На 18 март 2021 г. Генералният съвет на ООН обявява 2022 г. за Международна година на стъклото, за да отбележи значението му за напредъка на човешката цивилизация, за устойчивостта на човешките общности и потенциала му за решаване на актуални глобални проблеми. Едно от направленията по отбелязването е свързано с ролята на музеите в презентирането и съхранението на стъклото като културна ценност.
Посетителите ще видят стъклото във всичките му форми - от буркани за сладко, дамаджани за вино и ракия, фотографски плаки и аптекарски шишета до фантастични ювелирни изработки на кани, фруктиери и сервизи.
Това са предмети, които разказват за един вълнуващ свят – този на стъклото, така директорът на музея проф. Николай Ненов представя най-новата експозиция.
"Етнографският ни отдел прави поредна изложба, в която събира истории. Сред предметите може да видите шишенце от суха лимонада, купена пред Айфеловата кула или "пъпчивата" кана от село Семерджиево, с която цялото село се е венчало, всички сватби са били в присъствието на тази кана. Или пък джобното шише за отрова от времето на Калиопа, както и вазата на Емил Гале – многослойна техника от края на 19 век в стил сецесион."
"Ние не искахме да покажем просто колекциите – тип каталожна изложба, а наистина да разкажем истории, да разкажем как стъклото се вписва в живота на човека, как го променя. Осъзнахме, че съвременният свят би изглеждал много по-различно без стъклото", изтъква етнологът Искра Тодорова, която е подредила експонатите във витрините. По думите ѝ е бил търсен етнографският поглед към стъклото.
Освен за обичайната и по-луксозна употреба на стъклото в бита, изложбата разказва и как се вписва стъклото в архитектурата и как променя градския пейзаж чрез стъклописите.
"За нас дори една счупена лупа, която разказва за историята на фотографа Стефан Балаш е също толкова ценна, колкото и вазата "Гале", защото носи след себе си историята на града", отбелязва Тодорова.
Повече за изложбата чуйте в звуковия файл.Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..