Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава оказването на финансова и военна подкрепа на Запада за Украйна

Джо Байдън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Продължава оказването на финансова и военна подкрепа на Запада за Украйна.

Съединените щати ще окажат в близките дни допълнителна военна помощ на Украйна на стойност 800 милиона долара. Това обяви американският президент Джо Байдън. По време на пресконференция в последния ден от срещата на върха на НАТО в Мадрид Байдън подчерта, че Вашингтон ще продължи да подкрепя Украйна толкова дълго, колкото е необходимо.

"Подсигурихме Украйна със системи за сигурност на стойност 7,5 млрд. долара откакто аз съм президент. В следващите дни ще обявим допълнителна военна помощ на стойност над 800 млн. долара. Тя включва нови подобрени системи за противовъздушна отбрана, допълнителна артилерия и боеприпаси, контрабатареен радар, допълнителни боеприпаси за залповата ракетна система "Хаймарс", която вече дадохме на Украйна. Още от тези ракетни системи ще бъдат пратени на Украйна и от други държави".

Великобритания обяви, че има готовност да изпрати допълнително 1 000 войници и един от новите си самолетоносачи за защитата на източното крило на НАТО.

Британският министърът на отбраната Бен Уолъс поясни, че силите са предвидени за защитата на Естония, където Великобритания вече разполага с 1 700 души военен персонал. Новият британски ангажимент е част от обновените европейски отбранителни сили на НАТО, които ще възлизат на 300 хиляди на целия континент. Те ще бъдат в повишена бойна готовност в случай, че Русия заплаши с военно нападение някой от членовете на блока.

А Швеция, чиято кандидатура за член на НАТО получи зелена светлина, ще изпрати допълнително противотанкови оръжия и картечници на Украйна. От военното министерство на скандинавската страна обявиха, че пакетът с оръжия, който включва и оборудване за разминиране, е на стойност от близо 50 милиона долара.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бизнесът бойкотира бюджета, а МС днес го приема и внася в НС

Очаква се още днес правителството да приеме на извънредно заседание бюджетните закони за следващата година и да ги внесе за окончателно одобрение в парламента.  Това ще стане, въпреки повторната отмяна на заседание на Националния тристранен съвет заради отказа на бизнеса да участва в работата му.  Четирите работодателски организации категорично..

публикувано на 13.11.25 в 05:10

Възможностите за трудова заетост на бежанци и мигранти ще бъдат обсъждани на конференция в София

Бизнес, синдикати и експерти ще обсъждат възможностите и перспективите за трудова заетост на бежанци и мигранти по време на конференция в София. Събитието се организира в рамките на проект на Столичната община, реализиран съвместно от районите "Красно село", "Връбница" и "Нови Искър", и Фондация за достъп до права. Целта на конференцията е да..

публикувано на 13.11.25 в 04:40

"Киномания" започва с филма на Стефан Командарев "Made in EU"

39-то издание на "Киномания" започва тази вечер в зала 1 на НДК с прожекцията на най-новия филм на Стефан Командарев "Made in EU".  Лентата, чиято премиера беше на кинофестивала във Венеция, третира съвременната форма на робство в шивашките фабрики в Родопите.  "В тези цехове и цехчета, които шият дрехи за известни световни брандове, експлоатацията..

публикувано на 13.11.25 в 04:18

Протест пред ВМА: По-строги наказания за насилие над животни

Протест под надслов: "Справедливост за Мая" с искане за по-строги наказания за насилие над животни ще се проведе в 16:30 ч. пред централния вход на Военномедицинската академия.  Поводът за гражданското недоволство е, че мъж прегази куче в столицата. Вследствие на причинените тежки увреждания животното беше евтанизирано.  В началото на седмицата..

публикувано на 13.11.25 в 04:10

Край на най-дългата бюджетна парализа в САЩ

Камарата на представителите в Конгреса одобри законопроекта за край на бюджетната парализа. Това стана факт, след като с 222 на 209 гласа контролираната от Републиканската партия долна камара на американския парламент гласува да бъде възобновена продоволствената помощ, да се плати на стотици хиляди държавни служители и да се съживи системата на..

обновено на 13.11.25 в 04:04

НС обсъжда повторно промените във върнатия от президента закон "Лукойл"

Народното събрание ще обсъди повторно промените в закона, които се отнасят до назначаването на особен търговски управител на рафинерията на "Лукойл" в Бургас, след като бяха върнати от държавния глава Румен Радев.   Очаква се точката да бъде включена извънредно още в началото на днешното пленарно заседание.    Президентът наложи вето върху разпоредби от..

публикувано на 13.11.25 в 03:55

СОС ще гласува нови цени в зоните за платено паркиране в София

Столичният общински съвет ще гласува днес нови цени на синята и зелена зона за платено паркиране в София.  Кметът Васил Терзиев предлага вместо 2 лева на час в синята зона цената да скочи двойно - до 4 лева на час. А в зелената зона вместо 1 лев на час паркирането вече да струва 2 лева.  Цената за годишен винетен стикер за първа кола в зелена зона ще..

публикувано на 13.11.25 в 03:33