Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се разминават очакванията на майки и работодатели относно социалните придобивки

Александра Джандева
Снимка: dzhandeva.com

Разминават ли се работодатели и работещи майки в разбиранията им за социалните придобивки, когато жените се опитват да съчетават кариера с майчинство? Първото подобно проучване е направено сред 198 работещи майки и показва какво те намират, че са социални придобивки, които ги подпомагат в кариерата, какво не е такова нещо като социална придобивка.

Анкетата показва и интересни детайли изобщо за очакванията на жените и тяхната готовност да се опитват да съчетаят професия и отглеждане на дете, както и от какво биха се отказали, ако очакванията им не съвпадат с реалността.

"Огромната част от майките разбират дали им се предоставят социални придобивки чак по време на интервюто за работа. Това са 64%. Те не са успели да намерят тази важна информация на най-логичните места – в обявата за работа, в сайта на компанията, в социалните мрежи, в групи, но време на интервю за работа се притесняваме да говорим за семейното си положение и да задаваме такива специфични въпроси". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" авторът на анкетата Александра Джандева, която е майка на три деца и блогър:

"Най-често в анкетата се повтаряха отговорите – ваучери за храна, възможност за дистанционна работа, допълнително здравно осигуряване, гъвкаво работно време, почасова заетост, финансов бонус за раждане на дете, възможност за консултация с психолог, осигурена от работодателя. Това са нещата, които работодателите си представят, че са социален пакет, насочен към работещите майки. Майките не искат нещо по-различно. На първите няколко места майките поставят гъвкавото работно време (над 80% са го посочили), възможността за редуване на работа от офис и от вкъщи и допълнителните дни към годишния отпуск".

Пред БНР Александра Джандева разказа как е решила да се насочи към писането на блог:

"Имам 13-годишен опит в журналистиката, който просто се изпари, когато станах майка, защото децата ми все още са малки и изискват много време и ангажираност. Аз трябва да съм до тях, а пък и професията ми е такава, че трудно мога да се върна на ненормиран работен ден, в който непрекъснато да съм на разположение, на линия. Общо взето в момента, в който второто ми майчинство беше към края си, аз вече знаех, че трябва да се подготвя за работа на свободна практика. Започнах да уча много различни неща и започнах да пиша блог, за да се върна към реалността. Повече от година съществува моят блог. Той е плод на разговорите ми с другите майки и най-вече на това какво ги вълнува и какво ги притеснява".

Цялото интервю с Александра Джанджева можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32