Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТО подсилва бойните си групи по Източния фланг

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг
Снимка: ЕПА/БГНЕС

НАТО ще вземе решение на срещата на върха в Мадрид да подсили бойните си групи на изток до ниво бригада. Това съобщи генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг. Бригадите наброяват между 3 и 5 хиляди души.
Столтенберг отказа да назове в кои точно страни ще направи това с мотива, че необходимостите са различни, а също така трябва да се направи и съответната оценка. България е една от страните, в които е планирана бойна група с численост над 1000 души. Миналата седмица министърът на отбраната Драгомир Заков каза, че тя може да бъде от батальон, който по принцип наброява между 300 и 1300 души, до бригада.  Очаква се също така силите за бързо реагиране да бъдат увеличени до 300 хиляди души. Съюзниците ще приемат новата концепция за сигурност, която ще дава насоки в епохата на стратегическо съревнование.
"Очаквам да стане ясно, че съюзниците смятат Русия за най-значителната и директна заплаха за нашата сигурност. За първи път в нея ще бъде посочен Китай и предизвикателствата, които Пекин изправя пред нашата сигурност, интереси и ценности", заяви Столтенберг.
Генералният секретар каза, че не може да обещае нищо по отношение молбите за членство на Финландия и Швеция в НАТО, но съобщи, че турският президент Реджеп Ердоган, финландският му колега Саули Нинистьо и шведският премиер Магдалена Андершон ще проведат отделна среща утре.
Не е изключена и отделна среща на президента на Съединените щати Джо Байдън с Ердоган, каза днес Джейк Съливан - съветникът на Байдън по националната сигурност.
В Мадрид ще бъде договорен всеобхватен пакет за Украйна, който ще включва ново военно оборудване, средства за връзка и гориво. На срещата ще присъства президентът на страната Володимир Зеленски.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

Мария Шаркова: Ботокс не се поставя от козметички!

Множество естетични услуги, които са медицински, защото са инжекционни и при тях се използват медицински изделия, се осъществяват от лица без медицинско образование или твърдят, че имат такова, но придобито в трета страна. Това каза пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право. Ботулиновият токсин е лекарствен..

публикувано на 03.02.25 в 06:51
Община Болярово

Община Болярово с нов план за действие при бедствия

Засилена превантивна дейност, адекватност на реакциите и синхрон между институциите – това са основните моменти, заложени в новия План за действие при бедствия и защита на населението в община Болярово. През последните няколко години малката крайгранична община трябваше да се справя с пожари и наводнения. Неадекватните действия по време..

публикувано на 03.02.25 в 02:27

Канадски представител предупреди, че може да има още потърпевши страни от действията на Тръмп

Канада е „решена да защитава своите права“ след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон и предупреди останалите страни по света, че те могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Ралф Гудейл, върховният комисар на Канада, както официално е титлата за посланик от..

публикувано на 03.02.25 в 02:17
Киър Стармър

Британският премиер на първа среща с лидерите на ЕС след Брекзит

Британският премиер Киър Стармър заминава днес за много важна среща с лидерите на ЕС в Брюксел по въпросите на отбраната и сигурността.  В навечерието на срещата той прие в провинциалнита си резиденция Чекърс германския канцлер Олаф Шолц. Киър Стармър се отправя към Брюксел за първата по рода си среща с всичките 27 лидери на ЕС след официалното..

публикувано на 03.02.25 в 02:06

Община Велико Търново отново раздава на гражданите фиданки, храсти и цветя

Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година.  Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..

публикувано на 02.02.25 в 22:02

Върховният комисар на Канада заяви, че страната е "решена да защитава своите права"

Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент.  Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..

публикувано на 02.02.25 в 22:00
Руините на селище, включително бивш католически манастир, на скалистия нос Скарос на гръцкия остров Санторини, архив.

За три дни земетресенията на гръцкия о-в Санторини са над 380

Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..

публикувано на 02.02.25 в 21:33