Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев.
По думите му това, че ГЕРБ и ПП са гласували "за", е изненада, но причината е желанието на двете формации да запазят добрите отношения с европейските си партньори. И уточни, че това не е знак за сближаване на двете политически сили.
"България излезе от един циклон, в който не трябваше да стои".
В предаването "Хоризонт за вас" с коментар по темата се включи и проф. Иван Илчев, член на съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователните въпроси между България и Северна Македония:
"Както често се случва, българската дипломация се бави, бави и после се забързва. Не е представен пред обществеността истински анализ на френското предложение. Още преди дни бях сигурен, че ако ние приемем това предложение, това ще бъде знак за Скопие да не го приеме. И има ли гаранция, че Европейският съюз е съгласен с френските условия".
Според него е важно да стане ясно каква е ползата и каква е вредата за Европа от едно подобно решение.
Журналистът Костадин Филипов коментира, че не е изненадан от постигнатия резултат в парламента, но подчерта липсата на компетентност по въпроса от страна на изказвалите се депутати.
"РСМ започва да преговаря с ЕС. Всякакви обвинения вече трябва да се отправят към ЕС, към ЕК. В Скопие има голяма съпротива срещу френското предложение. Но да обвиняват Макрон, Париж, френската дипломация. Обществото не е готово да направи промени в състоянието, в което се намира. То така се е капсулирало, че нищо не може да го разтърси. Всеки опит за реформа, за демократична промяна се посреща на нож. Това е дълбок провинциализъм, дори примитивизъм".
Той подчерта, че от днес "трябва да бъдем бдителни за спазването на правата на бълагарите в РСМ, ако бъде извършена конституционната промяна"."47-ото Народно събрание взе историческо решение. Национален интерес за България е държавите от Западни Балкани да станат част от Европейския съюз предвид кризата наблизо до нас".
Той смята, че партиите си дават сметка за провалените парламенти заради невъзможност за постигане на компромис и консенсус по дадени теми:
"Това е стъпката в 48-ото Народно събрание партиите да търсят обединяващи елементи, около които да работят. Ние нямаме доминиращи партии, а средни по големина, които трябва да си сътрудничат. Партиите взеха консенсусно решение, което касае европейския ни образ и лидерство по темата за Западните Балкани".
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..