Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си

Университетски ботанически градини
Снимка: личен архив

През 2022 г. с поредица от дейности, образователни инициативи и изложби Университетските ботанически градини отбелязват 130 години от създаването си.
Началото е поставено през 1892 г. от първия български професор по ботаника д-р Стефан Георгиев (1859 – 1900).

Университетските ботанически градини са член на Световния съвет на Ботаническите градини (BGCI), Консорциума на европейските ботанически градини (EBGC), Образователната мрежа за екологично образование в Ботаническите градини (EBGEN) и участват със своите колекции в обмена на семена Index Seminum с ботанически градини от цял свят.

Университетски ботанически градини   Снимки: личен архив

Кулминация на честванията е празничният 21 юни 2022 г. По време на тържеството, което ще се състои в Университетската ботаническа градина в София и ще започне в 18.00 часа, ще бъде представена книгата „Лалето“ от авторски колектив на Университетските ботанически градини. В деня на честването ще бъде открита и постерна изложба с постиженията на български учени в различни области на растителните науки. Гости на празника ще бъдат представители на академичната общност и колеги от Софийския университет, преподаватели от други университети, колеги и приятели от Българската академия на науките и други.

"Като представител на европейския консорциум на ботаническите градини аз участвам в опазването на световното биоразнообразие - растително и има ботанически градини по целия свят, не само в България", каза за БНР д-р Красимир Косев, директор на Университетските ботанически градини при Софийския университет "Свети Климент Охридски" в София, Варна и Балчик.

Той заяви, че Ботаническата градина в София е градината майка на другите две градини.

Университетски ботанически градини   Снимка: личен архив

В предаването "Нощен Хоризонт" д-р Красимир Косев допълни:

"Има нещо хубаво, което се е случило покрай лошото през 1987 година - тогавашният доайен на българските архитекти - архитект Стоилов е ръководител на един от творческите колективи, който прави проект за ботаническа градина в "Драгалевци" или в квартал " Хладилника", което се намира точно срещу бившия Винзавод".

Той обясни, че аптекарската градина предстои да бъде отворена скоро.

"Там имахме чисто технически проблеми. Не знаехме как да направим така, че хората, които посещават и ботаническата градина да стигнат и до аптекарската, която е до Факултета по фармация и със съдействието на Факултета се осъществява. Измислихме баркода от касовия бон на ботаническата градина да отваря вратата на аптекарската градина. Въвеждаме нови технологии и този електронен достъп ще дава възможност на хората да посещават и аптекарската ни градина".


Д-р Красимир Косев е завършил през 1987 Софийския университет, Биологически факултет(биология, специализация БОТАНИКА). От 1988 до 1991 е бил редовен аспирант при катедра ботаника на Биологическия факултет при СУ (доктор по биология ). Защитил е дисертация на тема: Влияние на атмосферното замърсяване върху различни растителни видове с оглед на тяхното използване за озеленяване на промишлени райони. През 1989 е завършил FEBS курс по биомолякулярна електронна микроскопия, гр. Улм, Германия. От 1993 до 1994 е направил следдипломна квалификация магистърски курс “Замърсяване и контрол на природната среда”, Университет Манчестър, Великобритания.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостин Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04

ГЕРБ-СДС на среща с БСП-ОЛ: Има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат

Преговорният екип на ГЕРБ-СДС проведе среща и с БСП - Обединена левица, съобщиха от първата политическа сила. Формирането на антикорупционно мнозинство с проевропейски характер е приоритет и за двете формации, които на срещата са се обединили около тезата, че България има нужда от редовно правителство с пълен управленски мандат, за да излезе от..

публикувано на 17.12.24 в 15:55

Президентът ще връчи мандат на ГЕРБ-СДС за правителство след Нова година

Президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на кандидат за премиер, номиниран от ГЕРБ-СДС, след Нова година.  Държавният глава подчерта, че времето за преговори, за което настояват политическите партии, е оправдано само, ако Народното събрание заработи нормално: "Очевидно разговорите между политическите сили вървят..

публикувано на 16.12.24 в 15:04

Инструктор по йога и пилатес: Един час време за себе си - най-добрата инвестиция!

Остават десет дни до Коледа и две седмици до Новата година. Сигурно сте си направили планове за празниците, каквото можете ще завършите, а каквото не можете ще оставите за догодина. Всички правим така. Взимаме си в следващата година и грижите и болежките и лошите навици и оплакванията и стреса. Всичко грижливо си опаковаме и си го..

публикувано на 16.12.24 в 13:34

У нас има нужда от по-добри условия за обучение на децата с дислексия в училищата

Да се промени Наредбата за децата със специални образователни потребности, настояват родители на деца с дислексия. Според тях учителите не са запознати със състоянието на тези деца, не го разпознават и не знаят как да работят с децата с дислексия, които трудно се научават да четат и да пишат. Те по нищо не се различават от другите деца,..

публикувано на 15.12.24 в 07:58

Ремзи Салим завършва успешно Факултета по обществено здраве към МУ-Пловдив

Че медицинските сестри в България не достигат е неоспорим факт, с който държавата не може да се пребори с години. Дългият период, през който заплатите на тези специалисти, така нужни на здравната ни система, бяха унизително ниски , доведе до отлив от професията.  Много от желаещите пък да ѝ се посветят, още след завършването се отправяха към..

публикувано на 15.12.24 в 07:27

Перперикон в топ 10 на световните обекти, според "Гардиън"

Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите места, заедно с обекти в Италия, Гърция и Кипър, които задължително трябва да се видят. Класацията е направена въз основа на анкета на читатели. Стотици хиляди са регистрираните посещения на..

публикувано на 15.12.24 в 06:08