Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение? Кризата с пътното строителство и поддръжка се задълбочава

| обновено на 16.06.22 в 19:22
На пресконференцията на Българската браншова камара "Пътища" на тема: Истината за състоянието на пътния сектор. На снимката: инж. Стефан Чайков
Снимка: БГНЕС

Министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Гроздан Караджов се опасява, че заради полемиката около работата на пътно-строителните фирми те може да се оттеглят от поддръжката и ремонтите на пътищата.

Пред журналисти в Пловдив Караджов заяви, че в момента се работи по стотици обекти в цялата страна, а от Народното събрание зависи дали тази дейност ще продължи.

"Още в началото на годината казах в парламента, че основни ремонти са направени без разрешение за строеж и без необходимите гаранции", подчерта Гроздан Караджов:

"Това е била системата, която десетилетия се е използвала като система на работа в АПИ - тя е продължила и по времето на ГЕРБ".

Караджов припомни, че с решение на Народното събрание на фирмите са платени 100% от разходите за ограничителни системи и маркировки, а за останалите дейностите те са получили 50 на сто от средствата.

Какво ще се случи с дължимите пари предстои да се разбере, вече е ясно, че констатациите на работната група, проверявала поръчките, са изпратени на прокуратурата:

"Докладът, както чухте вчера и от Асен Василев, ще бъде внесен в Народното събрание и нека да видим там какво ще последва като действия. Най-големият ми страх е заради тяснопартийни интереси да продължава да се раздухва тази истерия и тя да стигне дотам, че пътностроителните фирми да се оттеглят. Става дума за живота и здравето на пътуващите", коментира министърът в оставка.

Същевременно, ден след излизането на доклада на междуведомствената работна група за проверка на дейностите по договорите с пътните фирми, те обявиха, че от май 2021 година държавата е в ступор в пътния сектор.

Държавата дължи общо 1 милиард и 700 милиона лева на пътните фирми за вече извършени или сега извършвани дейности по пътищата на страната.

Според Камара "Пътища" в момента се саботира цялата система само и само да не се плати изработеното. Председателят на управителния съвет на Камарата инженер Стефан Чайков обясни:

"От старите задължения към момента се дължат около 520 милиона плюс около милиард и двеста по започнатите вече над 270 участъка от републиканската пътна мрежа, които Народното събрание изрично разпореди на АПИ тези ремонти да бъдат довършени до 30 септември. Така че, няма платени 3 милиарда на пътностроителните фирми, още една лъжа, че строителният бранш в България ще получи индексация".

Дейностите ни са узаконени със споразумението с пътните фирми от ноември миналата година, с решението на Народното събрание Пътната агенция да разплати 50 на сто по договорите и трети път - в новоизлезлия доклад. Ако сме работили незаконно, то по нормативната уредба трябва веднага да се пристъпи към затваряне на тези участъци и привеждането им в първоначалния вид, добави още Чайков. Той коментира още:

"Прочутата водосточна тръба касае едно възлагане, тъй като в сервитута на пътя минава стар етернитов водопровод, една прогнозна сума от 1 милион лева, която е предвиждала – евентуално, ако се наложи, този водопровод да бъде подменен. Тази дейност никога не е извършвана и тези пари никога няма да бъдат платени от никого.

Искам да попитам: Това, което се извършва в момента на Петрохан, какво е? Прави се нова лента в частни земи, които са извън сервитута на пътя - това законно или незаконно строителство е? Кой ще го узаконява!? Повече от една година по ключови участъци 270, не се прави нищо – нищо, защото това правителство или не знае как, или няма желание да организира дейността в пътния сектор".


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Шуманова

4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на 2024 г.

4320 заповеди за защита от домашно насилие са издадени от началото на годината. Това обясни Зорница Шуманова от Главна дирекция Национална полиция. "В Столична дирекция на вътрешните работи се наблюдава 20% ръст на заповедите за защита, Пловдив с 26%, Варна с 20%, Бургас - 16%. Голямо увеличение на броя заповеди, които контролира МВР в..

публикувано на 25.11.24 в 13:14
Радостин Върбанов, началник на Пътната полиция във Велико Търново

18 души са загубили живота си при катастрофи от началото на годината във Великотърновско

18 души са загубили живота си при катастрофи от началото на годината до сега в област Велико Търново. При 280 тежки пътни инциденти са пострадали 368 граждани. Тежките катастрофи са се увеличили със 17, а ранените са повече с 14. Загиналите са с четирима по-малко спрямо миналата година, посочи Радостин Върбанов, началник на Пътната..

публикувано на 25.11.24 в 13:10

Декларация на КНСБ до служебния премиер описва предпоставките за сериозна енергийна криза у нас

От КНСБ са изпратили декларация до служебния премиер Димитър Главчев, в която се описват предпоставките за сериозна енергийна криза у нас и възможните нарушения на сигурността на доставките на ток още тази зима. Според експертите от КНСБ, има опасност цели региони в България да останат без ток за няколко часа заради липса на национални енергийни..

публикувано на 25.11.24 в 12:57

Четири пъти са се увеличили престъпленията в условия на домашно насилие във Великотърновско

Четири пъти са се увеличили престъпленията в условия на домашно насилие за една година, при които има нанесени телесни повреди, отчетоха от Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Жертвите са се увеличили с 21. За последното денонощие са задържани двама мъже, които са пребили приятелките си. Едната жена е била бита до загуба на..

публикувано на 25.11.24 в 12:56
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

От 2025 г. се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 столични района

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:28
Бойко Борисов

Борисов: Ако аз съм премиер, можем да успеем за еврозоната през март

Ако аз съм министър-председател, март месец можем да успеем за еврозоната. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг в централата на партията. "На 12 декември ни е прозорецът, в който можем да влезем с 3% дефицит и ако съм аз премиер, можем за март 2025 г. да говорим за еврозоната да ни приемат", каза той. Борисов посочи, че е готов..

публикувано на 25.11.24 в 12:08

Младежите на Острова масово се страхуват от насилието, което виждат в социалните мрежи

Стотици хиляди тийнейджъри се страхуват да излязат навън заради насилието, което виждат в социалните медии, установи мащабно проучване сред деца в Англия и Уелс. Един на всеки четирима тийнейджъри, които виждат насилие от реалния живот, включително юмручни битки, намушквания и бандитски сблъсъци, получават клиповете онлайн автоматично чрез..

публикувано на 25.11.24 в 12:02