Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Директните плащания от ЕС са най-голямата хранилка на мафията"

Ивайло Пенчев: Най-притеснен е бизнесът, които харчи държавни пари

"Бизнес, който става зависим от помощи, се корумпира. По-малко корупция се прави с по-малко държава"

Ивайло Пенчев
Снимка: БГНЕС, архив

"Най-притеснен е бизнесът, който зависи от държавата - държавни поръчки, обществени поръчки. Този бизнес, които харчи държавни пари, той е най-силно притеснен, защото е в неведение кой ще вземе властта, на кого да плащат рушвети, с кого да се сприятелява. Икономическите кризи притеснява най-много бизнеса, който зависи от държавата".

Това зави пред БНР бизнесменът Ивайло Пенчев.

Той беше категоричен, че бизнес, който очаква помощи от държавата, не е бизнес, а социално слаб бизнес: 

"Работата на бизнеса е не да взема помощи, а да създава стойност. Препоръчвам да не се вярва на никой бизнес, който иска помощи от държавата. Бизнес, който става зависим от помощи, става зависим от правителствата, той се корумпира".

Бизнесменът подчерта, че държавата не създава стойност, не създава пари:

"Държавата взема пари от някой, който ги е изкарал по честен начин, за да ги даде на някой друг, който плаче за помощ. ... В момента, когато държавата каже, че ще помогне на ето този бизнес, тя ще вземе пари от още много други бизнеси, от данъците на работниците ще вземе, за да ги даде на най-мрънкащите бизнеси. Ако намирате нещо морално в това, аз не намирам, това е точно обратното на морал".

Ивайло Пенчев изказа хипотеза, че ако България остане без правителство 2 години, нормалните бизнеси няма да го усетят, драма няма да има. 

"Планът за възстановяване, ако го няма, по-добре ще е. Директните плащания от ЕС са най-голямата хранилка на мафията в България, а и не само у нас. Ако го няма този План, по-малко храна за мафията", смята бизнесменът.

По думите му идеята, че новата власт в държавата ще спре корупцията, е невъзможна:

"Дори и най-искрено да иска да спре корупцията, то не ѝ е по силите. Държавата се занимава с толкова много неща и има нужда от много качествени мениджъри, а ги няма. Държавата се е захванала с един милион неща и има един милион директори, 90% от които са некачествени. Единственото спасение е - по-малко корупция се прави с по-малко държава".

Според Пенчев в управляващата коалиция са влезли партии, които нямат идеологическо сходство:

"Социалисти, нещо като класически либерали, зелени, а "Продължаваме промяната" нямат ясна идеология, което не ги прави центристи, защото липсата на идеология не те прави центрист. Няма идеология! За мен това е проблемът. Партия без идеология е като къща без основи. В един момент рухва. ... Сегашното мнозинство е неустойчиво и дори да се закрепи при неуспешен вот на недоверие, ще продължи да бъде нестабилно".

Интервюто на Снежана Иванова с Ивайло Пенчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20