Известният историк Кристофър Кларк - австралиец, възпитаник на Университета в Кеймбридж, автор на бестселъра "Сомнамбулите: Как Европа влезе във войната през 1914 година" и цитиран днес от много западни политици, особено в Германия, призова да не се правят сравнения с конфликта в Украйна и и заяви, че всякакви паралели между 1914 и 2022 година са погрешни. Това пише вестник „Гардиън“.
Излязлата през 2013 година книга се превърна в бестселър и намери особено много почитатели в Германия, защото представя различен преглед на събитията на преобладаващото мнение, което задължително вменява вина единствено у германците за Първата световна война.
Ангела Меркел призова сегашните германски министри да прочетат книгата. Външният министър Франк-Валтер Щайнмайер покани Кларк на дебат за "изкуството на дипломацията".
Бившият канцлер Хелмут Шмид през 2014 година направи паралел между 1914 година и кризата в Украйна. Подобни сравнения наскоро направи и сегашният канцлер Олаф Щолц.
Кристофър Кларк обаче сега посочи, че динамиката зад избухването на Първата световна война има много малка прилика с настоящата ситуация в Украйна.
В интервю за "Гардиън", дадено в Берлин, Кларк заявява:
"Няма аналогия между 1914 година и ситуацията в Украйна днес. Първата световна война започна по невероятно сложен, задкулисен начин с много играчи. Докато при нахлуването в Украйна и през 2014 и тази година имаме ясен случай на нарушаване на мира само от една сила. Много по-различен е мизансцена. Няма Балканска криза. Европа не е разделена на бинарен чифт алианси. Този път, поне в Европа, Русия е изолирана".
Кларк отхвърля сравненията между сегашната геополитическа ситуация и тази в навечерието на Втората световна война, които се използват от хората, обвиняващи Берлин, че се опитва да задоволява желанията на Москва.
"Освен това Путин не е като Хитлер", казва Кларк:
"Хитлер имаше дълбоко расистка философия, в която германците бяха биомаса, която щеше да се разшири на целия европейски континент. По-добра аналогия би била с опортюнистките руски хищнически набези от 19-ти век, за повечето от които ние на Запад не знаем много, защото те бяха за сметка на Османската империя. Светът като цяло все повече прилича на 19-ти век: многополюсен и непредсказуем", казва Кристофър Кларк.
Нов протест срещу разширяването на платените зони за паркиране и покачването на таксите за престой е планиран днес в София от 13 часа пред сградата на Столичната община. Вчера с блокада на моста "Чавдар" жителите на кварталите "Сухата река" и "Хаджи Димитър" настояха проблемът с недостатъчното места за паркиране да бъде решен без това да ги..
Световни лидери заявиха, че американският план за мир в Украйна се нуждае от "допълнителна работа", докато се опитват да намерят координиран отговор на предложението. Това стана ясно по време на срещата върха на Г-20 в Южна Африка. Участниците в срещата на 20-те най-развити икономики в света приветстваха усилията на САЩ, но изразиха..
Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори. Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..
През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..
Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води. Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове. Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..
Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..
Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България. Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“. В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...