Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят на Димитър Димов в София пренася посетителите в живота на писателя

"Всеки, който по някакъв начин се сблъска с неговата биография в училище или когато посетят музея е усещането за една изключително всестранно развита интересна личност", каза за БНР Милена Катошева, главен уредник на къщата  музей "Димитър Димов".

Ученици ще пресъздадат модните линии от романи на Димитър Димов

Музеят се намира в София в квартал "Лозенец" на улица "Кръстьо Сарафов" 26.

"Три години след смъртта на Димитър Димов се взима решение този дом да се превърне в музей и той живее там през последните 12 години от живота си".

В музея е събран архива на писателя – ръкописи, документи, материали, свързани с научната му дейност, богат фотоархив, лични вещи, апаратура по химия, физика, радиотехника и фотография. Запазена е и личната му библиотеката с над 3000 тома книги.

Милена Катошева  Снимка: Пламена Бачийска

Димитър Димов е роден на 25 юни 1909 г. в Ловеч, в семейството на Веса Харизанова и Тотьо Димов – поручик от 14-ти пехотен Македонски полк. Тотьо Димов загива в сражение, няколко дни преди края на Междусъюзническата война, а пет години по-късно Веса Харизанова сключва брак с офицера Руси Генев.

Димитър Димов прекарва детството си в Дупница. През 1919 г. семейството се премества в София и Димов учи последователно в Народно основно училище „Васил Априлов” и в Първа мъжка софийска гимназия.

Писателката Теодора Димова е дъщеря на Димитър Димов.

На 21 юни 2022 г. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" се състоя премиера на книгата „Хипократ и Пегас“ на Анна Свиткова. Премиерата беше придружена от съпътстващата изложба „Писатели медици от Възраждането до наши дни“, както и от кратък музикален концерт и прожектиране на документален филм за Димитър Димов.

„Премиерата на книгата и изложбата осъществяваме благодарение на партньорите ни от Съюза на писателите лекари в България „Димитър Димов“ и на Националния литературен музей във връзка с 113-та годишнина от рождението на Димитър Димов.“ - каза директорът на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Красимира Александрова при откриването на събитието.

Златимир Коларов, председател на Съюза на писателите лекари в България „Димитър Димов“, който е и редактор на книгата, говори за сложната същност на Димитър Димов, която съчетава в себе си духовно богата личност, лекар – професор изследовател и писател.

Анна Свиткова, авторът на „Хипократ и Пегас“ и дългогодишен управител на Къщата музей „Димитър Димов“, разказа за обширната проучвателна работа свързана с подготвянето на книгата, която представя български лекари писатели и поети и сподели, че е открила много творци, подчинени едновременно на Хипократ (най-великият лекар на Античността) и на Пегас (символът на поетическото вдъхновение).

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Независимите артисти на път: Историята на "Астория"

Песен за заслепеното човечество, което иска да се предреши, но не може. Така, както не успява да се предреши в измислената история за несъществуващата Астория. Зойфер не е особено познат в България. Единствената книга с негови пиеси, публикувана на български, Валерия намира случайно в библиотеката на НАТФИЗ. " Стоеше на едно..

публикувано на 19.04.24 в 14:59
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството..

публикувано на 19.04.24 в 12:54

Летящите охлюви и вълшебни механизми на Атанас Хранов

"Героят Наско Х. се появи отново след толкова години на забвение. Най-накрая пак излезе и се надявам да продължи да живее неговия приказен живот . Появи се в три романа, но след това Александър Секулов започна да се занимава с драматургия, написа други романи и малко ми липсваше. Той самият предложи да напише една от историите за Наско Х. Така..

публикувано на 18.04.24 в 09:57
Евгени Иванов, орнамент

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и..

публикувано на 17.04.24 в 19:25

Националното радио раздава годишните музикални награди БНР Топ 20

Годишните музикални награди БНР Топ 20 ще бъдат връчени на 3 май, петък, в столичния клуб "Строежа".  Отличия ще бъдат връчени на: -   песента с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg ; -   песента с най-висок резултат от гласуването на музикалната редколегия на БНР Топ 20;  -   песента, заемала..

публикувано на 17.04.24 в 16:28

В Пловдив откриват изложбата "Хляб наш насъщен"

Поредица от библейски и евангелски сюжети и персонажи, претворени върху старинни дървени предмети от бита, свързани с хляба – това е изложбата "Хляб наш насъщен", която от днес могат да разгледат пловдивчани и гостите на града в галерията на Дружеството на пловдивските художници. Експозицията е дело на Вихра Григорова и съдържа около 30..

публикувано на 17.04.24 в 11:48

“Великият Гетсби“ – новият балетен хит на сцената на Софийската опера

В едното от двете най-големи събития в областта на музикално-сценичните изкуства, заедно с “ Фантомът на операта “, които белязват ярко столичния афиш през изминалата и тази седмица, се превърна премиерата на Националния ни балет на “Великият Гетсби“ – спектакъл на знаменития хърватски хореограф Лео Муич по музика на Гершуин, Бърнстейн, Барбър и..

публикувано на 16.04.24 в 18:29