Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В парламента играта ще се фокусира върху саботаж на това, което трябва да се свърши"

Весислава Танчева: Залагайки на поредното ГМО с къс хоризонт на действие, попадаме в безвремие

"Единственото, което не беше импровизация, беше самото разтърсване на правителството"

Весислава Танчева
Снимка: БГНЕС

"От 2001 г. насам, залагайки на поредното ГМО с къс хоризонт на действие, което не е създадено да съществува повече от един мандат, на практика ни бута като нация в едно безпътие, едно безвремие, което ще доведе до нещо като Беровото правителство. Натам вървят нещата."

Това мнение изрази в интервю за БНР комуникационният експерт и политически анализатор Весислава Танчева. Според нея партията на Стефан Янев ще обере "умерено говорещите русофилски настроени националисти", което няма да позволи на "Възраждане" да стане втора политическа сила, за какъвто потенциал говорят социолозите.

"Много импровизации имаше. Единственото, което не беше импровизация, беше самото разтърсване на правителството от страна на Слави Трифонов", посочи тя, коментирайки събитията от последната седмица около разцеплението на коалицията и взаимните нападки между отделните фракции в ИТН.

Според нея тежките думи на Трифонов, с които той прекрати участието на ИТН в четворната коалиция, не са били писани "в деня, в който ги произнесе".

Поне десетина души от ИТН още в кулоарите на 46-ото НС са изразявали недоволство, че не участват във вземането на решения, а контактът им с ръководството на партията е през посредници, поясни Танчева. По думите ѝ обаче спазвали коалиционна куртоазия.

"В 47-ото НС този процес пролича изключително ясно. На тях просто им се свеждаха едни решения и разговорите в кулоарите вървяха в тази посока."

Действията на Слави Трифонов са били катализатор, а намесата на управляващите от ПП, в частност на премиера, е имало значение за отцепилите се от ИТН, смята комуникационният експерт.

"Ако тези хора наистина са разбрали, че продължава същата практика – да пазим омертата на едни и същи хора в продължение на години, много е логично да са поискали да излязат, защото далеч не цялата група на ИТН спада към този тесен кръг около Слави Трифонов, които са наясно какво се случва с партията, защо съществува, защо е в парламента. Във всички партии в парламента има каузални хора, които са вътре не заради някакъв келепир и защото вождът така им е обещал."

"Всички лидери бъркат, защото бидейки силни лидери, например като Бойко Борисов, започват да бъркат страха от тяхната силна ръка със съгласие", допълни Танчева.

"В парламента играта ще се фокусира върху саботаж на това, което трябва да се свърши", прогнозира Весислава Танчева. 

Цялото интервю с Весислава Танчева слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32