Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рискът от съдечен удар при мъжете в България е 8 пъти по-голям, отколкото при мъжете във Франция

Снимка: Pixabay

Българското кардиологично дружество бе домакин на специализирана дискусия, посветена на превенцията на сърдечно-съдовите заболявания. Специален гост на събитието беше д-р Стефан Ахенбах - председател на Европейското дружество по кардиология. Това е най-голямата професионална лекарска общност, обединяваща над 100 хиляди специалисти от над 57 страни от Европа, Азия и Африка.

"Българският мъж има 8 пъти по-голям шанс да получи сърдечен удар спрямо мъжете, живеещи във Франция. И за много други сърдечно-съдови заболявания статистиката е сходна. Тези заболявания представляват сериозен проблем на общоевропейско ниво, но тук, в България населението е сред най-засегнатите на континента. В Европейския съюз всяка година умират 1,7 милиона души от сърдечно-съдови заболявания.  
Много хора и обществото като цяло смятат, че сърдечно-съдовите заболявания засягат хората в напреднала възраст. Но сърдечно-съдовите заболявания представляват също така опасност за по-младите хора - тези в активна възраст. Защото числата сочат, че при 20 % от смъртните случаи на хора под 65 години в ЕС са причинени именно от сърдечно-съдови проблеми.
60 милиона души в общността страдат от сърдечно-съдови заболявания и всяка година се откриват подобни проблеми при 13 милиона. И това е огромно предизвикателство.
Има още един проблем, който заслужава нашето внимание. Повечето, но не всички от сърдечните заболявания са предотвратими. Личните вредни навици са тези, които подлежат на промяна - пушенето, високото кръвно налягане или диабетните състояния - това са все рискови фактори, които могат да се поставят под контрол. Има и лични рискови фактори, като фамилната обремененост, за които пациентите не знаят.
Но има и още една група на рискови фактори. Това са обществени рискови фактори, които са извън контрола на отделната личност, но които влияят за разпространението на сърдечно-съдовите заболявания. Такъв обществен рисков фактор, например, е липсата на политики за ограничаване на тютюнопушенето. Същото важи и за замърсяването на въздуха.  Други подобни примери са ограничения достъп до качествена храна и липсата на стимули за физическа активност на населението.
Точно тези рискови фактори, които ни засягат като общества трябва да бъдат във фокуса на нашите усилия, за да ограничим разпространението на сърдечно-съдовите заболявания", каза д-р Стефан Ахенбах.
За преждевременната смъртност от сърдечни заболявания говори на събитието и проф. д-р Асен Гудев - председател на Българското кардиологично дружество.

"Преждевременната смъртност, тази преди 65 годишна възраст - там губим хора с висока производителност, не само смъртта, но и инвалидизацията на тези хора довеждат до намаляване на работната сила". 
Беше очертана нуждата от национален план за превенция на сърдечно-съдовите заболявания. Той предстои да бъде изработен и трябва да включва в себе си основните насоки от току-що изготвеният общо-европейски план.
"Така наречената обсерватория - среда, насърчаваща дигитализацията, но не само електронно здравно досие, а използването на изкуствен интелект, данъчната политика, етикетиране на храните, продукти, които да имат коректно етикетиране".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25