Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филип Попов: Смесено гласуване парира минусите и на машинния, и на хартиения вот

Филип Попов
Снимка: БГНЕС

Очаква се следващата седмица законопроектът на БСП за изменение на Изборния кодекс да влезе в правната комисия на парламента, чака се и становището на ЦИК, което обаче не е обвързващо. Това каза пред БНР Филип Попов, заместник-председател на ПГ на БСП за България.

Той припомни, че промените са внесени заради исторически ниската избирателна активност на последните избори, което води до делегитимация на избраните органи, а "една от съществените причини е машинното гласуване".

"Машините имат своя принос, своя плюс – че няма недействителни бюлетини, но когато се сложи на везната броят недействителни бюлетини и исторически ниската избирателна активност, следва да се направи този анализ, който направихме. Затова върнахме възможността алтернативно – който желае и с хартия", коментира Попов в предаването "Преди всички".

В проекта тъмните стаички се премахват, за да се ограничи възможността на контролиран вот. Тайната на вота се запазва, но няма как човек да извади телефон или друго средство и да заснеме как гласува, поясни той.

Филип Попов смята, че при смесения вариант – и машинно, и хартиено гласуване, могат да се "парират минусите и на двете".

"Няма безкрайно коректно решение. Винаги ще има някакъв негатив."

Проектът е минал през коалиционен съвет, към настоящия момент няма подкрепа от останалите коалиционни партньори.

"Не сме говорили нито с ГЕРБ, нито с ДПС по отношение на Изборния кодекс. Не знам те как ще гласуват, нито "Възраждане."

Темата не е част от коалиционното споразумение, уточни Филип Попов.

"Не сме нарушили по никакъв начин коалиционното споразумение."

Във връзка с предложените от ИТН промени в законодателството за референдумите Филип Попов посочи, че това е "специфичен закон с доста сериозни последици при евентуална промяна в него".

Според него общественото мнение за Северна Македония е ясно и не е нужно да се харчат пари да се прави референдум, за какъвто намекна президентът Румен Радев в коментара си за посещението на премиера във Франция.  

Цялото интервю с Филип Попов слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Политическата фигура на Имамоглу плаши Ердоган

"През всичките тези повече от 100 дни, откакто на 19 март тази година истанбулският кмет  Екрем Имамоглу  беше задържан и после арестуван, по-рано беше анулирана и неговата диплома след 30 и няколко години, през тези повече от три месеца и половина опозиционната Републиканска народна партия с лидер  Йозгюр Йозел  стартира митинги във всички големи..

публикувано на 07.07.25 в 16:34
Огнян Дъскарев

Огнян Дъскарев: Трудно е да се каже дали Мъск ще повтори резултата на Перот

" Почти на всички избори в САЩ има по някаква трета партия , ако не на всички президентски избори". Това подчерта пред БНР журналистът Огнян Дъскарев , който дълги години е живял в Съединените американски щати: "Всъщност на последните и предпоследните президентски избори имаше една либертарианската и една зелена партия и те съответно взеха по..

публикувано на 07.07.25 в 15:43
Виктор Блъсков

Виктор Блъсков: Работодателят има почти пълен контрол върху лицата от трети страни

" За много кратко време беше вдигнат лимитът на това работниците от една фирма да са лица от трети страни ". Това обясни пред БНР Виктор Блъсков , журналист и политик от партия "Синя България": "Ние в момента сме на дъното на една доста сериозна пързалка , на която са държави като Германия, Франция, Скандинавските държави, Великобритания,..

публикувано на 07.07.25 в 15:06
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Властта не спазва законите на страната

"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно  екологичната катастрофа , която вече се е оформила поради несправянето на властта с незаконните сметища ". Това коментира пред БНР Красимира Катинчарова , депутат от "Величие": "Говорим за това, че властта не спазва законите на..

публикувано на 07.07.25 в 13:51
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за туризма и жегите в Сицилия

Рекордни жеги регистрираха в Европа в началото на юли. Екстремни градуси бяха отчетени в Испания, Франция, Португалия, Германия.  Тук на Балканите също сме свидетели на горещата вълна, която затруднява работоспособността през деня и нощната почивка, както и се отразява неблагоприятно на здравето.  Италия е една от страните, където отчетоха..

публикувано на 07.07.25 в 13:23

Йордан Ибришимов: Новата наредба на МРРБ цели да забрани къмпингуването

Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове .  Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..

публикувано на 07.07.25 в 11:20

Корнел Бан: Румъния рискуваше да не може да изплати заплатите и пенсиите

Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители .  Как..

публикувано на 07.07.25 в 10:05