Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“ТОТАЛПРОЕКТ”: Архитектурна изложба представя непознатата българска модерност

Какво е общото между архитектурата на град Лозница, Зона Б5, Художествената галерия и исторически музей в Казанлък, детска градина "Лозичка" в софийския квартал Лозенец, летището в Русе и пешеходната зона на Шумен?

Всички те показват различни перспективи към следвоенната модерна архитектура у нас и са обекти в изложбата "ТОТАЛПРОЕКТ", която може да бъде видяна от 29.06 до 21.08.2022 г. в галерия "Бял куб" в най-ново мултифункционално арт пространство на София.

Основна тема на изложбата с куратори арх. Анета Василева и арх. Емилия Кълева и координатор арх. Даяна Николова е все още силно непознатата архитектура на България след Втората световна война, представена в контекста на тоталното изкуство на следвоенната епоха и развитието на модерността.

Обектите в изложбата са умишлено подбрани да бъдат относително непознати за широката публика, с различна функция, архитектура, стилистични особености и времева принадлежност. Търсен е елемент на откривателство и изненада. Всички обекти предлагат различен и по свой начин нов фокус към българската архитектура и градска среда и разказват различни истории. Изложбата е създадена изцяло от архитекти, но е насочена не само към такива.

Арх. Анета Василева, арх. Емилия Кълева и Владия Михайлова

“Изложбата е свързана с 15-годишнината от влизането на България в ЕС, а гледната точка към нашето културно наследство е свързана със споделеното европейско минало. Смятам, че времето на тази изложба е точно сега. Тя развенчава един голям мит, че ние сме страни, които са отделени от Европа, че има някаква непреодолима граница, която седи в нашата културна памет“, казва в предаването на БНР “Хоризонт до обед“, изкуствоведът Владия Михайлова.

“В изложбата насочване вниманието към споделената, качествена, архитектурна среда. Тази среда за хората, която модернизмът по принцип, като едно от явленията на ХХ в. се опитва да постигне чрез тоталното изкуство, свързаността на всички нива на архитектурния продукт, именно това е ключът към нашето заглавие“, казва в предаването “Хоризонт до обед“ арх. арх. Анета Василева и допълва:

“Разрушенията на войната са шансът, който модернизмът има и получава, за да остане глобално явление след Втората световна война, преди това той е просто авангард, който се опитва да гради архитектура за хората. Както в България, така и по цял свят, сме били подложени на удара на модернизация, което включва и преформатиране на всички пространства.“

“Една от целите ни в тази изложба е да показваме по-малко познати обекти, за да предизвикаме интерес и да разкрием аспекти, които са по-малко познати за тази архитектура. В Лозница се оказва, че имаме случай на един малък град, който има много хубаво централно пространство. Навсякъде в този център откриваме цветове, които са скрити, но в едно голямо разнообразие, което погледнато цялостно дава пълна визия, очаквана за един малък град.“, казва в предаването “Хоризонт до обед“ Емилия Кълева.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: Топлоцентрала, БНР

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57