторите на цялата тази простотия всъщност е икономия на пари. Ние няма да можем да правим определено количество профилактични и диспансерни прегледи, които няма да ни бъдат заплатени. Крайният резултат ще бъде икономия за бюджета на Здравна каса. Резултатът ще бъде по цялата ос на извънболничната помощ", смята д-р Николай Христов.

"Съсловието е възрастно, болно, изтормозено, изтощено от 22 години подобни простотии", подчерта той. По думите му много от по-възрастните му колеги намират момента за много подходящ да приключат работата си със Здравната каса и "много хора ще изпаднат от системата", а на тяхно място няма да дойдат други.

"Млад човек, млад колега с тези глупости просто не можеш да го привлечеш в системата. Липсата на лекари означава липса на дейност. Липсата на дейност означава незаплащане на дейност и икономия – това е, всичко е пари."

Нещата не отиват на добре, обобщи общопрактикуващият лекар в предаването "Преди всички". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35