Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се настаняват и адаптират бежанците в Смолянско?

Снимка: БГНЕС

Расте броят на бежанците от Украйна, които пристигат за настаняване в държавни бази в Смолянска област. Сред чужденците вече има наети на работа в региона. 

Първите бежанци настанени в Смолянска област бяха около 300. През последните дни новопристигналите са 150. Най-много са в Смолян, Пампорово и Девин.

"Настанени са хората в станция на Министерския съвет и на АПИ. По 75 човека в двете станции. Хората са обезпечени с храна, с дрехи. Чувстват се добре", казва областният управител Емил Хумчев.

Институциите в областта работят в синхрон, за да подслонят безпроблемно бягащите от войната в Украйна. Екип от Агенцията по заетостта е посетил 12 хотела и частни имоти, за да могат да бъдат консултирани и анкетирани бежанците. От установените 127 души, 126 са поискали да бъдат анкетирани, 50 по тяхно желание - за работа. 12 работодатели са поискали да наемат украинци на работа, като свободните работни места са за 27 души, пояснява Рабие Кьосева, директор на Бюрото по труда в Смолян.

"От всички наши насочени лица украинци 15 вече са на работа. Мога да кажа, че това беше с усилия, тъй като голямата част нямаха желание да се интересуват от работните места тук. От тези 15 лица 11 са в сферата на производството."

Според Кьосева се прави "възможното и невъзможното" да се мотивират украинските бежанци и да бъдат интегрирани.

Таня е сред наетите за помощник в кухня в ресторант в Смолян.

"Всичко е добре, свикнахме постепенно. Търсим работа. Благодаря на директора на хотела, който ме прие на обучение, а на по-късен етап ще ме вземе на работа. Смолян е много красив, хората са доброжелателни, обръщаме се към тях и всички ни помагат. Приспособяваме се, защото просто друг избор нямаме. Живея тук с детето ми - момче на 11-години, тук му харесва. Вероятно максимално дълго ще бъдем тук, защото е безопасно. Колко ще продължи това в Украйна, ние не знаем. Нямаме надежди за по-добро."

"Обучавах се за готвач в Украйна, но не съм работила по професията си там, защото нямаше работа. Сега работя в кухнята на ресторанта, тук има добър колектив. Всички ми помагат и ме обучават. Благодаря, че така се случи", допълва Таня.

С помощта на Бюрото по труда в Чепеларе 29-годишната Катя от Киев също вече е на работа в студио за красота. 

"Аз съм с малко дете и се устроих като майстор на маникюр. Много ми помогнаха с работата и съм много благодарна на България, която ни прие добре и ни помага. Плановете ми са да открия свое студио – събрала съм момичета, които искам да обуча. Чувствам се отлично", споделя Катя.

Сергей от град Николаев е настанен в Пампорово и се възползва от възможностите на откритата трудова борса в центъра на Смолян, за да си потърси работа.

"Аз съм от един месец в България, в Пампорово. Аз съм инженер, 10 години управлявах филиал на предприятие за производство на пелети за отопление. Може би никога няма да се върна в моя град, ако остана тук да живея и всичко бъде добре. Не мога да прогнозирам. Много искам да се върна в моя дом, но нищо не знам." 

"Бихме наели украинци, стига те да имат подходящо образование и желание за работа. Не сме върнали никого", посочва Костадин Миланов е представител на производствено предприятие в областния град.

Снимка: Радостина Чернокова

Люда е от Одеска област. Заедно с още 7 души е настанена в хижа "Тешел". Дошли тук чрез нейна приятелка. 

"Три месеца живеем тук, хората ни нахраниха, оформиха ни всички документи, получихме помощ от вашата държава. Не знаем още какво да правим. Трябва да се търси работа, но в по-голям град. Аз съм счетоводител. Хората се надяват, че ще свърши, а няма да свърши скоро. Благодарим на тези, които ни приеха. Всички се надяват, че ще се върнем."

В момента Люда и останалите й съграждани обмислят дали да се преместят по новата програма в общинска база в Неделино с капацитет за около 60 души. Сградата е бивше ученическо общежитие. Всяка стая е оборудвана със санитарен възел, уточнява кметът Боян Кехайов. Той се е ангажирал да поставят допълнително печки и хладилници, ако базата приюти бежанци.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09

Клетки върху чип? Да, възможно е!

" Пошегувах се с майка ми след операцията. Първото нещо, което направих, след като се събудих. Исках да знае, че не съм се променил, така че, когато влезе при мен и ми каза: "Здравей, как си, как се чувстваш?", я погледнах и я попитах: "А ти коя си?". Въобще не беше щастлива! Гледаше към лекарите с изражението: "Моля ви се някой да обясни..

публикувано на 13.06.24 в 18:18

Античният фестивал "Орел на Дунава" - разходка по линията на времето

Как са живели хората в античността, какви дрехи са носили, каква е била храната им и всичко свързано с бита? Най-старият фестивал на античното наследство на Балканите - "Орел на Дунава" , дава възможност за разходка в историята. Общините Гулянци и Долна Митрополия обединяват усилия за популяризирането на региона. Тазгодишното, 18-о..

публикувано на 13.06.24 в 07:08

Поколението Z вижда перспективи за развитие в България

Близо 12 000 души са напуснали страната ни през 2023 г., сочат данни на НСИ. От тях 2000 са младежи на възраст между 15 и 24 години , като значително по-голям дял имат момчетата. Същевременно броят на завърналите се български граждани през миналата година е с 5000 души по-висок от броя на заминалите . От общо 17 000 завърнали се българи -..

публикувано на 11.06.24 в 11:35

От сърцето на Родопите: Политиците се изложиха!

Родопският столетник Димитър Кавгазов живее в село Славейно. На 27 септември той ще навърши 100 години, но смята да поживее още. Кръгъл сирак, Димитър някога е бил горски, гледал е овце и крави.  Видял е всичко – и лошо, и хубаво . Въпреки преклонната си възраст, той се отнася отговорно към гласуването – "ръководителите да се сетят, че..

публикувано на 09.06.24 в 10:52

Елена е занемарен град, умира - балканджиите жалят съдбата на града, песимисти са за изборите

Обезлюдяване, проблеми с водоснабдяването на селата, липса на обществен транспорт, закрита железопътна гара, ограничени възможности за здравеопазване. Кой ще реши тези проблеми за малко над 7800 избиратели във възрожденската община Елена – отговорите се очаква да станат ясни на изборите днес, когато в Четвърти многомандатен избирателен район..

публикувано на 09.06.24 в 09:12