Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът в Латвия за 7-ата среща на върха на инициативата "Три морета"

Страните участнички ще обсъдят възможностите за включването на Украйна и на други държави от Източното партньорство и Западните Балкани към проекти в рамките на инициативата "Три морета"

Президентът Румен Радев
Снимка: БГНЕС

Президентът Румен Радев ще бъде на посещение в Латвия и ще участва в седмата среща на върха на инициативата "Три морета". Тя обединява 12 държави от Европейския съюз, разположени между Балтийско, Адриатическо и Черно море. Предвижда се в Рига Румен Радев да има двустранни срещи със свои колеги.

Целта на инициативата е да насърчи транспортната, енергийна и дигитална свързаност в Източна Европа и да стимулира икономическия растеж в региона.

Българският президент беше домакин на 6-ата среща на върха "Три морета" миналата година. Водеща тема на българското председателство беше свързаността в науката, образованието, технологиите и иновациите:

"Каквито и финансови фондове и инструменти да прилагаме за социално и икономическо сближаване между Източна и Западна Европа, тази цел не може да бъде постигната, ако ние не търсим сближаване в науката и образованието."

В Рига българският държавен глава ще участва в президентския панел на форума заедно с представители на страните-участнички в инициативата, както и на стратегическите партньори на "Три морета" от Европейската комисия, Германия и САЩ.

Сред приоритетите на латвийското председателство на седмата среща на върха са дигитализацията, привличането на повече инвестиции в региона и енергийната сигурност. Андрей Щейкманис - ръководител на кабинета на латвийския президент, заяви:

"В настоящата изключително сложна геополитическа и икономическа ситуация е много важно да се подчертае значението на тясното сътрудничество между държавите с общи интереси.

Решенията, които вземаме днес, ще се отразят на бъдещите поколения. Затова срещата на върха и бизнес форумът тази година ще бъдат по-важни от всякога.

Искаме срещата в Рига да обърне внимание как да постигнем свързаност в региона по устойчив начин. Особено внимание несъмнено ще бъде обърнато на Украйна и на това какво регионът може и трябва да направи."

На бизнес форум в рамките на инициативата "Три морета" в Рига се очаква да бъде дискутирана и влошената среда за сигурност заради войната на Русия в Украйна, която изправя региона пред нови предизвикателства.

Страните участнички ще обсъдят възможностите за включването на Украйна и на други държави от Източното партньорство и Западните Балкани към проекти в рамките на инициативата "Три морета".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп в Овалния кабинет, 4 февруари 2025 г.

Белият дом ще решава кои медии могат да отразяват на живо Доналд Тръмп

Белият дом заяви, че "негови служители ще решат" кои медии ще имат право редовно да отразяват американския президент Доналд Тръмп на живо, предаде Асошиейтед прес. Това е рязка промяна във вековната традиция, според която независими медийни групи могат да отразяват действията на президента и да го държат отговорен от името на американците, отбелязва..

публикувано на 26.02.25 в 04:10
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп: Зеленски иска лично да попише споразумението за редките минерали

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че украинският държавен глава Володимир Зеленски иска да подпише лично във Вашингтон споразумението със Съединените щати за украинските редки земни елементи, предаде агенция Ройтерс. Сделката е стратегическа в плана на Киев да спечели подкрепата на новото правителство в контекста на усилията на Тръмп да..

публикувано на 26.02.25 в 01:03

Украйна може да подпише в петък споразумението със САЩ

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..

публикувано на 25.02.25 в 22:02
Илон Мъск

Над 230 000 канадци са подписали петиция за отнемане на канадското гражданство на Илон Мъск

Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..

публикувано на 25.02.25 в 21:58
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск е в критично, но стабилно състояние

В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..

публикувано на 25.02.25 в 21:54
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон заявиха, че приветстват лидерството на Тръмп в усилията за мир в Украйна

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон.  Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..

публикувано на 25.02.25 в 21:50

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51