Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложение: Доставчикът на интернет да може да блокира сайтове с пиратско съдържание

Писмото е изпратено до Комисията по конституционни и правни въпроси към парламента

Снимка: БГНЕС

Организации от творческия сектор изпратиха предложение за промяна на Закона за авторското право и сродните му права заради множеството случаи на нарушаването на авторски права в интернет. Предлага се доставчикът на интернет да блокира сайт, доставящ съдържание с нарушени авторски права.

Мярката се иска от почти всички организации, които се занимават с авторски права. Сред тях са такива, представляващи интересите на писатели, преводачи, автори, композитори, музикални и филмови продуценти, артисти-изпълнители, сценаристи и режисьори.

Предложението ще реши един от проблемите на носителите на права, смята Петя Точарова, юрист и изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти.  

И сега законодателството урежда възможността за търсене на отговорност от самия сайт нарушител, но в много от случаите тези сайтове не са базирани в България и е изключително сложно да бъдат спрени, коментира Точарова.

"Или пък не може въобще да се открие кой е операторът, който стои зад даден сайт. Възможностите на правоносителите са много ограничени от тази гледна точка." 

Петя Точарова припомня, че има решение на Съда на Европейския съюз, което определя, че подобно блокиране на достъп до сайтове, нарушаващи авторски и сродни права, не е в противоречие с основните права на потребителите (свобода на информацията), нито с основните права на доставчиците на интернет свързаност (свободата на стопанска инициатива). Затова е сигурна, че практики, които са присъщи за европейските държави, ще бъдат приложими и у нас.

Писмото е изпратено до Комисията по конституционни и правни въпроси към Народното събрание. Решението за изпращането му е било взето на работна среща в средата на май.

Весела Еленкова е участвала в срещите от името на преводачите е. Според нея законодателната промяна може да е от полза на доставчика на интернет.  

"Това би могло да бъде позитивен пиар за него. Ограничаването на посегателствата в едно общество прави цялото общество по-здраво."

Според Лилия Йотова от Асоциация на професионалните фотографи приемането на текста би осигурило навременна защита на автора при констатиране на пиратско разпространение.  

"Тази промяна цели да може да бъде сваляно адекватно, своевременно  такова съдържание и да бъде блокирано."

Йотова смята, че и интернет доставчиците биха подкрепили подобна мярка, защото самите те са доставчици на съдържание.  

"Можем съвсем спокойно да седнем и с тях на масата. Това е една малка промяна, която цели да научи и потребителите, че създаването на съдържание не е хоби, а всички тези творци, които го правят, с това си изкарват хляба и е редно да има някакъв ред, правила, които да се спазват."

Статистиката на загубите от кражба на интелектуална собственост се оценява на милиони.

През февруари например от „Мюзикаутор“ оповестиха, че три промоутъра не са платили приходи за над милион и половина лева.

Режисьорът Виктор Божинов разказа, че за последната една година е искал 18 пъти забрана за споделяне на филма му „Голата истина за група „Жигули“ в торент.

През 2018-та година България беше извадена от специалния американски „Cпиcъĸ 301“. В него обикновено стоят държави, ĸoитo нe ycпявaт дa ce cпpaвят cъc зaщитaтa нa интeлeĸтyaлнaтa coбcтвeнocт. Но през април тази година беше съобщено, че на страната ни щe се прави cпeциaлeн пpeглeд, зa дa се пpeцeни дaли има нaпpeдъĸ в нaĸaзaтeлнoтo пpecлeдвaнe нa тaĸивa пpecтъплeния.

Нaпpeдъĸът e в зacтoй“, пocoчиха през април американските власти. През февруари въпросът със спазването на правата беше обсъден на заседание на Комисията по култура и медии.

Мехти Меликов, директор на Дирекция "Авторско право“ в Министерството на културата обясни, че има Съвет за защита на интелектуалната собственост, работи се по прилагането на директиви от ЕС за пиратството в интернет, кабелното пиратство, правата на авторите. И би подкрепил всякакви идеи за защита на авторите.  

Меликов акцентира върху улеснения режим за връчване на наказателни постановления на нарушителите, но те пък се научили да избягват санкцията, като не си получават актовете.

Под натиска на ЕК в средата на май депутатите приеха на първо четене по-тежки глoби и пpиcъди зa ĸpaжбa и нeпpaвoмepнo paзпpocтpaнeниe нa интeлeĸтyaлнa coбcтвeнocт.

В Наказателния кодекс мaĸcимaлният пepиoд зa лишaвaнe oт cвoбoдa ce yвeличи нa дo 6 гoдини, a финaнcoвaтa caнĸция – нa 15 xиляди лева.

Юристът и директор на Българската асоциация на музикалните продуценти Петя Точарова не крие надеждата си законодателната промяна да намери бързо придвижване през комисиите и пленарната зала, "ако се абстрахираме от турбуленциите и продължаваме да функционираме в същия формат".

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51