Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Британски авиолинии наемат работници от ЕС без визи с "мокър лизинг"

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Британски авиолинии използват "вратичка" в закона, която им позволява да наемат работници от ЕС, без да е необходимо да им се издава британска работна виза, съобщава "Дейли телеграф".

"Бритиш еъруез" (British Airways), "Изиджет) (EasyJet) и "Туи" (Tui) използват така наречения "мокър лизинг", който означава отдаване под наем на самолети заедно с екипажа. Това позволява на въздушните превозвачи да заобикалят законите след Брекзит, според които персоналът от ЕС, който работи за регистрирани във Великобритания самолети, трябва да има визи.

Вестникът дава примери с EasyJet, която е взела 8 самолети от латвийските авиолинии SmartLynx. Седем от тях ще оперират от летище "Гатуик" и един от летището в Бристол. По същия начин Tui наема самолети от Литва и Латвия, а British Airways от испанската Iberia както и от Finnair.

По-рано министърът на транспорта Грант Шапс отхвърли "мокрия лизинг" като опция за решаване на проблемите с недостига на работна ръка.

От British Airways се оправдаха, че го правят, за да могат да предоставят на клиентите си достъп до необходимите дестинации, другите две компании са отказали коментар.

В Туитър междувременно се появиха гневни коментари, че това, което правят авиокомпаниите е много несправедливо, защото се оказва, че след Брекзит британците не могат да се движат свободно в Европа, но европейците могат и че правителството на торите е виновно, защото от това печели ЕС, а Великобритания остава с празни ръце. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Картина на Фрида Кало бе продадена за рекордните 54,7 милиона долара

На търг в Ню Йорк картина на мексиканската художничка Фрида Кало бе продадена за рекордните 54,7 милиона долара. Това е най-високата цена за творба на жена художничка до сега. Картината на  Фрида Кало озаглавена "Сънят (Леглото)", надмина рекорда на  Джорджия О'Кийф  на която творбата "Джимсан Уид/Бяло цвете N.1" беше продадена през 2014..

публикувано на 21.11.25 в 16:37

Европрокуратурата разследва възможна измама със земеделски субсидии в България

Главната дирекция "Национална полиция" извърши серия от обиски и изземвания в Бургас, свързани със съмнения за измама със земеделски субсидии от ЕС. Това стана в рамките на разследване, водено от Европейската прокуратура в София. Проверяват се фалшиви или подвеждащи данни, подадени от бенефициент в заявления за финансова подкрепа по различни..

публикувано на 21.11.25 в 16:05

Николай Попов: Получавах обаждания да обвиня политици, за да успея в каузата

Бащата на 12-годишната Сияна - Николай Попов, заяви, че е получавал обаждания от представители на "Демократична България", "Продължаваме промяната" и ГЕРБ с искане да посочи конкретни политици като отговорни за състоянието на пътя между Телиш и Радомирци, където в края на март в катастрофа загина детето му: "Обясняваха ми, че по времето на..

публикувано на 21.11.25 в 15:52
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц, Стармър и Макрон изразиха пълна подкрепа за Украйна по пътя към траен и справедлив мир

Германия, Великобритания и Франция изразиха пълна подкрепа за Украйна по пътя ѝ към траен и справедлив мир. Това обяви говорител на правителството в Берлин след телефонен разговор между германския канцлер Фридрих Мерц, британския премиер Киър Стармър и френския президент Еманюел Макрон с президента на Украйна Володимир Зеленски. Преди през..

публикувано на 21.11.25 в 15:24
Даниел Бенатов

Даниел Бенатов: В този документ САЩ правят украинската позиция като на капитулация

Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц. Даниел Бенатов, университетски преподавател в Украйна. "За последните 3 години толкова много планове за мирно споразумение видяхме, че това е пореден шедьовър. Разглеждаме като новата стъпка да..

публикувано на 21.11.25 в 15:13

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу входа на старата сграда на НС

Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит днес срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а ръководител на инициативния комитет е Димитър Главчев, който през 2017-та година, когато се заражда идеята за паметника, е председател на Народното събрание...

публикувано на 21.11.25 в 15:02

Парламентът одобри на първо четене финансовата рамка за догодина

Въпреки острите критики парламентът одобри на първо четене финансовата рамка за догодина. Проектобюджетът за 2026 г. получи подкрепата на депутатите от ГЕРБ-СДС, "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ", "ДПС - Ново начало" и независими. Против гласуваха от ПП-ДБ, "Възраждане" и МЕЧ. "Величие" не се включиха в гласуването.  Според финансовия министър..

публикувано на 21.11.25 в 14:59