Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надал на финал в Париж, тежка контузия отказа Зверев

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Рафаел Надал се класира за финала на Откритото първенство на Франция по тенис, след като надигра Александър Зверев със 7:6 (8), 6:6 и отказ на германеца заради изкълчен глезен преди началото на тайбрека на втория сет. До контузията на третия в света двамата изиграха умопомрачителен сблъсък, като преди завършването на втората част бяха играли вече над три часа.

Първият полуфинал от мъжката половина на схемата в Париж започна отлично за Зверев, който бе на втория си пореден мач от последните четири във френската столица, след като миналата година загуби от Стефанос Циципас. Той проби подаването на Матадора, а след това затвърди брейка. 13-кратният шампион постепенно намери играта си и се добра до връщане на пробива при втората си възможност в сета. Надал имаше три сетбола в десетия гейм, но Зверев се измъкна след над 13-минутна битка. Стигна се до тайбрек, в който германският тенисист поведе с 6:2 и имаше четири последователни сетбола, но непримиримият Надал се завърна и отрази и четирите шанса. Зверев спаси още два сетбола на испанеца, но се пропука при третия и така "Кралят на клея“ дръпна в резултата след над час и половина игра.

Втората част бе изключително странна, като премина под непостоянството и на двамата на собствен сервис. Сетът започна с четири поредни пробива, като първият, който съумя да задържи подаването си беше Зверев. Той направи нов брейк и дръпна с 4:2, но Надал върна пробива. Стигна се до нов такъв за германеца, но сервирайки за частта при 5:4, той отново не издържа и позволи на петия в схемата да се завърне в борбата за сета. При 6:5 за Зверев и 40-30 в полза на Надал, испанецът спечели точката и вкара и втората част в тайбрек. Тогава обаче се случи и най-неприятнит момент от мача, когато Зверев изкълчи жестоко десния си глезен при опит за форхенд по правата. Германецът извика сериозно от болка и трябваше да напусне корт „Филип Шатрие“ с помощта на инвалидна количка.

След кратка медицинска помощ, Зверев се завърна на корта с патерици, за да оповести и решението си да прекрати участието си в епичния полуфинал. Така, след три часа и седем минути Надал, който днес празнува своя 36-и рожден ден, направи перфектния подарък за повода, класирайки се на своя 14-и финал на Ролан Гарос. Той Испанецът никога не е губил във финален сблъсък в Париж, като за последно вдигна титлата през 2020, когато надви убедително Новак Джокович. В спор за трофея тази година, Надал ще се изправи срещу победителя от втория полуфинал между норвежеца Каспер Рууд и Марин Чилич от Хърватия. 


По публикацията работи: Христо Денев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лудогорец победи Риека след продължения

Лудогорец отстрани Риека след продължения

Отборът на Лудогорец победи хърватския Риека с 3:1 след продължения в срещата-реванш от втория квалификационен кръг на Шампионската лига по футбол. Така тимът продължава напред след 0:0 в първата среща. В 19-ата минута обаче Лудогорец излезе напред в резултата от дузпа. Якуб Пьотровски я вкара, след като съдията Джон Бийтън имаше нужда от..

публикувано на 30.07.25 в 23:24
Хулио Веласкес

Хулио Веласкес: Можем да елиминираме Брага

Старши треньорът на Левски Хулио Веласкес обяви че отборът му има сили да елиминира португалския Брага във втория квалификационен кръг на футболния турнир Лига Европа. Веласкес направи това на официалната си пресконференция преди реванша утре. Първият двубой на стадион "Георги Аспарухов" в София преди седмица завърши 0:0. "Да, разбира..

публикувано на 30.07.25 в 21:30
Илиана Раева

Илиана Раева към Вера Шаталина: Усмихвам се от съжаление

Председателят на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева публикува изключително остро съобщение, насочено към руската треньорка Вера Шаталина. Причината е интервю, което представителката на руската школа е дала в местна медия. Шаталина посочва, че българските гимнастички имат проблеми с определени елементи, като едновременно с..

публикувано на 30.07.25 в 11:41
Първата среща в Риека завърши 0:0.

Шампионска лига – Лудогорец срещу Риека в ефира на "Хоризонт"

Отборите на Лудогорец и Риека се изправят един срещу друг в реванша от втория квалификационен кръг на Шампионската лига. Срещата в Разград е с начален час 20:30 часа. Главен съдия на сблъсъка ще бъде Джон Бийтън от Шотландия. Срещата може да проследите пряко по "Хоризонт".  В първата среща двата тима завършиха при резултат 0:0 на стадион "Руйевица"...

публикувано на 30.07.25 в 07:36

София Гарсия Стефанова е четвърта на ЕП по вдигане на тежести в Мадрид

С двубой от 189 килограма Мария Гарсия Стефанова се класира на четвърто място в категория до 77 килограма при девойките до 17 години на европейското първенство по вдигане на тежести в Мадрид за кадети и кадетки до 15 и до 17 години.  Българката направи шест успешни опита в състезанието, но нямаше как да се пребори с конкуренцията на трите медалистки,..

публикувано на 30.07.25 в 06:05
Радослав Гидженов

Гидженов с дебют в ШЛ, а пет отбора вече са в третия кръг на пресявките

Българският футболен съдия Радослав Гидженов дебютира в Шампионската лига и ръководи срещата-реванш от втория квалификационен кръг между Кайрат (Казахстан) и финландския КуПС, който домакините спечелиха с 3:0 и продължават напред. Гидженов показа шест жълти картона и един червен на резерва на домакините. Негови помощници бяха Мирослав Максимов и Петър..

публикувано на 30.07.25 в 06:01
Йоана Илиева.

Българките продължават битката за световната титла по фехтовка

Българският отбор на сабя жени в състав Олга Храмова, Йоана Илиева, Емма Нейкова и Вероника Василева ще спори утре за медалите на Световното първенство по фехтовка в Тбилиси (Грузия). Днес се проведоха предварителните кръгове на състезанието. В него 27 тима спориха за 16 места във втория ден на надпреварата, когато ще бъдат определени шампионките и..

публикувано на 29.07.25 в 21:23