"Дали ще настъпи ренесанс на въглищата и на ядрените централи заради проблемите с газа? Част от отговора ще получим скоро. Предстои да разберем дали природният газ и ядрената енергия ще продължат да бъдат в таксономията за зелени финанси на Европейския съюз".
Това каза пред БНР доц. Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на Софийския университет. И допълни:
"Сложно е да се ориентираме в предстоящите събития, защото трябва да се намери дългосрочна устойчивост на икономиката. Освен това след три месеца започва отоплителният сезон, предстои ръст на потреблението. Важно е така да се вземат решенията за справяне с най-непосредствените кризи, че да не се ощетява дългосрочното устойчиво развитие на света и да не се нарушават вече поставените цели за ограничаване на измененията на климата".
Доц. Георгиев посочи, че най-сложно за политиците, които трябва да управляват процесите, е да балансират между краткосрочните кризи и дългосрочните цели.
"Не трябва да се забравя, че светът е по-широк от това, което виждаме в нашия европейски балон. Предизвикателство е да се намерят достатъчно финансови ресурси за ограничаване на влиянието върху климата в развиващите се страни и за справяне с негативните ефекти от промените в климата в същите тези страни".
В предаването "Събота 150" той допълни, че досега Европейската комисия е гледала визионерски на темите, свързани с енергетиката и с климата.
"Настоящата ситуация показва, че това не е достатъчно. Трябват повече координирани действия".
По думите му е необходимо да се планира разумната инвестиция - "парите от износ да не се изяждат през субсидиране, а с разумни инвестиции в осигуряване на алтернативи в подкрепа на отделните потребители".
"Ценовите сигнали могат да бъдат катализатор за мислене за възобновяемата енергия. Потребителите могат да търсят активно решение за подсигуряване на потреблението си със собствени източници или да гледат към зелени източници".
Министерството на енергетиката е предоставило още вчера изискани от Антикорупционната комисия документи по договора с турската компания "Боташ". Министър Жечо Станков потвърди това и припомни, че всекидневно България плаща над един милион лева по договора "В конкретни цифри, това, което заварих е, че едва 11% от капацитета на този договор е бил..
Часове след като Парламентът прие на второ четене промените в Закона за противодействие на корупцията, с които отпадна квалифицираното мнозинство за избор на членовете на КПК, ресорната парламентарна комисия утвърди правилата за работа на Номинационната комисия, която ще пресява кандидатите. Въздържали се бяха от ПП-ДБ, заради предвидената..
Председателят на Парламента Наталия Киселова очаква утре Народното събрание да отхвърли вота на недоверие на правителството на Росен Желязков. "Станахме във вчерашният ден, по повод дискусиите, свидетели на няколко ситуации, които показват, че вотовете са самоцелни. Когато се отправят критики, те не трябва да бъдат на въпроси, които са трупани..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският пустинник". Спектакълът разказва за живота на небесния закрилник на българите Свети Йоан Рилски и се посвещава на 1160 години от покръстването на българския народ. За посланията , които..
Нерегламентирани сметища, отпадъци от ремонти и строителство без ясно място за изхвърляне – така изглежда екологичната картина на община Силистра. Според местната администрация почти във всяко населено място има поне едно старо сметище, което се почиства периодично – само, за да бъде затрупано отново. По данни на екоинспекцията..
Заради недостига на АГ специалисти в болницата в Перник, столичната университетска болница "Майчин дом" поема денонощното обслужване на пациентки от областния град и околните населени места. Това ще се случва по силата на подписано днес споразумение между двете лечебни заведения, което влиза в сила незабавно, съобщиха от "Майчин дом"...
Катастрофа между товарен и лек автомобил затруднява движението по главен път Велинград-Юндола, в района на село Света Петка. Има и загинал, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Ударът е бил челен, в завой. По първоначални данни на място е починал водачът на леката кола. Все още нямаме яснота за неговата самоличност...
ПП ще подкрепи вота на недоверие срещу правителството на Росен Желязков за провала му в сектора на околната среда и несправяне с екологичната..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с..
Брюксел и влизането на България в еврозоната не гарантират пълен мандат на правителството. Другото е, че ГЕРБ и ДПС-НН имат пълен контрол на..