Бившият партизанин Густаво Петро е новият президент на Колумбия. Победата на Петро в президентския балотаж бележи сериозна политическа промяна в южноамериканската страна в още една година на ключови вотове на континента.
Густаво Петро спечели драматично прекия идеологически сблъсък с другия кандидат на балотажа - строителният предприемач Родолфо Ернандес. Според последните данни, Петро е победил с малка за страната разлика от около 700 000 гласа.
Ернандес и сегашния президент Иван Дуке, който победи Петро на балотажа преди 4 години, признаха победата на левия кандидат. Негов вицепрезидент ще е Франсиска Маркес - самотна майка, бивша камериерка и първата жена от африкански произход на такъв пост.
62-годишният Петро идва на гребена на вълната от антиправителствени демонстрации, с обещания за намаляване на корупцията и политическото насилие, но едновременно с това и борба с неравенствата чрез безплатно висше образование, пенсионна реформа и високи данъци за собствениците на пустеещи земеделски земи.
През 80-те той е част от вече несъществуващата лява групировка М-19 - една от многото партизански организации, воювали с властта. Сега Петро обещава да поддържа мира с най-голямата такава организация, ФАРК, както и да постигне такъв с все още активната Армия за национално освобождение.
"Този ден е исторически! Пишем новата история на Колумбия, на Латинска Америка, на Света!", заяви той.
Първият дипломат на Европейския съюз Жозеп Борел определи вота в Колумбия като "ясна промяна" и искане за по-справедливо общество.
Густаво Петро ще е първият ляв президент на Колумбия, смятана за един от най-големите съюзници на Съединените щати в Южна Америка. През последната година прогресивни кандидати и партии спечелиха изборите на много места в континента.
Петро е получил 50,44 процента от гласовете срещу 47,31 процента за строителния предприемач Родолфо Ернандес. Петро е бивш кмет на столицата Богота и настоящ сенатор. Избирателната активност е била 58% - най-високата на президентски избори в Колумбия този век, посочва АФП.
"Днес е празничен ден за народа. Нека празнува първата народна победа", написа в Туитър 62-годишният Петро.
Неговият съперник призна още в неделя своето поражение.
"Пожелавам на д-р Густаво Петро да знае как да ръководи страната и да е верен на своята реторика срещу корупцията. Много благодаря на всички колумбийци, че приеха предложението ми, въпреки че загубихме", каза Ернандес (77 г.)
Президентът Иван Дуке поздрави Густаво Петро с победата. По конституция държавният глава има право само на един 4-годишен мандат на поста.
Президентът консерватор отбеляза, че се е разбрал със своя наследник на поста от левицата да се срещнат през следващите дни, "за да започнат хармоничен, институционален и прозрачен преход". Впоследствие Петро обеща "истинска промяна" и "правителство на промяната" за Колумбия.
"Ние няма да предадем този електорат, който поиска на висок глас страната да се промени", подчерта той пред стотици свои привърженици в зала в Богота.
Петро обеща още на 7 август да встъпи в длъжност "правителство на живота, мира, социалната и екологичната справедливост". Колумбия ще поеме водеща роля в борбата срещу климатичните промени и опазването на Амазонската джунгла, даде да се разбере той.
Колумбия традиционно е близък съюзник на Съединените щати и има обтегнати отношения със съседна социалистическа Венецуела.
Съединените щати поздравиха Густаво Петро за победата му. В изявление на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкън се казва: "С нетърпение очакваме да работим заедно с избрания за президент (Густаво) Петро за по-нататъшното укрепване на отношенията между Съединените щати и Колумбия и за осигуряването на по-добро бъдеще на нашите страни".
Кубинският президент Мигел Диас-Канел приветства "историческата всенародна победа" на Петро, предаде ТАСС.
"За тази братска страна настъпват нови времена", изрази задоволство венецуелският президент Николас Мадуро. Той видя в "историческата победа" на бившия партизанин израз на желанието на колумбийския народ "за защита на пътя на демокрацията и мира".
"Триумфът на Густаво Петро е исторически", каза мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор. Той заяви, че успехът на Петро може да донесе "край на проклятието" за Колумбия, където традиционно управляващите консерватори "винаги са се отличавали с жестокост".
Това е поредната политическа победа на левицата в Латинска Америка, подхранвана от желанието на избирателите в региона за промяна, коментира в. "Вашингтон пост". Миналата година президентските избори в Чили, Перу и Хондурас бяха спечелени от представители на левицата. Бившият президент на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва пък е фаворит да се върне на поста след президентските избори в най-многолюдната латиноамериканска страна през октомври.
Според вицепремиера Атанас Зафиров предстоящият вот на недоверие на правителството на Росен Желязков отново ще бъде неуспешен: "Тази поредица от вотове на недоверие в голяма степен девалвира този инструмент на парламентарната демокрация. Виждате, че на всеки следващ вот конкретната тема на вота остава все повече на заден план за сметка на..
Утре от 13 часа в НС по инициатива на ПГ на МЕЧ ще се проведе среща на парламентарните сили, за да се обсъди внасянето на пети вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков. Това потвърдиха за БНР от партия МЕЧ. Те предлагат темата за сваляне на кабинета да е провал в сектор вътрешен ред и обществена сигурност. Покани са..
Украинският парламент одобри поставянето на две ключови правителствени антикорупционни агенции под прякото ръководство на главния прокурор, който се назначава от президента. Гласуването във Върховната Рада се случва ден след ареста на служител, работещ в една от агенциите, който предизвика критики на неправителствения сектор към властта...
Голям пожар бушува в района на село Марулево, област Благоевград. Три пожарни автомобила са изпратени на мястото на пожара и гасят огъня. Има опасност за две къщи, които са в близост до пожара. Площта на пожара не е малка, каза директорът на Регионалната дирекция ПБЗН - Благоевград Валентин Василев.
Съединените щати официално уведомиха генералния директор на ЮНЕСКО Одри Азуле за решението си да се оттеглят от културната и образователна агенция за трети път, като решението ще влезе в сила на 31 декември 2026 г. "Продължаващото участие в ЮНЕСКО не е в национален интерес на Съединените щати", се казва в изявление на Държавния..
Ахмед Доган обяви предстоящото създаване на нов политически проект, който да бъде "приемник на историческата мисия на ДПС - за защита правата на малцинствата и всеки български гражданин, за участие в реалната политика, за гарантиране на етническия мир и държавния суверенитет на България". Бившият почетен председател на ДПС е направил..
В плевенския Медицински университет за първи път се проведе изпит по биология за прием в новооткрития факултет "Ветеринарна медицина". Той е единствен в Северна България, с което се очаква да бъде преодолян недостигът от тези специалисти. Първите студенти ще се обучават във високотехнологичната база в Пордим, което го превръща в най-младия..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..