"Позорна е заплахата на Рогозин. Не може една ядрена държава, каквато е Русия, да заплашва България, която не е ядрена държава. ... Такива заплахи да се отравят в мирно време, когато България не е страна в даден конфликт, нито пък НАТО, е абсолютно лековато и неадекватно за позицията на такъв висш руски чиновник".
Това заяви пред БНР ген. Съби Събев, бивш представител на страната ни в НАТО. Той определи шефа на Роскосмос Дмитрий Рогозин като "неадекватен руски чиновник на високо равнище" и изказа мнение, че не трябва да му се обръща внимание.
Ген. Събев припомни, че Русия отдавна е определила НАТО като враг в своите доктринални документи:
"НАТО няма никакво намерение да напада Русия и това отдавна е заявено в стратегическите документи на Алианса. Спекулациите, че НАТО обгражда Русия и може да я нападне, са за вътрешна употреба и мобилизация на руското общество около агресивната политика на руското ръководство и на президента Владимир Путин".
В предаването "12+3" ген. Съби Събев коментира официалното искане на Украйна за помощ с оръжие от България:
"Решението, което взе Народното събрание в началото на май за предоставяне на военно-техническа помощ беше по конкретно писмо. Сега се иска конкретна помощ - конкретни системи въоръжения, от които има остра потребност украинската армия. Би следвало България да вземе решение на основата на това второ писмо".
Според него е недостойно да не бъде подпомогната от нас страна, която е жертва на агресия от Русия.
"Благодарение на помощ с въоръжение от западните държави Украйна успява да устои на агресивното нападение", коментира ген. Събев и добави, че решението за дарение на оръжия може да бъде взето от Министерския съвет, без да стига казусът до парламента.
По думите му правителството не трябва да става заложник на БСП и на позицията ѝ да не се дава оръжие на Украйна.
Интервюто на Снежана Иванова с ген. Съби Събев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Бойко Борисов връчи мандата за управление на страната на Делян Пеевски. Това заяви съпредседателят на ДБ Ивайло Мирчев в коментар на изявленията на лидера на ГЕРБ и на премиера Росен Желязков: "Очевидно става дума за коалиция от четири партии. Очевидно една от тези партии е "ДПС-Ново начало". Дали тя ще има министри или не, вече не е толкова..
Син удари 80-годишната си майка в монтанското село Долно Белотинци. Полицията го задържа Сигналът за домашно насилие е постъпил на телефон 112 вчера след обяд. 80-годишна жена съобщила, че синът ѝ на 57 години, от Монтана, я е ударил с ръка по главата. Пристигналите на място полицаи установили извършителя, който е задържан в ареста на..
ГЕРБ ще води разговори с "ДПС-Ново начало" за преформатиране на управлението. От думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов стана ясно, че това е единствената алтернатива, за да се избегнат предсрочните избори и за да има стабилно парламентарно мнозинство. Преговори с ДПС-НН ще има само ако партньорите БСП и "Има такъв народ“ са съгласни с това..
Унгария ще гарантира, че руският президент Владимир Путин ще може да влезе в страната за среща в Будапеща с американския президент Доналд Тръмп и след това безпрепятствено да отпътува, заяви унгарският външен министър Петер Сиярто. "Няма нужда от каквито и да било консултации по този въпрос, ние сме суверенна държава. Ще приемем Путин с..
В България пристигна четвъртият хеликоптер, предназначен за спешна медицинска помощ по въздуха, съобщиха от здравното министерство. От там уточняват, че новата въздушна линейка вече се намира в хангара на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, откъдето ще обслужва региона след завършване на съответните..
Трябва да се оцени медицинският труд и всекиму според заслуженото, т.е. според приноса му към обществото. Това каза пред БНР кардиологът д-р Светлозар Сардовски, който организираше и оглавяваше стачката в "Пирогов" през 2007 г., като поздрави младите специализанти за протестите, които организират, въпреки че според него са "мижави". "И то не само..
Повече от месец младежко сдружение за пътна безопасност издирва кой е взел фигурите, поставени на ключови софийски булеварди, за да напомнят на шофьорите да намаляват скоростта на пешеходни пътеки. Младежкото движение "Развитие чрез ефективни действия" постави десет детски фигури в реален размер на пет от най-натоварените булеварди в София:..
"Това правителство се задържа твърде много. То ще си отиде, защото в този си вид е безполезно. Борисов няма да даде повече власт на Пеевски"...
" Тази институционална война между част от законодателната власт и президента - война най-общо казано между Пеевски и президента Радев, ще покорява все..
Голямата игра е между големите трима мъже в държавата - Борисов, Пеевски и Радев. Сблъсъкът и динамиката между тях ще предопредели не само живота на..