Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Перли от миналото на американската автомобилна индустрия показват в Бургас

Снимката е илюстративна - Ford Model T Roadster от 1911 г., от колекция в Германия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 150 атрактивни автомобила се представят на традиционния ретро парад, който се открива днес на алеите пред експоцентър "Флора" в Бургас. Инициативата се реализира за 15-та поредна година от Бургаски авто-мото клуб "Ретро".

По време на ретро парада любителите на класическите автомобили ще имат възможност да ги разгледат и да се снимат с превозните средства, както и да научат повече за тяхната история.

Тази година гостуват някои наистина уникални екземпляри, коментира председателят на бургаския авто-мото клуб "Ретро" Димо Джамбазов:

"Автомобил от такъв ранг, който до момента сме нямали – става въпрос за автомобил от 1930 година –"Piers Arrow", американска марка, която е довоенна, до Втората световна война. И до войната са се използвали в кралски дворове и като правителствени автомобили.

Пак бургаски колекционер закупи един Ford T,  който е пикап товарен. Може би това ще бъде най-старият автомобил, мисля, че от 1924-25-та", разказа Джамбазов.

Богата колекция от соцвозила пък ще върнат публиката в близкото минало.

В рамките битието за първи път в България ще бъде представена книгата на известния сръбски автомобилен историк и писател Небойша Джорджевич.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Демерджиев

Иван Демерджиев е обвинен за безстопанственост, гаранцията му е 10 000 лева

Софийската градска прокуратура е повдигнала обвинение на бившия служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев за безстопанственост в размер на 1 482 218 лева. Определена му е мярка за неотклонение "Гаранция" в размер на 10 000 лева.  Очаквайте подробности!

публикувано на 25.04.25 в 10:31
Снимката е илюстративна

Много умрели делфини са изхвърлени по бреговете на Южна Калифорния

Голям брой делфини и още морски обитатели са изхвърлени умрели или умират по бреговата ивица в Южна Калифорния поради цъфтежа на водорасли. Това се случва за четвърта поредна година, но този път пораженията са най-големи. Бреговата ивица от Сан Диего до Сан Луис Обиспо е осеяна с мъртви морски животни. Невротоксин наречен домова киселина,..

публикувано на 25.04.25 в 10:24

1/3 от хотелиерите у нас вдигат цените с 10% за летния сезон '25

"Една трета от хотелиерите у нас предвиждат малко повишение на цените за летния сезон. То ще бъде в рамките на десетина процента. Около 25% въобще няма да ги вдигат". Това съобщи пред БНР Георги Дучев, изпълнителен директор на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели. " При определени хотели може да има ръст от..

публикувано на 25.04.25 в 10:20
Сградата на Община Пазарджик

В Пазарджик не планират вдигане на местните данъци

В Пазарджик не се планира вдигане на местните данъци, стана ясно по време на обществено обсъждане на бюджета за тази година.   Част от средствата в разходната част са предвидени за обезпечаване на стари задължения, финансиране на детска млечна кухня и създаване на общинско предприятие, което да се грижи за чистотата в общината. Основната..

публикувано на 25.04.25 в 10:16
Германският министър на финансите Йорг Кукис

Йорг Кукис: Германия продължава да подкрепя България по пътя ѝ към еврозоната

Германия продължава да подкрепя България по пътя й към еврозоната. Това е заявил германският министър на финансите Йорг Кукис в интервю за БТА в кулоарите на Пролетните срещи на Международния валутен фонд във Вашингтон. Изявлението е в отговор на въпрос към Кукис дали очаква страната ни да приеме еврото догодина. По думите му, има "някои..

публикувано на 25.04.25 в 10:02
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

През 2024 г.: България е похарчила 2,04% от БВП за отбрана

През миналата година България е похарчила 2,208 милиарда долара (3,964 милиарда лева), или 2,04 на сто от своя брутен вътрешен продукт за отбрана. Това сочат оценките от оповестения годишен доклад на генералния секретар на пакта Марк Рюте. По този начин страната ни за първи път ще изпълни поставената през 2014 г. от НАТО цел. Тя предвижда..

публикувано на 25.04.25 в 09:52
Кметът на Киев Виталий Кличко

Кличко: Да се откажем от територия не е справедливо, но може да е временно решение

Кметът на Киев Виталий Кличко заяви пред Би Би Си, че може да се наложи Украйна да се откаже от територия, като част от мирно споразумение с Русия, на фона на нарастващия натиск от президента Доналд Тръмп страната да приеме териториални отстъпки.  "Един от сценариите е да се откажем от територия. Това е несправедливо! Но за мира, временния..

публикувано на 25.04.25 в 09:50