Съветът на ЕС постигна съгласие енергията от възобновяеми източници в общия енергиен микс до 2030 г. да стане 40 на сто. Заложената в момента цел е най-малко 32%. Страните членки ще трябва да увеличат своя национален принос, определен в техните интегрирани национални планове в областта на енергетиката и климата, които ще бъдат актуализирани през 2023 г. и 2024 г., за да постигнат колективно новата цел.
Постигнато е споразумение и за намаляване с 36% на крайното и с 39% на първичното потребление на енергия до 2030 г
Поне 49% на сто от енергията в сградите трябва да бъде от възобновяеми източници.
Производството и използването на енергия представляват 75% от емисиите на ЕС и по-амбициозните цели, договорени днес, ще дадат значителен принос за постигането на общата цел на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с поне 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.
Освен това, за да се постигне напредък в интегрирането на възобновяемите енергийни източници в секторите, в които то върви по-бавно, Съветът постигна съгласие по по-амбициозни специфични за отделните сектори цели и мерки, придружени от възможности за гъвкавост, които се прилагат например за методите за изчисляване.
Що се отнася до подцелите за транспорта, Съветът въведе възможността държавите членки да избират между:
Съветът определи обвързваща подцел за биогоривата от ново поколениев дела на енергията от възобновяеми източници, доставяна на транспортния сектор, на 0,2 % през 2022 г., 1 % през 2025 г. и 4,4 % през 2030 г. Що се отнася до възобновяемите горива от небиологичен произход в транспорта (предимно водород от възобновяеми източници и синтетични горива на основата на водород), Съветът постигна съгласие по индикативна подцел от 2,6 %, което съответства на 5,2 %, ако целта бъде постигната по отношение на дела на енергията от възобновяеми източници в крайното потребление на енергия в транспорта до 2030 г.
Съветът добави горна граница на размера на крайното потребление на енергия в морския сектор, която да бъде включена в изчисляването на специфичните цели на държавите членки в областта на транспорта.
Съветът постигна съгласие за постепенно увеличаване на целите за енергия от възобновяеми източници заотопление и охлаждане със задължително увеличение от 0,8 % годишно на национално равнище до 2026 г. и 1,1 % от 2026 г. до 2030 г. Минималната средна годишна ставка, приложима за всички държави членки, ще бъде допълнена с допълнителни индикативни увеличения или допълващи ставки, изчислявани конкретно за всяка държава членка.
Съветът определи индикативна цел за средно годишно увеличение с 1,1 % на потреблението на енергия от възобновяеми източници в промишлеността. Освен това той постигна съгласие, че 35 % от водорода, използван в промишлеността, следва да бъде от възобновяеми горива от небиологичен произход до 2030 г., а до 2035 г. — 50 %.
Съветът постигна съгласие да определи индикативна цел за поне 49% дял на енергията от възобновяеми източници в сградите.
Съветът постигна съгласие за подсилване на критериите за устойчивост по отношение на биомасата, за да се намали рискът от неустойчиво производство на биоенергия. Съветът добави и мерки за ограничаване на измамите с биогоривата.
Съветът постигна съгласие и за постепенно повишаване на целта за икономии на енергияза крайното потребление на енергия. Държавите членки ще осигурят икономии в размер на 1,1 % от годишното крайно потребление на енергия от 1 януари 2024 г.; 1,3 % от 1 януари 2026 г.; и 1,5 % от 1 януари 2028 г., с възможност за прехвърляне на най-много 10 % от излишъците от икономии към следващия период. Съветът включи възможността в изчисленията за постигане на целта да се отчитат икономиите на енергия, реализирани чрез технологии за изгаряне на изкопаеми горива в промишления сектор в надлежно обосновани случаи, потвърдени от енергийни одити.
Съветът постигна съгласие за специфично задължение публичният сектор да постигне годишно намаление на потреблението на енергия с 1,7 % или, като алтернатива, с поне 1,9 % всяка година, ако се изключат общественият транспорт или въоръжените сили, което ще бъде обвързващо четири години след влизането в сила на регламента, като се започне постепенно с по-големите общини. В допълнение към това Съветът постигна съгласие, че от държавите членки ще се изисква да санират всяка година най-малко 3 % от разгънатата застроена площ на сградите, притежавани от всички равнища на публичната администрация.
Съветът постигна още съгласие, че пропорционален дял от икономиите на енергия в държавите членки ще бъде насочен към уязвимите потребители.
Съветът добави разпоредба относно прозрачността на потреблението на енергия в центровете за данни. От центровете за данни ще се изисква да публикуват информация за своето потребление на енергия всяка година от 2024 г. нататък. Комисията ще изготви публична база данни на ЕС, в която ще се събира информация за потреблението на енергия от центровете за данни.
В Кипър в пълна оперативна готовност за гасене на пожари са 11 основни самолета, което е най-големият брой въздушни средства за последните години, съобщиха от правителството. Превенцията и ефективната реакция при пожари е във фокуса на започващата днес на острова Седмица за опазване на горите. Допълнителен персонал и оборудване са осигурени за..
Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Това съобщават румънските медии, позовавайки се на преброени 99,25 процента от бюлетините на първия тур. Джордже Симион, който кандидат на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците", е..
Кандидатът на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион е на първо място според първите резултати от екзитпола на социологическите агенции, предава Диджи24. Според данните на "Курс" той печели 33,1 процента от гласовете. Втори се нарежда кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску с 22,9 на сто от..
Утре от Регионалната екоинспекция в Бургас ще извършат проверка дали Община Поморие е предприела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от замърсената плажна ивица. Междувременно на сайта си кметът на Общината Иван Алексиев обвини БНР, че публикува невярна информация, като твърденията, че има замърсяване, не отговаряли на истината и..
Ръководителят на Федералния резерв в САЩ няма да бъде отстраняван от поста. Джером Пауъл ще може да довърши мандата си до май 2026 година, увери президентът Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс. В интервю за NBC Тръмп все пак не се въздържа да изрази недоволството си от Пауъл, като го нарече "пълен бастун" и повтори призива си за понижаване на лихвените..
До 20:00 часа в първия тур на президентските избори в Румъния са гласували 9 116 092 избиратели, което представлява 50,68% от регистрираните в избирателните списъци, според данните, предоставени в реално време от Постоянната избирателна комисия. Румънците гласуват на президентски избори В градските райони са гласували 5 498 755 избиратели, а в..
Израел мобилизира десетки хиляди запасняци, потвърди началникът на генералния щаб на армията Еял Замир. Повиквателните са разпратени, за да може армията да разшири за пореден път бойните си операции в Ивицата Газа. Израел планира и враждебни действия по отношение на части от Йемен и Иран, стана ясно по-рано днес от изявления на премиера Бенямин..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..