Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите на полицаи и надзиратели - за пари, условия на труд, несъстояли се или несъстоятелни реформи

Снимка: БГНЕС

В много градове в страната служители на различните синдикати в МВР днес излязоха на протестни демонстрации, без да възпрепятстват работата на колегите си.

Пред Районното управление в крайдунавския град в обедната си почивка ще се съберат служители на "Арести" и на полицията.

Целта на протеста е основно диалог, заяви Пеньо Пенев – полицейски инспектор, член на Синдикалната федерация на служителите в МВР в Силистра. Според него от години всички правителства обещават и диалог, и реформа, но диалогът остава на заден план, а "реформата куца".

"Аз съм с 30 години почти стаж, но се налага синът ми да ми праща пари за посрещане на насъщните нужди", споделя полицейски инспектор Пенев.

Не става дума само за пари, смята Стоян Великов от синдикалното дружество на служба "Арести" в Силистра.

"Финансовият проблем не е толкова наболял, тъй като сме малък град, за начина ни на живот и стандарта ни що-годе тези заплати стигат. Но в големите градове проблемът е и финансов. Имаме отпуски от 2008-а, 2009-а, 2010-а, които не са взети. 10 години най-малко все ни обещават, че ще ни се увеличи щатът. Бройката на щата, откакто съм почнал, не е променяна. Същевременно организацията на работа изисква и други хора. Все ни натоварват с нови изисквания."

Полицейското управление в Силистра  Снимка: Незабравка Кирова

Според Стоян Великов в ареста "няма тоалетни, няма вода", но същевременно от служителите искат все повече и повече.

"Нямаш право да се разболееш, даже и да умреш нямаш право, защото объркваш графика".

Да си полицай не е привлекателна професия - млади момчета започват работа и след няколко месеца напускат.

Полицейски инспектор Пеньо Пенев от Синдикалната федерация на служителите в МВР в Силистра

"В МВР едно време селектираха, проучваха един бъдещ служител и можеха да се избират хора, докато сега почти не могат да избират", отбелязва Пеньо Пенев.

В крайдунавския град откъм материална база полицията не се оплаква. И с техника разполагат. Забележките им са към униформите - има ги, скъпи са, но са некачествени. Обувките им траят не повече от 6 месеца.

В 12 часа днес ще пият по едно протестно кафе и по една студена вода, заради жегата – с  надежда този път за бъдат чути.

Снимка: Здравка Маслянкова

Десет надзиратели, които не са на смяна в следствения арест на Велико Търново излязоха на протест пред дирекцията.

Около 1200 лева е средната заплата на надзирателите в арестите. Около 600 лева годишно им се полагат за облекло и обувки.

"Чашата преля това, че за пореден път ни лъжат с индексирането на трудовите възнаграждения, лошите условия на труд."

"Нямаме условия къде да се храним, нямаме условия къде да почиваме. Може би задържаните са по-добре от нас."

"Преляха чашата обещаните реформи, които не се изпълняват."

"Да се подобрят заплатите. Облеклото е на ужасни цени, а качество няма."

Във Велико Търново има и закана за граждански протест и затваряне на главния път София-Варна. Причината – организационни промени, свързани с полицейски участъци и управления.

Предвижда се трансформирането на полицейските управления в Стражица и Полски Тръмбеш в полицейски участъци. Реформата предвижда още закриване на участъците в Лясковец и в най-голямото великотърновско село – Ресен.

Във времена на кризи експериментите със сигурността на гражданите не са нормални, коментира пред БНР кметът на Стражица Йордан Цонев, който има полицейски стаж преди кметския пост.

Той настоява да бъде разяснено по какъв критерий е решено закриването точно на РУ – Стражица, както и на участъка в село Камен.

"Чакаме отговор. Предстои затваряне на път и съм сигурен, че ще има голямо присъствие. Няма какво да ни спре. Ще си изразим позицията."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04