Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите на полицаи и надзиратели - за пари, условия на труд, несъстояли се или несъстоятелни реформи

Снимка: БГНЕС

В много градове в страната служители на различните синдикати в МВР днес излязоха на протестни демонстрации, без да възпрепятстват работата на колегите си.

Пред Районното управление в крайдунавския град в обедната си почивка ще се съберат служители на "Арести" и на полицията.

Целта на протеста е основно диалог, заяви Пеньо Пенев – полицейски инспектор, член на Синдикалната федерация на служителите в МВР в Силистра. Според него от години всички правителства обещават и диалог, и реформа, но диалогът остава на заден план, а "реформата куца".

"Аз съм с 30 години почти стаж, но се налага синът ми да ми праща пари за посрещане на насъщните нужди", споделя полицейски инспектор Пенев.

Не става дума само за пари, смята Стоян Великов от синдикалното дружество на служба "Арести" в Силистра.

"Финансовият проблем не е толкова наболял, тъй като сме малък град, за начина ни на живот и стандарта ни що-годе тези заплати стигат. Но в големите градове проблемът е и финансов. Имаме отпуски от 2008-а, 2009-а, 2010-а, които не са взети. 10 години най-малко все ни обещават, че ще ни се увеличи щатът. Бройката на щата, откакто съм почнал, не е променяна. Същевременно организацията на работа изисква и други хора. Все ни натоварват с нови изисквания."

Полицейското управление в Силистра  Снимка: Незабравка Кирова

Според Стоян Великов в ареста "няма тоалетни, няма вода", но същевременно от служителите искат все повече и повече.

"Нямаш право да се разболееш, даже и да умреш нямаш право, защото объркваш графика".

Да си полицай не е привлекателна професия - млади момчета започват работа и след няколко месеца напускат.

Полицейски инспектор Пеньо Пенев от Синдикалната федерация на служителите в МВР в Силистра

"В МВР едно време селектираха, проучваха един бъдещ служител и можеха да се избират хора, докато сега почти не могат да избират", отбелязва Пеньо Пенев.

В крайдунавския град откъм материална база полицията не се оплаква. И с техника разполагат. Забележките им са към униформите - има ги, скъпи са, но са некачествени. Обувките им траят не повече от 6 месеца.

В 12 часа днес ще пият по едно протестно кафе и по една студена вода, заради жегата – с  надежда този път за бъдат чути.

Снимка: Здравка Маслянкова

Десет надзиратели, които не са на смяна в следствения арест на Велико Търново излязоха на протест пред дирекцията.

Около 1200 лева е средната заплата на надзирателите в арестите. Около 600 лева годишно им се полагат за облекло и обувки.

"Чашата преля това, че за пореден път ни лъжат с индексирането на трудовите възнаграждения, лошите условия на труд."

"Нямаме условия къде да се храним, нямаме условия къде да почиваме. Може би задържаните са по-добре от нас."

"Преляха чашата обещаните реформи, които не се изпълняват."

"Да се подобрят заплатите. Облеклото е на ужасни цени, а качество няма."

Във Велико Търново има и закана за граждански протест и затваряне на главния път София-Варна. Причината – организационни промени, свързани с полицейски участъци и управления.

Предвижда се трансформирането на полицейските управления в Стражица и Полски Тръмбеш в полицейски участъци. Реформата предвижда още закриване на участъците в Лясковец и в най-голямото великотърновско село – Ресен.

Във времена на кризи експериментите със сигурността на гражданите не са нормални, коментира пред БНР кметът на Стражица Йордан Цонев, който има полицейски стаж преди кметския пост.

Той настоява да бъде разяснено по какъв критерий е решено закриването точно на РУ – Стражица, както и на участъка в село Камен.

"Чакаме отговор. Предстои затваряне на път и съм сигурен, че ще има голямо присъствие. Няма какво да ни спре. Ще си изразим позицията."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48