"Най-притеснен е бизнесът, който зависи от държавата - държавни поръчки, обществени поръчки. Този бизнес, които харчи държавни пари, той е най-силно притеснен, защото е в неведение кой ще вземе властта, на кого да плащат рушвети, с кого да се сприятелява. Икономическите кризи притеснява най-много бизнеса, който зависи от държавата".
Това зави пред БНР бизнесменът Ивайло Пенчев.
Той беше категоричен, че бизнес, който очаква помощи от държавата, не е бизнес, а социално слаб бизнес:
"Работата на бизнеса е не да взема помощи, а да създава стойност. Препоръчвам да не се вярва на никой бизнес, който иска помощи от държавата. Бизнес, който става зависим от помощи, става зависим от правителствата, той се корумпира".
Бизнесменът подчерта, че държавата не създава стойност, не създава пари:
"Държавата взема пари от някой, който ги е изкарал по честен начин, за да ги даде на някой друг, който плаче за помощ. ... В момента, когато държавата каже, че ще помогне на ето този бизнес, тя ще вземе пари от още много други бизнеси, от данъците на работниците ще вземе, за да ги даде на най-мрънкащите бизнеси. Ако намирате нещо морално в това, аз не намирам, това е точно обратното на морал".
Ивайло Пенчев изказа хипотеза, че ако България остане без правителство 2 години, нормалните бизнеси няма да го усетят, драма няма да има.
"Планът за възстановяване, ако го няма, по-добре ще е. Директните плащания от ЕС са най-голямата хранилка на мафията в България, а и не само у нас. Ако го няма този План, по-малко храна за мафията", смята бизнесменът.
По думите му идеята, че новата власт в държавата ще спре корупцията, е невъзможна:
"Дори и най-искрено да иска да спре корупцията, то не ѝ е по силите. Държавата се занимава с толкова много неща и има нужда от много качествени мениджъри, а ги няма. Държавата се е захванала с един милион неща и има един милион директори, 90% от които са некачествени. Единственото спасение е - по-малко корупция се прави с по-малко държава".
Според Пенчев в управляващата коалиция са влезли партии, които нямат идеологическо сходство:
"Социалисти, нещо като класически либерали, зелени, а "Продължаваме промяната" нямат ясна идеология, което не ги прави центристи, защото липсата на идеология не те прави центрист. Няма идеология! За мен това е проблемът. Партия без идеология е като къща без основи. В един момент рухва. ... Сегашното мнозинство е неустойчиво и дори да се закрепи при неуспешен вот на недоверие, ще продължи да бъде нестабилно".
Интервюто на Снежана Иванова с Ивайло Пенчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..
Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...