Мярката се иска от почти всички организации, които се занимават с авторски права. Сред тях са такива, представляващи интересите на писатели, преводачи, автори, композитори, музикални и филмови продуценти, артисти-изпълнители, сценаристи и режисьори.
Предложението ще реши един от проблемите на носителите на права, смята Петя Точарова, юрист и изпълнителен директор на Българската асоциация на музикалните продуценти.
И сега законодателството урежда възможността за търсене на отговорност от самия сайт нарушител, но в много от случаите тези сайтове не са базирани в България и е изключително сложно да бъдат спрени, коментира Точарова.
"Или пък не може въобще да се открие кой е операторът, който стои зад даден сайт. Възможностите на правоносителите са много ограничени от тази гледна точка."
Петя Точарова припомня, че има решение на Съда на Европейския съюз, което определя, че подобно блокиране на достъп до сайтове, нарушаващи авторски и сродни права, не е в противоречие с основните права на потребителите (свобода на информацията), нито с основните права на доставчиците на интернет свързаност (свободата на стопанска инициатива). Затова е сигурна, че практики, които са присъщи за европейските държави, ще бъдат приложими и у нас.
Писмото е изпратено до Комисията по конституционни и правни въпроси към Народното събрание. Решението за изпращането му е било взето на работна среща в средата на май.
Весела Еленкова е участвала в срещите от името на преводачите е. Според нея законодателната промяна може да е от полза на доставчика на интернет.
"Това би могло да бъде позитивен пиар за него. Ограничаването на посегателствата в едно общество прави цялото общество по-здраво."
Според Лилия Йотова от Асоциация на професионалните фотографи приемането на текста би осигурило навременна защита на автора при констатиране на пиратско разпространение.
"Тази промяна цели да може да бъде сваляно адекватно, своевременно такова съдържание и да бъде блокирано."
Йотова смята, че и интернет доставчиците биха подкрепили подобна мярка, защото самите те са доставчици на съдържание.
"Можем съвсем спокойно да седнем и с тях на масата. Това е една малка промяна, която цели да научи и потребителите, че създаването на съдържание не е хоби, а всички тези творци, които го правят, с това си изкарват хляба и е редно да има някакъв ред, правила, които да се спазват."
Статистиката на загубите от кражба на интелектуална собственост се оценява на милиони.
През февруари например от „Мюзикаутор“ оповестиха, че три промоутъра не са платили приходи за над милион и половина лева.
Режисьорът Виктор Божинов разказа, че за последната една година е искал 18 пъти забрана за споделяне на филма му „Голата истина за група „Жигули“ в торент.
През 2018-та година България беше извадена от специалния американски „Cпиcъĸ 301“. В него обикновено стоят държави, ĸoитo нe ycпявaт дa ce cпpaвят cъc зaщитaтa нa интeлeĸтyaлнaтa coбcтвeнocт. Но през април тази година беше съобщено, че на страната ни щe се прави cпeциaлeн пpeглeд, зa дa се пpeцeни дaли има нaпpeдъĸ в нaĸaзaтeлнoтo пpecлeдвaнe нa тaĸивa пpecтъплeния.
„Нaпpeдъĸът e в зacтoй“, пocoчиха през април американските власти. През февруари въпросът със спазването на правата беше обсъден на заседание на Комисията по култура и медии.
Мехти Меликов, директор на Дирекция "Авторско право“ в Министерството на културата обясни, че има Съвет за защита на интелектуалната собственост, работи се по прилагането на директиви от ЕС за пиратството в интернет, кабелното пиратство, правата на авторите. И би подкрепил всякакви идеи за защита на авторите.
Меликов акцентира върху улеснения режим за връчване на наказателни постановления на нарушителите, но те пък се научили да избягват санкцията, като не си получават актовете.
Под натиска на ЕК в средата на май депутатите приеха на първо четене по-тежки глoби и пpиcъди зa ĸpaжбa и нeпpaвoмepнo paзпpocтpaнeниe нa интeлeĸтyaлнa coбcтвeнocт.
В Наказателния кодекс мaĸcимaлният пepиoд зa лишaвaнe oт cвoбoдa ce yвeличи нa дo 6 гoдини, a финaнcoвaтa caнĸция – нa 15 xиляди лева.
Юристът и директор на Българската асоциация на музикалните продуценти Петя Точарова не крие надеждата си законодателната промяна да намери бързо придвижване през комисиите и пленарната зала, "ако се абстрахираме от турбуленциите и продължаваме да функционираме в същия формат".Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...