Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатата ще отива за гориво, 200-300 километра ще изминават за една работна смяна

Закриват ареста в Силистра, служители пред напускане - ще пътуват до Добрич и Варна за работа

Оптимизацията е недомислена, ще затрудни работата на всички институции, смятат работещи в правоохранителната система

Снимка: Незабравка Кирова

Предложение на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за оптимизация на структурите на арестите и затворите предвижда закриване на ареста в Силистра, информират от синдикалната организация в крайдунавския град. 

Това на практика означава прехвърляне на задържаните в Добрич и разпределяне на служителите по график към службите в Добрич и Варна. Става дума за разстояние от 200 до 300 км дневно – в двете посоки, за да отидат служителите на работа. 

Работещи в системата са на мнение, че това ако се случи, ще бъдат принудени да напуснат системата

Преди по-малко от месец синдикалните дружества на „Затвори и арести“ излязоха на протест. В Силистра работещите в тези структури подкрепиха колегите си в исканията не само за повишение на трудовите възнаграждения, но посочиха, че има нужда и от подобряване условията на труд. 

В отговор на това научават, че има изпратено предложение до правосъдния министър Надежда Йорданова за реорганизация на арестите в Силистра, Велико Търново, Сандански, Кърджали и Смолян. За Силистра и Смолян се посочва, че не са достатъчно натоварени и следва да бъдат закрити

Предложението е служителите да бъдат прехвърлени в Добрич и Варна на 12-часови смени, а не както досега на 24-часови, а задържаните – да бъдат прехвърлени в Добрич. 

Ако ставаше въпрос само за километрите разстояние, можеше работещите в силистренския арест да преглътнат т.нар. оптимизация, коментира Стоян Великов, председател на местната синдикална организация. 

"От това произлиза големият проблем – изчислили сме, че при 15 дежурства на месец по 12-часови смени, на човек излиза около 1200 лева пътуване. Изключвам от 60 часа нагоре по пътища. Разходи от джоба. Дирекцията не поема пътни, не поема квартири, не поема нищо. 300 километра сме го изчислили при сегашните цени на горивата, на човек. Даже да се комбинираме по четирима на смяна, тези 1200 лева да ги разделим, пак идват по 300 лева. Има вероятност да минем и на 8 часа, което допълнително ще ни постави на колела."

Георги Тодоров, Иван Марчев и Борислав Борисов споделят общото мнение, че няма нищо лошо в оптимизация на структурите, но че конкретното предложение за Силистра не е обмислено и от него ще пострадат освен работещите, но и техните семейства. 

"Ще бъде затруднена работата на абсолютно всички институции – на адвокатския съвет, на разследващи, съд, прокуратура."

Справките показват, че арестът в Силистра работи на 50 и над 50% средномесечна натовареност, казват служителите.

"Хората няма да предпочитат да си дават по-голямата част от заплатата за път и ще напуснат."

"Предложението е неприемливо и нереално. Като ще заминава цялата заплата в път, отива всичко по дяволите."

Тези 200 или 300 километра ще им пречат да си изпълняват задълженията особено в случаи на тревога, когато до два астрономически часа ще трябва да се явят по служба в пълно бойно снаряжение, като изминат разстоянието при засилен трафик в летния сезон, или сред преспи и навявания през зимата. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28