Румяна Хаджийска от ядрения институт на Българската академия на науките води класовете на близо 180 деца тази година. Пред четири деца - Васа, двама Николаевци и Теодор обясни, че нейната цел е да създаде интерес към науката.
"Целта на този експеримент е да търси нова физика. Успяхме да наблюдаваме експериментално Хигс бозона. Това е една частица, която обяснява защо светът, който виждаме е такъв, какъвто е".
Николай, ученик в 8 клас в НПМГ "Академик Любомир Чакалов" заяви:"Имахме дадени събития. Трябваше да обработваме данни от тях и да ги въвеждаме".
Васа Атанасова, ученичка в 8 клас допълни:
"Аз се интересувам от физиката като цяло. Смятам елементарните частици за нещо изключително интересно, тъй като всичко е съставено от тях и без да знаем какво представляват те, не бихме могли да знаем какво представлява останалия свят".
Стивън Голдфарб, физик, работил е по откриването на Хигс бозона в ЦЕРН.
"Като малки деца сме имали и ние, учените този ентусиазъм. После някой ни е учил, учителите са ни помагали. Е, да, понякога сме започвали да ни отегчава рисуването на тези сложни диаграми. Загубвали сме част от ентусиазма. Обаче като виждаме какво се случва зад тези диаграми, сме си казвали „Уау! Тука има нещо!“ Заедно с откриването на Хигс бозона, в ЦЕРН натрупахме огромно количество информация, данни, които обясняват до някаква степен и какъв е светът ни. Освен ентусиазма, вие сте следващите учени, които трябва да работят по тези теми. А така разбираме и природата, която единствена ни показва кое е истинско и кое не. Знам, че всички вие много се занимавате с тези устройства, които държите в ръцете си - гледате видео на котенца, пускате в Instagram разни работи. В ЦЕРН ние се гордеем, че сме създатели на интернет. Но това, на което се обучавате да използвате данните е да откривате сред многото шум онова, което е важно. Това означава, че природата ни показва кое е истинско и кое не. А не онова, което някой пише и пуска в мрежите".
И затова Румяна Хаджийска от ядрения институт на БАН набляга на важността на програмата.
"Това са актуални данни, това са актуални експерименти - неща, които се случват сега и това им дава възможност да се докоснат до неща, които се случват в момента, да не звучи така абстрактно както звучи самото обучение и да могат на практика да влязат в него".Валери Ставрев, от езиковата гимназия в Пловдив, допълни:
"Причината да се явя в тези мастер класове към ЦЕРН беше интересът ми към физиката и това, което те представиха беше от практическите задачи, които бяха поставени, възможността да се работи с програми. Това, което беше изключително полезно, което се видя на този мастер клас, в който аз участвах е, че чрез анализирането на данни се показа как физиката и елементарните частици могат да участват в медицината при лъчелечението, което е изключително важно, възможно е да се премахват тумори от тялото".
Теодор Василев от езиковата гимназия в Пловдив заяви:
"Най-много ми харесва, че освен теорията се виждаше и как на практика могат да бъдат прилагани и беше много полезно това, че успяхме да се докоснем до работата на човек, който работи в ЦЕРН".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
Нови цени на тока, природния газ и парното Репортаж на Юлияна Корнажева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.