В радиопредставянето на антологията "Поезия срещу войната" ще чуете разговор с Преслава Виденова, Наталия Иванова и Георги Гаврилов. То включва и стихове от тримата събеседници, както и такива от Нинко Кирилов, Антонина Георгиева, Иван С. Вълев, Робърт Леви, Светлин Иванов и Стефан Иванов. Това са много малка част от авторите в антологията.
От началото на войната в Украйна наблюдаваме различни емоционални реакции за случващото се, задаваме си и въпроси. Например - как въздействат на представите ни конфликта и насилието в такъв мащаб? Ще предизвикат ли така нужния хуманистичен отговор, антивоенни движения, промяна в мисленето? Или войната е само доказателство, че сме обречени да повтаряме грешки и да не се променяме?
Тези въпроси стоят и пред съвременните български поети, чийто антивоенни стихове са събрани в излизащата антология "Поезия срещу войната" на изд. Scribens. В книгата ще намерят място добре познати български творци, като Георги Господинов, легендарният Борис Христов, вече покойният Марин Бодаков, като проф. Цочо Бояджиев, наред с десетки други поети от България и Украйна. Приходите от книгата ще бъдат предоставени на благотворителни и доброволчески организации, работещи пряко с бежанците от Украйна в България.
Трима от авторите в "Поезия срещу войната" са Преслава Виденова, Наталия Иванова и съставителят Георги Гаврилов. С тях имахме възможност да представим книгата в "Изотопия".
Наталия Иванова
"Колективна реакция срещу нещо толкова ужасяващо, каквото е войната. Точно заради това чувство, което човек може да изпита, докато я чете, ми се струва, че трябва да я има."
Така описва смисъла на антологията Наталия Иванова, която преди две години публикува дебютната си стихосбирка "Човек с бинокъл". Георги Гаврилов, автор на три поетични книги и една от движещите сили на издателство "Scribens", описва генезиса така:
"Идеята за книгата се роди от безсилието, което изпитвах, особено в първите дни на войната - не знаеш какво да правиш с ежедневието си, какво да мислиш, как да продължиш. Втората причина беше едно четене, организирано от Министерството на културата на 21 март - Деня на поезията. Нямаше тема на това четене, но без предварителна уговорка всички стихотворения бяха свързани с войната."
Георги Гаврилов
Преслава Виденова, чиято дебютна книга "Постоянна експозиция" излезе през 2021 г., също е сред четящите на 21 март, които впоследствие предоставят свои стихове за "Поезия срещу войната".
"Моето стихотворение в антологията се появи като непосредствена реакция на първите новини за руската окупация на 24 февруари. Това беше непосредственият ми отговор. Смятам, че поезията може да има приобщаваща и морална функция, това беше човешката ми реакция.
Стихотворението се казва "Човеколюбие".
Преслава Виденова
Поезията, която спира да е аксесоар
"Най-непосредствената реакция, която си спомям беше шок. Дори и събитията да са довели до този конфликт като някакво логично развитие, човек не може съвсем да го проумее в настоящето, особено ние като несвидетели на война. Замислих се какъв е образът на войната в моята глава. Дадох си сметка, че това, което ми е дало някаква чувствителност за войната, е била литературата - антивоенни романи и ужасите, които езикът създава, за да реагираш на случващото се", споделя Наталия Иванова.
"Поезията винаги върви с пробуждане на социална ангажираност или е проява на будна такава. Определени ужаси, които ни съпътстват постоянно като социални контрасти или институционални разочарования, водещи до изпадане в неизгодна позиция на близки хора или случайни минувачи - от такива битови наблюдения би трябвало да тръгва тази сетивност", допълва Преслава Виденова. Заключението - когато подобен конфликт заплашва цял един народ, отговорът е неизбежен.
А посредством такива отговори поезията "спира да бъде аксесоар и придобива функция, което преди е имала в по-голям мащаб", смята Георги Гаврилов.
"Времето и мира (превърнаха поезията в аксесоар). Ние (поетите) се занимаваме повече със себе си. Повечето неща, които някога са имали гласност, значение, които са били опасни за хората, вземащи решения, са превърнати в аксесоари. Факт е, че каквото и да прочетеш сега, то ти остава по-скоро като аксесоар, брошка, шалче. Самата литература е попсцена - събираш хора, но не ги променяш. А смисъла на литературата е да спасява и променя, което сме наблюдавали многократно в историята. Тя е предвестник и катализатор на събития, но в момента е изтикана в ъгъла."
Радиопредставянето на "Поезия срещу войната", както и други епизоди на предаването, можете да слушате и в подкаст формат чрез профилите на "Изотопия" в Spotify и Бинар. Там то е допълнено и от историята на Фьодор Шандир - украински професор, който преподава динстанционно от фронта.
Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна". Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..
В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..
24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..
Младият певец Валентин Велчев събра някои от най-големите звезди от всички жанрове на българската музика на бляскавия си концерт, с който направи промоция на новия си албум "Свети Валентин". Събитието уважиха естрадните легенди Мая Нешкова и Кирил Икономов, Мари и Хайгашод Агасян, Ани и Светослав Лобошки, първата победителка от "Златният Орфей"..
Народният изпълнител Божидар Златков представи в ефира на програма "Хоризонт" и предаването "Рано в неделя" новата песен "Деведжии". Обичаят „Деведжии“ се празнува в село Лесново, Елинпелинско. Това е традиционен кукерски обичай, който се отбелязва от много години. Според някои, идва от времето на турско робство. В село Лесново се провежда..
По повод 152 години от гибелта на Апостола на свободата Столичната община организира историческа възстановка „Живи картини от учредяването на Софийския таен революционен комитет от Васил Левски и разпита му пред турския съд“. Тя се проведе на площад „Гина Кунчева“ в София пред очите на десетки граждани, деца и ученици от столични училища...
Любопитна премиера предстои следващата седмица в Пловдивския куклен театър с покана към възрастните, а не към децата. Моноспектакълът на Димитър Николов - „Момо или животът пред теб“ по романа на един от знаковите съвременни френски автори, Ромен Гари ще се състои на 27 февруари от 19 часа. Актьорът е запленен от книгата още като студент и..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...