Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Българският закон Магнитски" е комунистически проект"

Георги Марков: И да не се къпем, и да не караме коли - това не спира Русия

"Ние сме в политическа, институционална и икономическа инфлация"

"Така нареченият "български закон Магнитски" е комунистически проект. Слисах се, защото нашата демокрация е на Христова възраст, а този законопроект ни връща към Член 1 от старата Конституция – една партия се слива с държавата. Такъв закон ще заплюе неприкосновеността на частната собственост. С такъв закон правовата държава ще бъде изпратена на кино. Не е работа на изпълнителната власт да влиза в ролята на разследващ орган и да определя кой е добър и кой лош".

Това каза пред БНР Георги Марков, юрист, депутат в няколко парламента, конституционен съдия.

И подчерта, че куражът на нашите управляващи за подобна стъпка "идва от опита на техните шефове в Европа".

Марков попита - може ли парламент, за който не са гласували 2/3 от българите, да решава адекватно въпроси като този за еврото или този за РСМ:

"И правителството, което е еманация на парламента, и то е ниско легитимно... Ние сме страна на политическа, институционална и икономическа инфлация".

В предаването "Политически НЕкоректно" той допълни, че "европейците, за да наложим санкции на руснаците, ще си изтупваме дрехите, няма да се къпем и няма да караме коли, а санкционираните ще се къпят и ще си перат дрехите":

"Това е малоумие. И прекален светец на Бог не е драг".

Георги Марков е категоричен, че трябва да има солидарност с украинците, но "не и солидарност с глупостта":

"Не може да се налагат санкции, с които - все едно отиваш на лов и се гръмваш в крака. Това не спира войната".

Според него ценностите на Западна Европа днес са ислямизация, африканизация, разрушаване на традиционното семейство, промяна на демографския профил на Стария континент.

Във връзка с влизането на България в еврозоната той посочи, че сега не е моментът, тъй като сме в хиперинфлация, има война, а пандемията се връща: 

"Трябва дълго да стоим в чакалнята, докато не се види накъде вървят нещата. Има опасност те да станат по-зле".

По думите му държавата няма да се оправи, ако не се премахне машинното гласуване и не се въведе поне смесена избирателна система.

Интервюто с Георги Марков можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10