Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Цонев: Създава се впечатлението за живот в кризи, все природата е виновна

Институциите реагират следварително и извънредно, което отваря вратички за непрозрачно усвояване на средства, казва той

Снимка: Любо Андреев

Сметката след бедствия излиза много по-голяма, защото кризисните действия са свързани със спешна реакция от институциите, която отваря вратичка за непрозрачност, за предоставянето на бюджети без обществени поръчки.

Това мнение изрази в предаването "Хоризонт до обед Ивайло Цонев, координатор "Проекти" във фондация "Фридрих Науман".

Фондацията прави "Черна книга на правителственото разхищение в България", до момента има седем издания и се подготвя осмо. Акцент е нецелесъобразното, неефективно и непрозрачно харчене на държавни пари и усвояване на европейски средства.

След последните юнски наводнения в община Криводол   Снимка: Ива Антонова

"Постоянно слушаме за липса на средства за поддържане, на ремонт на възлова инфраструктура. Създава се впечатлението, че винаги институциите трябва да реагират по спешност, поддръжката трябва да се случва едва ли не следварително, а не предварително и е продиктувана от извънредни ситуации, свързани с обявяването на извънредни положения, които отварят вратите за бързи, непрозрачни, често дори без обществени поръчки усвоявания на средства. И се създава впечатлението за един живот в кризи. Винаги по отношение на т. нар. природни бедствия природата е виновна – за пожари, суши, наводнения. Институциите  избягват поемането на собствена отговорност", коментира пред БНР Ивайло Цонев.

Статиите в Черната книга се подготвят от разследващи журналисти и съдържат доказателства, които могат да дадат начало на разследващи действия, но връзката се губи, посочи Цонев. По думите му отговорните институции рядко се самосезират.

"И тази година случаите ще бъдат разнообразни, с различен мащаб и от цялата страна."

Проектът има собствен сайт, където граждани могат да описват различни случаи и да подават сигнали.

Целта е не само да се огласяват отделни случаи, но и да се напомни на гражданите, че имат право да знаят как държавата управлява парите им, подчерта в заключение Ивайло Цонев.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕП осъди в резолюция парламентарните избори в Грузия

Европейският парламент прие резолюция, в която осъжда парламентарните избори в Грузия на 26 октомври и настоява за повторното им провеждане в рамките на една година при засилено международно наблюдение и независима изборна администрация.  Евродепутатите ги определят като "нито свободни, нито честни" и като "поредната проява на продължаващото..

публикувано на 28.11.24 в 14:12
Прокурор Десислава Петрова

Десислава Петрова: Обществото е кръвожадно за тежки наказания и това е проекция на начина на живот

Доста е кръвожадно обществото ни в днешно време и това е проекция от цялостния начин на живота, които водим. В едно по-спокойно общество такива драстични очаквания няма, с уговорка за най-тежките престъпления. Това каза Десислава Петрова, заместник градски прокурор на София, хоноруван асистент в академията на МВР и преподавател във Военна..

публикувано на 28.11.24 в 14:07

Парламентът пак не успя да избере председател, Назарян и Кирилов - отново на балотаж

Парламентът отново не успя да избере председател. Депутатите със седми пореден опит за избор на председател на НС Кандидатът на ГЕРБ-СДС Рая Назарян получи 69 гласа "за", 161 против. Петър Петров от "Възраждане" получи подкрепа от 46 депутати, против бяха 130, 62-ма се въздържаха. За кандидатурата на БСП - доц. Наталия Киселова,..

публикувано на 28.11.24 в 14:02
Изпълнителният директор на

Директорът на "Булгаргаз" обясни какви са причините за поскъпване на газа с близо 11%

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас без такси и налози. "Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември По време на общественото обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

НОИ: Пенсионерите у нас са 2,047 млн., близо 46% от тях са с минимални пенсии

В края на септември пенсионерите в България са били 2 047 000, като близо 46% от тях са с минимални пенсии, сочат данните на НОИ.  Най-новите данни на НОИ за пенсиите през първите девет месеца на тази година показват, че до 580,57 лв. включително, колкото е минималната за стаж и възраст, получават 811 000 от пенсионерите у нас, или 40 на сто от..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Предложение: С 8 стотинки да поскъпне кубик вода в Монтана

С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР.  Досега жителите на областния център плащаха по 4,97..

публикувано на 28.11.24 в 13:46

Тежък метал установиха в питейната вода в ломското село Долно Линево

Тежък метал в питейната вода в ломското село  Долно Линево  установи Регионалната здравна инспекция в Монтана.  Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево.  В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..

публикувано на 28.11.24 в 13:36