Анкетата показва и интересни детайли изобщо за очакванията на жените и тяхната готовност да се опитват да съчетаят професия и отглеждане на дете, както и от какво биха се отказали, ако очакванията им не съвпадат с реалността.
"Огромната част от майките разбират дали им се предоставят социални придобивки чак по време на интервюто за работа. Това са 64%. Те не са успели да намерят тази важна информация на най-логичните места – в обявата за работа, в сайта на компанията, в социалните мрежи, в групи, но време на интервю за работа се притесняваме да говорим за семейното си положение и да задаваме такива специфични въпроси". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" авторът на анкетата Александра Джандева, която е майка на три деца и блогър:
"Най-често в анкетата се повтаряха отговорите – ваучери за храна, възможност за дистанционна работа, допълнително здравно осигуряване, гъвкаво работно време, почасова заетост, финансов бонус за раждане на дете, възможност за консултация с психолог, осигурена от работодателя. Това са нещата, които работодателите си представят, че са социален пакет, насочен към работещите майки. Майките не искат нещо по-различно. На първите няколко места майките поставят гъвкавото работно време (над 80% са го посочили), възможността за редуване на работа от офис и от вкъщи и допълнителните дни към годишния отпуск".
"Имам 13-годишен опит в журналистиката, който просто се изпари, когато станах майка, защото децата ми все още са малки и изискват много време и ангажираност. Аз трябва да съм до тях, а пък и професията ми е такава, че трудно мога да се върна на ненормиран работен ден, в който непрекъснато да съм на разположение, на линия. Общо взето в момента, в който второто ми майчинство беше към края си, аз вече знаех, че трябва да се подготвя за работа на свободна практика. Започнах да уча много различни неща и започнах да пиша блог, за да се върна към реалността. Повече от година съществува моят блог. Той е плод на разговорите ми с другите майки и най-вече на това какво ги вълнува и какво ги притеснява".
Цялото интервю с Александра Джанджева можете да чуете от звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..