Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благородна Филевска от Атина:

Не еврото, а спекулата в Гърция доведе до високите цени след въвеждането му

Гърция се сблъска с осезаемо повишаване на цените, малко след преминаването от драхмата към еврото през 2002 година. Неща, стрували няколко евроцента, стават по няколко евро.

Според Благородна Филевска - Панагу, историк, журналист и преводач, живееща от средата на 90-те на миналия век в Атина, не еврото, а спекулата и липсата на реален контрол от държавните органи са виновни за главозамайващото покачване на цените. „Тогава нямаше как да се предвиди всеки процес в такива детайли. Цените бяха закръглени нагоре за удобство, но според виждането на търговците“. За това, според Благородна Филевска, имат вина и самите потребители, обаче, които са приели и плащали новите цени.

„Не може да пиеш гръцко кафе за по 100-200 драхми (0.29 -0.59 евро), на 31 декември 2001 година, а на следващия ден същото това кафе да струва до 3 евро“

Точно 20 години по-късно обаче, след всички премеждия, за гърците националната им валута е еврото и те са абсолютно свикнали с това, разказва още в подкаста на БНР Хоризонт „Следващият ден“ Благородна Филевска.

Благородна Филевска

"Друг опасен момент при преминаването от национална валута към евро е липсата на финансова култура и дисциплина, разказва още сънародникът ни от Атина. „Не може да трупаш кредити и заеми, заради ниските лихви след въвеждането на еврото“, коментира още Филевска.

„За щастие, детските болести на еврозоната, и заради несполуките от самото й начало, са отдавна поправени“, смята още тя.

За какво трябва да са подготвени хората у нас, властите, контролиращите органи и политиците? Какви са спомените на Благородна Филевска за грешките в Гърция, поуките и съветите към сънародниците и у нас, на които предстои тази промяна, чуйте в подкаста:

Всички епизоди на "Следващия ден" ще намерите:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06