Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес токът за бита поскъпва с 3,4% средно за страната

Снимка: БГНЕС

От днес токът за бита поскъпва с 3,4 процента средно за страната за новия регулаторен период от 1-ви юли 2022 г. до 30-ти юни 2023 г., реши окончателно енергийният регулатор.

За клиентите на "Електрохолд" (предишната ЧЕЗ) изменението на крайната цена е с 2,70 %, за "ЕВН България Електроснабдяване" – с 3,47 %, за клиентите на "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" – с 4,45 %. В тези цени са включени както цената на електроенергията, така и цените на мрежовите услуги.

Постигнатото минимално увеличение от 3,4% е в резултат на  предприетите от Комисията регулаторни мерки. Независимо, че енерго-преносните предприятия заявиха значително повишаване на своите разходи за пренос, КЕВР намери резерви в системата, за да неутрализира това увеличение.

Като резултат на минималното увеличение от 3,4% цените на електроенергията за битовите потребители в България остават най-ниските в цяла Европа. Това защитава българските домакинствата от шоковото повишение в резултат на войната в Украйна, при което цената на електроенергията в битовия сектор се повиши с 45% в останалата част на континента.

Предстои регулаторът да постанови и цените на парното и топлата вода.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теменужка Петкова

Петкова: Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси

Парламентът продължава обсъждането на първо четене на държавния бюджет за 2026 г. В пленарната зала са министър-председателят Росен Желязков и министри от кабинета. Депутатите гласуват на първо четене Бюджет 2026 Фискалната политика цели да гарантира дългосрочната устойчивост на публичните финанси, заяви от парламентарната трибуна..

публикувано на 21.11.25 в 10:19
Отец Алексей Атанасов и семейството му

Отец Алексей Атанасов: Да бъдем внимателни един към друг - първо в семейството, а след това и в обществото

Да бъдем добропожелателни едни към други , както е казал апостол Павел.  За това призова в ефира на БНР Алексей Атанасов, свещеник в храм "Свети Николай Чудотворец" във Варна, когато  отбелязваме празника Въведение Богородично, познат още като Ден на християнското семейство. На днешната дата свещеникът отбелязва и 24 години, откакто се е..

публикувано на 21.11.25 в 10:00
Бойко Борисов

Борисов: Това, че влизаме в еврозоната, не може да не притеснява ПП и ДБ

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви в кулоарите на парламента, че антиправителственият протест, провел се снощи пред парламента под надслов "Свобода за политическите затворници" и организиран от "Продължаваме промяната", е насочен срещу влизането на страната в еврозоната. "Това, че влизаме в еврозоната, не може да не притеснява ПП и ДБ. Тези..

публикувано на 21.11.25 в 09:51

Над 20 млрд. лева са общите разходи по бюджета на ДОО към септември 2025 г.

Над 20 милиарда лева са общите разходи по бюджета на Държавното обществено осигуряване към септември тази година. От осигуровки са събрани 11 милиарда лева. За пенсии са изплатени 17 780 000 000 лева. 1012 лева достига средният размер на изплащаната пенсия, включително добавките. Нарастването спрямо септември миналата година е с 83..

публикувано на 21.11.25 в 09:19

Дишат ли отровен въздух във Велико Търново заради работата на "Кроношпан"?

Екологичното и здравното министерство, подпомогнати от още държавни институции, се заеха да установят отровен ли е въздуха във Велико Търново и има ли опасност за здравето на хората от работата на завода за преработка на дървесина на "Кроношпан България". Великотърновци винят дружеството за постоянното изпускане на отрови и за запрашеност на..

публикувано на 21.11.25 в 09:15

Пациентски организации искат целия спектър от биомаркерна диагностика за онкоболни

Пациентски организации отново поискаха държавата да осигури целия спектър от биомаркерна диагностика за онкоболните пациенти у нас. В писмо до здравното министерство и Здравната каса те призоваха за адаптиране на две амбулаторни процедури по време на преговорите за анекс на Националния рамков договор и така да се гарантират адекватни и..

публикувано на 21.11.25 в 08:55

Кремена Стоева: Българската агенция по безопасност на храните чува бизнеса

Българската агенция по безопасност на храните чува бизнеса,  настоя пред БНР  Кремена Стоева, дирекция "Контрол на храните" в БАБХ. Браншовите организации обаче определят увеличението на държавните такси като шоково . Те алармират з а поредното им вдигане с между 10 и 30 пъти от 1 януари. "Новата тарифа е изпратена още през 2023 година на 76..

публикувано на 21.11.25 в 08:40