Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко отворена е образователната ни система за украинските деца?

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През новата учебна година няма да има проблем с интеграцията на украинските деца в българските училища, смята министърът на образованието Николай Денков.

Към момента в образователната система има 523 украински деца. Системата може да поеме между 20 и 40 хиляди. Условието – ваксиниране по българския имунизационен календар. Огромна част от украинските деца завършват учебната година онлайн и по украинската програма.

Денков увери, че "системата е отворена във всеки един момент", през лятото ще могат да се дават заявки за записване.

Няколко министерства работят по т.нар. кооперативи, финансирането за които трябва да дойде по линия на европейските средства.

"В най-скоро време очакваме да бъде решено."

Андрей Николов и Станислав Христов   Снимка: Валерия Николова

Според Андрей Николов от ситуационния център "Отворени врати за Украйна" има юридическа и медицинска готовност да бъдат приети украинските деца в български училища, но трябва да се вземат предвид още психологическата готовност и учебната програма.

Затова тези деца трябва активно да учат български език, да има и летни училища, поясни Николов в предаването "Хоризонт до обед".

Сред бежанците има доста учители, които искат да работят с деца – те могат да работят съвместно с българските им колеги, за да интегрират децата бежанци в училищата, подчерта Андрей Николов.

За майките възможността детето да ходи на училище е от първостепенна важност, за да могат да работят, допълни той. 

Снимка: Pixabay

Станислав Христов от Центъра за творческо обучение акцентира върху възможностите за учене от всяко място и по всяко време, с оглед на разселеността на украинските бежанци във вътрешността на страната.

"Те биха имали достъп до учебно съдържание, тъй като ще разполагат с устройства, които ще бъдат свързани с облачната технология. Същото важи за учителите. Затова е важно всички да имат достъп до подходящи устройства."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59