Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"В парламента играта ще се фокусира върху саботаж на това, което трябва да се свърши"

Весислава Танчева: Залагайки на поредното ГМО с къс хоризонт на действие, попадаме в безвремие

"Единственото, което не беше импровизация, беше самото разтърсване на правителството"

Весислава Танчева
Снимка: БГНЕС

"От 2001 г. насам, залагайки на поредното ГМО с къс хоризонт на действие, което не е създадено да съществува повече от един мандат, на практика ни бута като нация в едно безпътие, едно безвремие, което ще доведе до нещо като Беровото правителство. Натам вървят нещата."

Това мнение изрази в интервю за БНР комуникационният експерт и политически анализатор Весислава Танчева. Според нея партията на Стефан Янев ще обере "умерено говорещите русофилски настроени националисти", което няма да позволи на "Възраждане" да стане втора политическа сила, за какъвто потенциал говорят социолозите.

"Много импровизации имаше. Единственото, което не беше импровизация, беше самото разтърсване на правителството от страна на Слави Трифонов", посочи тя, коментирайки събитията от последната седмица около разцеплението на коалицията и взаимните нападки между отделните фракции в ИТН.

Според нея тежките думи на Трифонов, с които той прекрати участието на ИТН в четворната коалиция, не са били писани "в деня, в който ги произнесе".

Поне десетина души от ИТН още в кулоарите на 46-ото НС са изразявали недоволство, че не участват във вземането на решения, а контактът им с ръководството на партията е през посредници, поясни Танчева. По думите ѝ обаче спазвали коалиционна куртоазия.

"В 47-ото НС този процес пролича изключително ясно. На тях просто им се свеждаха едни решения и разговорите в кулоарите вървяха в тази посока."

Действията на Слави Трифонов са били катализатор, а намесата на управляващите от ПП, в частност на премиера, е имало значение за отцепилите се от ИТН, смята комуникационният експерт.

"Ако тези хора наистина са разбрали, че продължава същата практика – да пазим омертата на едни и същи хора в продължение на години, много е логично да са поискали да излязат, защото далеч не цялата група на ИТН спада към този тесен кръг около Слави Трифонов, които са наясно какво се случва с партията, защо съществува, защо е в парламента. Във всички партии в парламента има каузални хора, които са вътре не заради някакъв келепир и защото вождът така им е обещал."

"Всички лидери бъркат, защото бидейки силни лидери, например като Бойко Борисов, започват да бъркат страха от тяхната силна ръка със съгласие", допълни Танчева.

"В парламента играта ще се фокусира върху саботаж на това, което трябва да се свърши", прогнозира Весислава Танчева. 

Цялото интервю с Весислава Танчева слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12