Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв е прочитът на историята в училищен проект за Бунта на русофилите преди 135 години

Училищен проект за събитие, станало преди 135 години и останало в историята като Бунт на русофилите
Снимка: Ася Пенчева

Събитието, станало преди 135 години, е останало в историята като Бунт на русофилите. Кървавата драма се разиграва през февруари 1887 година в Силистра и Русе и макар да са изминали толкова много години от тогава, тя продължава да е неразбрана.

В края на миналата седмица в Русе се състоя финално събитие на проект, писан от училище "Олимпи Панов“, подкрепен с близо 4000 лева чрез общинската фондация.

Анонсът, че това ще са дебати за саможертвата на българските революционери в контекста на Офицерския бунт от 1887 година заостри вниманието на любопитните към историята. Оказа се, че деца от 11 училища имаха нелеката задача да изнесат доклади според възможностите си и да покажат своята гледна точка към събитието, доколкото това е постижимо.

Всъщност това събитие е известно в българската историография като Бунт на русофилите срещу русофобите. Термините така и не са коригирани 135 години, тъй като не толкова отношението към Русия ги сблъсква, а позициите на двата офицерски лагера спрямо бъдещето на България - суверенна и независима държава извън обятията на Русия, каквато я искат така наречените русофоби или руски протекторат с перспектива "Задунайска губерния", за каквато се борят бунтовниците.

Три училища в Русе носят имена на загинали в Бунта на русофилите Тома Кърджиев, Олимпи Панов и Атанас Узунов. Внушителен техен паметник посреща идващите от Варна, а в Пантеона на възрожденците лежат костите им. По всичко личи, че е нужна категорична позиция и оценка. Преди да е дошъл следващият февруари и децата отново да са заведени извън града да поднасят цветя на паметника заедно с генералния консул на Руската федерация.

Училищен проект за събитие, станало преди 135 години и останало в историята като Бунт на русофилите

"Притеснително е невъзможността да се влезе в случая в истинската историческа роля". Това заяви в интервю за предаването "Хоризонт до обед" историкът и учител по история Емил Джасим:

Емил Джасим

"Един френски историк Марк Блох, който между другото е разстрелян от Гестапо няколко месеца преди окончателния разгром на нацизма, казва нещо, което мен лично ме води като историк, че работата на историка не е да съди, а да разбира. Тук липсва това разбиране какво точно се е случило. 135 години по-късно ние нямаме ясен анализ на случилото се".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ася Пенчева и цялото интервю с Емил Джасим.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза е важна за качеството на половите клетки, зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30