"Хърватия заслужава да e в еврозоната. Тя си направи плана, започна да променя законите си преди тази година, има силен политически консенсус за влизане в еврозоната. Положи много усилия, но трудностите тепърва предстоят".
Това коментира пред БНР проф. Даниела Бобева, икономист и преподавател.
И подчерта, че ако една държава иска да приеме еврото, но проблем ѝ е дефицитът, то тя може да се справи – като не харчи повече и да държи дефицита си в рамките на 3%.
"Не можем да се сравняваме с Хърватия. Страната не беше във валутен борд като нас. При нас ще има по-малко промени. Хърватия натрупа голям потенциал със скок в инфлацията. Имаше повече разходи. Не съм съгласна с предвиждането на ЕЦБ, че дефицитът и дългът на Хърватия ще спаднат през тази година".
В предаването "Хоризонт за вас" тя посочи, че у нас са се натрупали доста проблеми:
"И да влезеш в еврозоната, когато тя е с възходяща инфлация и с рискове за рецесия, това съдържа допълнителни рискове. Разколебаването идва и от друга гледна точка – скептицизмът на хората към еврото нараства с времето. Затова политиците имат нелека задача да убедят хората, че това е пътят".
По думите ѝ, ако сме достатъчно приемливи за политическия елит в еврозоната, те могат да направят компромис за нас:
"Ако продължаваме да харчим повече, отколкото можем да си позволим, тогава едва ли ще постигнем критерия за бюджетния дефицит, за инфлацията. Ако в актуализацията на бюджета планираме огромни разходи, тогава трудно ще постигнем критериите. ЕЦБ предвижда, че ще имаме проблем с инфлационния критерий. Затова трябва да се направи хубав анализ и да се помисли каква политика трябва да се направи".
Тя подчерта, че въпросът за постигане на инфлационния критерий не е важен, а какво ще се случи, след като влезем в еврозоната:
"Дали ще водим политики, които да потискат инфлацията... Еврозоната не е панацея. Тя се превръща все повече в политически проект. Скептично настроените нямат доверие в нея, тъй като тя толерира огромни дългове, високи дефицити. Еврозоната е доста критикувана".
Интервюто с проф. Даниела Бобева можете да чуете в звуковия файл.
Над 1000 души са жертвите от започването на конфликта преди седмица между дългогодишните съперници - бойци от малцинствената друзка общност и подкрепяните от властите бедуини в южната сирийска провинция Суейда. Ситуацията вече се успокоява, съобщиха местните жители, както и кореспондентите на място на водещите световни агенции. Затишието идва след..
Депутат от ВМРО-ДПМНЕ заяви, че българските служби опитват да дискредитират Северна Македония. Депутатът и член на Изпълнителния комитет на управляващата в Северна Македония партия ВМРО-ДПМНЕ Миле Лефков е заявил, че българските служби и техните сътрудници в Северна Македония провеждат координирана операция срещу премиера на Република Северна..
Хеликоптер от военновъздушните сили се включи в гасенето на горски пожар в Рила, съобщиха от министерството на отбраната. "Кугър"-ът с екипаж от 24-та авиационна база Крумово излетя малко преди 17 ч. към местността "Девечаир", южно от селата Марица и Радуил. Военнослужещите координират действията си със служителите на Районна служба "Пожарна..
Верижна катастрофа е блокирала движението по път Е-79 между Видин и Монтана. При разклона за село Винище са се сблъскали два тежкотоварни камиона и два автомобила. Няма пострадали хора. Движението в района временно е двупосочно в едното платно
Управляващата коалиция в Япония е на път да изгуби мнозинството си в горната камера на местния парламент, сочат предварителните резултати от провелите се днес парламентарни избори в страната. Според данните Либерално-демократическата партия на премиера Шигеру Ишиба и коалиционният ѝ партньор "Комейто" губят мнозинството си, предаде Ройтерс,..
Планинските спасители от Разлог и Банско проведоха успешна акция в Пирин, след като жена пострада в района на природния феномен "Стъпалата" над хижа "Яворов". На сигнала се отзова и Центърът за спешна медицинска помощ по въздуха. Жена е пострадала тежко над хижа "Яворов" в Пирин Хеликоптерът с медицинския екип и двама планински спасители..
Рекордни температури се прогнозират на юг, особено на остров Сицилия, където на места те ще достигнат до над 45 градуса, а на север се очакват проливни дъждове с еквивалент над обичайното месечно количество от валежи. Ежедневника "Република" подчертава, че при жегите "протеините в човешкото тяло започват да се денатурират, което води до..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..