Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

1500 деца се събраха във Велико Търново за празник на толерантността

За близо десетилетие броят на ромите висшисти се е увеличил шест пъти

Снимка: Здравка Маслянкова

Над 1500 деца от цялата страна се събраха във Велико Търново за двудневния празник на толерантността. Детският ромски фестивал "Отворено сърце" дава възможност на децата да покажат фолклора и традициите на своите етноси. За първи път участва мобилна дигитална, образователна лаборатория, създадена от ученици и учители. Част от фестивала е кръгла маса на тема "Ромската култура в образованието: мост между поколенията, между традиционното и модерното", която е посветена на 20 години от създаването на центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе".

За 17-а година фестивалът, организиран от център "Амалипе", се превърна в работещ модел на интеграция и толерантност, в чиято основа са децата, младите хора, образованието и опознаването на различните култури на етносите.  

За интеграцията и мечтите си ромските момичета споделиха: 

"В нашето училище има разбиране между нас, не е като да се подиграваме или единият да е повече от другия". 

"Не се караме, не се бием, разбираме се, играем си заедно, винаги сме заедно, помагаме си, общуваме". 

"Не ни е трудно, справяме се, благодарение на учителките, те ни помагат". 

"Да завършим училище – това ни е първата цел, аз искам да уча за медицинска сестра". 

"Аз искам да стана ръководител по народни танци, защото аз съм от ромски произход, обаче българското в България не се поддържа толкова и трябва някой да се захване".


Един от добрите примери за подражание е студентът по биология и ромски медиатор Бойчо Койчев от садовското село Караджово: 

"Това, което съм наследил от моите учители, се старая да го предам и на моите деца. Когато виждат тези деца, че един от тяхната махала е стигнал до еди-кое ниво, някак си те се стимулират, мотивират да продължат своето образование". 


Проблемът с ранните бракове започва да се преодолява, но децата продължават да отпадат от училище, коментира Бисерка Димитрова, педагогически съветник в училището в сливенското село Сотиря: 

"Проблемът е в държавата, не толкова в училището, както много често се опитват да хвърлят вината, защото учителите правим всичко по силите си. Те следват един модел, който наблюдават всеки ден, особено в по-малките села, в по-малките махали. Трудно може да бъде избегнато, когато няма фрапантни наказания, които да ги стреснат и да им покажат, че това е нередно".

Когато има желание, нещата се случват, показаха учениците и учителите от Професионалната гимназия по селско стопанство в град Суворово. Те са направили от стар училищен автобус пътуваща медицинска и образователна лаборатория за възрастните и децата от малките населени места, разказа учителят Владимир Иванов: 

"Решихме, че можем да направим една подвижна медицинска лаборатория, която да достига до точно такива хора с цел да получат медицински преглед. В лабораторията има кантар, термометър, апарат за кръвно налягане, оксиметър, ЕКГ апарат. Имаме връзка с дежурен лекар, с дежурен психолог и социален работник. После решихме да го надградим и да се концентрираме върху учениците".


"Аз съм Даниел Иванов от Суворово. Като цяло е направено като подвижно училище за подпомагане на деца, които нямат достъп до образователни услуги в техните населени места. Могат да ползват изнесено учебно място".


В образователния процес с ромите е постигнат огромен напредък, коментира председателят на център "Амалипе" Деян Колев:  

"Тръстът за социална алтернатива популяризираха национално представително проучване, което показа, че в сравнение с 2011 година, когато е имало аналогично проучване, ромите, които са с висше образование, са се увеличили 6 пъти, а ромите със средно образование – два пъти. Това е само в рамките на 8 години. Ние също от център "Амалипе" виждаме това на терен от година на година. На този фронт специално се постигат много неща. Тук остава въпросът дали това се случва благодарение на официалните политики за интеграция или въпреки тях. Основно се случва благодарение на обективните процеси на модернизация в ромската общност".


Участниците във фестивала "Отворено сърце" тази вечер ще преминат в шествие по централната улица на Велико Търново. Проявата е под надслов "Да превърнем езика на омразата в език на толерантността".

снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Петима българи в болница след катастрофа в Солун

Петима българи са в болница след катастрофа в Солун. Колата им се е ударила в електрически стълб заради движение с несъобразена скорост, съобщиха от полицията.  Взети са кръвни проби от пострадалите, които са били под въздействието на алкохол. Единият от българите е в тежко състояние и е настанен в интензивното отделение на болницата..

публикувано на 10.05.25 в 09:43
Васко Михайлов

Васко Михайлов: Как е освободена Прага през Втората световна война?

Разказ за Пражкото въстание разказваме в "Закуска на тревата".  За Деня на Европа Васко Михайлов, любим глас на "Хоризонт" и дългогодишен кореспондент на БНР в Москва разказва къде би засадил мак - цветето, което още от Първата световна война се превръща в символ на загиналите във военни конфликти. Ден на Европа - защо оръжията не замлъкват?..

публикувано на 10.05.25 в 09:30

Eвропарламентът, Съветът на ЕС и ЕК отварят вратите си за граждани

Европейският парламент, Съветът на ЕС и Европейската комисия в Брюксел ще отворят вратите си за граждани по повод Деня на Европа. Хората ще имат възможност да се запознаят с историята на Общността, нейните политики, да се срещнат и разговарят със свои представители. 

публикувано на 10.05.25 в 08:55
Служители по сигурността обезопасяват района след нападение с пакистански дрон срещу жилищна сграда в Джаму, 10 май 2025 г.

Пет жертви на пакистанската атака в индийския регион Джаму

Петима души са убити в индийския регион Джаму след пакистанската атака. По-рано Пакистан заяви, че е започнал военна операция  в отговор на индийска ракетна атака срещу военновъздушни бази. Пакистанските военни заявиха, че офанзивата е насочена срещу всички авиобази, от които Индия е изстреляла своите ракети, както и срещу складове за..

публикувано на 10.05.25 в 08:51
Д-р Владимира Бояджиева

Д-р Бояджиева: Ранното диагностициране е решаващо за контрола върху заболяването лупус

Ранното поставяне на диагноза е решаващо за контрола върху заболяването лупус, което засяга около 4000 българи. Това обясни в интервю за БНР ревматологът д-р Владимира Бояджиева, по повод днешния Световен ден на лупуса. Заболяването е автоимунно и е най-разпространено сред жените между 20 и 40-годишна възраст. Ако не бъде диагностицирано..

публикувано на 10.05.25 в 08:41
На 7 май индийските въоръжени сили стартираха

Пакистан съобщи: В ход е военна операция срещу Индия

Пакистански официални източници заявиха, че е в ход военна операция срещу Индия. Двете съседни страни водят най-тежките боеве от три десетилетия насам, предаде Ройтерс и показа видео как се изстрелват ракети.  Съобщенията от Исламабад са, че атаките са в отговор на индийски удари.  Според пакистанската армия цели на нападението са били..

публикувано на 10.05.25 в 08:13

Посолството на САЩ в Киев предупреди за възможна "значителна" въздушна атака

Американското посолство в Киев предупреди за възможна "значителна" въздушна атака в следващите дни. Държавните ръководители на Франция, Германия, Великобритания и Полша за първи път ще посетят Украйна заедно, за да покажат "непоколебимата" си подкрепа за Украйна. Днес е последният трети ден от "примирието", обявено едностранно от руския..

публикувано на 10.05.25 в 07:59