Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатата ще отива за гориво, 200-300 километра ще изминават за една работна смяна

Закриват ареста в Силистра, служители пред напускане - ще пътуват до Добрич и Варна за работа

Оптимизацията е недомислена, ще затрудни работата на всички институции, смятат работещи в правоохранителната система

Снимка: Незабравка Кирова

Предложение на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за оптимизация на структурите на арестите и затворите предвижда закриване на ареста в Силистра, информират от синдикалната организация в крайдунавския град. 

Това на практика означава прехвърляне на задържаните в Добрич и разпределяне на служителите по график към службите в Добрич и Варна. Става дума за разстояние от 200 до 300 км дневно – в двете посоки, за да отидат служителите на работа. 

Работещи в системата са на мнение, че това ако се случи, ще бъдат принудени да напуснат системата

Преди по-малко от месец синдикалните дружества на „Затвори и арести“ излязоха на протест. В Силистра работещите в тези структури подкрепиха колегите си в исканията не само за повишение на трудовите възнаграждения, но посочиха, че има нужда и от подобряване условията на труд. 

В отговор на това научават, че има изпратено предложение до правосъдния министър Надежда Йорданова за реорганизация на арестите в Силистра, Велико Търново, Сандански, Кърджали и Смолян. За Силистра и Смолян се посочва, че не са достатъчно натоварени и следва да бъдат закрити

Предложението е служителите да бъдат прехвърлени в Добрич и Варна на 12-часови смени, а не както досега на 24-часови, а задържаните – да бъдат прехвърлени в Добрич. 

Ако ставаше въпрос само за километрите разстояние, можеше работещите в силистренския арест да преглътнат т.нар. оптимизация, коментира Стоян Великов, председател на местната синдикална организация. 

"От това произлиза големият проблем – изчислили сме, че при 15 дежурства на месец по 12-часови смени, на човек излиза около 1200 лева пътуване. Изключвам от 60 часа нагоре по пътища. Разходи от джоба. Дирекцията не поема пътни, не поема квартири, не поема нищо. 300 километра сме го изчислили при сегашните цени на горивата, на човек. Даже да се комбинираме по четирима на смяна, тези 1200 лева да ги разделим, пак идват по 300 лева. Има вероятност да минем и на 8 часа, което допълнително ще ни постави на колела."

Георги Тодоров, Иван Марчев и Борислав Борисов споделят общото мнение, че няма нищо лошо в оптимизация на структурите, но че конкретното предложение за Силистра не е обмислено и от него ще пострадат освен работещите, но и техните семейства. 

"Ще бъде затруднена работата на абсолютно всички институции – на адвокатския съвет, на разследващи, съд, прокуратура."

Справките показват, че арестът в Силистра работи на 50 и над 50% средномесечна натовареност, казват служителите.

"Хората няма да предпочитат да си дават по-голямата част от заплатата за път и ще напуснат."

"Предложението е неприемливо и нереално. Като ще заминава цялата заплата в път, отива всичко по дяволите."

Тези 200 или 300 километра ще им пречат да си изпълняват задълженията особено в случаи на тревога, когато до два астрономически часа ще трябва да се явят по служба в пълно бойно снаряжение, като изминат разстоянието при засилен трафик в летния сезон, или сред преспи и навявания през зимата. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025 година българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025 та ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турболентност , каза в ефира на Нощен Хоризонт Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а това..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09