Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите на полицаи и надзиратели - за пари, условия на труд, несъстояли се или несъстоятелни реформи

Снимка: БГНЕС

В много градове в страната служители на различните синдикати в МВР днес излязоха на протестни демонстрации, без да възпрепятстват работата на колегите си.

Пред Районното управление в крайдунавския град в обедната си почивка ще се съберат служители на "Арести" и на полицията.

Целта на протеста е основно диалог, заяви Пеньо Пенев – полицейски инспектор, член на Синдикалната федерация на служителите в МВР в Силистра. Според него от години всички правителства обещават и диалог, и реформа, но диалогът остава на заден план, а "реформата куца".

"Аз съм с 30 години почти стаж, но се налага синът ми да ми праща пари за посрещане на насъщните нужди", споделя полицейски инспектор Пенев.

Не става дума само за пари, смята Стоян Великов от синдикалното дружество на служба "Арести" в Силистра.

"Финансовият проблем не е толкова наболял, тъй като сме малък град, за начина ни на живот и стандарта ни що-годе тези заплати стигат. Но в големите градове проблемът е и финансов. Имаме отпуски от 2008-а, 2009-а, 2010-а, които не са взети. 10 години най-малко все ни обещават, че ще ни се увеличи щатът. Бройката на щата, откакто съм почнал, не е променяна. Същевременно организацията на работа изисква и други хора. Все ни натоварват с нови изисквания."

Полицейското управление в Силистра  Снимка: Незабравка Кирова

Според Стоян Великов в ареста "няма тоалетни, няма вода", но същевременно от служителите искат все повече и повече.

"Нямаш право да се разболееш, даже и да умреш нямаш право, защото объркваш графика".

Да си полицай не е привлекателна професия - млади момчета започват работа и след няколко месеца напускат.

Полицейски инспектор Пеньо Пенев от Синдикалната федерация на служителите в МВР в Силистра

"В МВР едно време селектираха, проучваха един бъдещ служител и можеха да се избират хора, докато сега почти не могат да избират", отбелязва Пеньо Пенев.

В крайдунавския град откъм материална база полицията не се оплаква. И с техника разполагат. Забележките им са към униформите - има ги, скъпи са, но са некачествени. Обувките им траят не повече от 6 месеца.

В 12 часа днес ще пият по едно протестно кафе и по една студена вода, заради жегата – с  надежда този път за бъдат чути.

Снимка: Здравка Маслянкова

Десет надзиратели, които не са на смяна в следствения арест на Велико Търново излязоха на протест пред дирекцията.

Около 1200 лева е средната заплата на надзирателите в арестите. Около 600 лева годишно им се полагат за облекло и обувки.

"Чашата преля това, че за пореден път ни лъжат с индексирането на трудовите възнаграждения, лошите условия на труд."

"Нямаме условия къде да се храним, нямаме условия къде да почиваме. Може би задържаните са по-добре от нас."

"Преляха чашата обещаните реформи, които не се изпълняват."

"Да се подобрят заплатите. Облеклото е на ужасни цени, а качество няма."

Във Велико Търново има и закана за граждански протест и затваряне на главния път София-Варна. Причината – организационни промени, свързани с полицейски участъци и управления.

Предвижда се трансформирането на полицейските управления в Стражица и Полски Тръмбеш в полицейски участъци. Реформата предвижда още закриване на участъците в Лясковец и в най-голямото великотърновско село – Ресен.

Във времена на кризи експериментите със сигурността на гражданите не са нормални, коментира пред БНР кметът на Стражица Йордан Цонев, който има полицейски стаж преди кметския пост.

Той настоява да бъде разяснено по какъв критерий е решено закриването точно на РУ – Стражица, както и на участъка в село Камен.

"Чакаме отговор. Предстои затваряне на път и съм сигурен, че ще има голямо присъствие. Няма какво да ни спре. Ще си изразим позицията."

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20