Вечерта се превърна в истински празник на балетното изкуство! Още с влизането в зала 1 на НДК ми беше много приятно да срещам най-ярките цветове на българския балет сред публиката. Това отново ми показа огромното уважение в гилдията, с което се ползва Силвия Томова – и заради изкуството си като прима балерина, и заради заслугите си като художествен ръководител на балетни трупи, настоящата от които е балетът на Старозагорската опера. За няколко сезона тя възроди и изгради тази трупа. Създаде й такъв авторитет, че публиката да я приема като благороден конкурент на Националния ни балет и да пълни зала 1 на НДК при гастролите й в София, а прима балерината Анелия Димитрова, която гледахме в ролята на принцеса Аврора, да бъде желан гост изпълнител и в други театри. На 15 август публиката в Летния театър в Бургас ще има възможността да я гледа в ролята на Китри в балета „Дон Кихот“ на Минкус от програмата на Бургаските музикални празници „Емил Чакъров“.
За ролята на принц Дезире от Австрия специално пристигна премиер солистът на Виенската държавна опера Денис Черевичко, чието изгряване на балетния небосклон помним на XXV-я международен балетен конкурс във Варна през 2012 г. Незабравимо за мен остава оспорваното съревнование на украинския балетист с американския балетист Бруклин Мак. Накрая двамата поделиха първата награда и златния медал в старшата възраст. „Това е един от "академичните" танцьори, които танцуват красиво и чисто и съхраняват постиженията на старата балетна школа“ казва Силвия Томова за Денис Черевичко, който по нейна покана гостува за трети път в спектакъл на Старозагорския балет – след „Лебедово езеро“ и „Дон Кихот“, и отново завладя публиката с високата си класа като осанка и балетна техника. Удоволствие ни достави и поредната среща със солистите от трупата на балета на Старозагорската опера в другите роли, които столичната публика евече познава и обича. Нека отбележа Клара Ферер в ролята на Феята Люляк, Акари Мориматцу – принцеса Флорина, и Томоки Ишиго – Синята птица.
Самата Силвия Томова се превъплъти в ролята на Феята Карабос. В празничната вечер тя беше удостоена по повод 45-годишната си творческа дейност със Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци, връчена от председателя му Станислав Почекански, и с орден Св. Ап. Карп I степен от Българската православна църква, връчен от Негово високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприян. След спектакъла Силвия Томова сподели в социалната мрежа facebook: „Аз съм много щастлива, че моят празник се случи точно с този спектакъл! Има символика – с Фея Люляк се дипломирах, с Фея Карабос се чествам!“
Повече за творческия път на голямата българска балерина чуйте в звуковия файл.
Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..
Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..
В Плевен продължават срещите, организирани от Регионална библиотека "Христо Смирненски" с български творци . Творческата вечер под мотото: "Думи и съдби: среща на творчески вселени" събра приятелите на поезията в залата на библиотеката. В Регионалната библиотека гостуваха Боян Ангелов, председател на СБП, Юлия Пискулийска, журналист и..
Домът на културата в Кърджали започна лятото с ново предизвикателство. В ход е подготовката на спектакъл, който обединява фрагменти от известните мюзикъли "Чикаго" и "Кабаре". Част от песните ще звучат за първи път на български език. В спектакъла, освен професионални актьори, ще участват и самодейци, чиято мечта е да бъдат на сцената...
В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..
С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..