Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Върховният съд на САЩ отне конституционното право на жените да правят аборт

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Съединените щати бяха разтърсени от протести след решението на Върховния съд да отмени прецедент отпреди 50 години, с което отвори вратата на отделните щати  да решават дали да наложат рестрикции за аборт. През 1973-а година по делото Роу срещу Уейд съдът отсъжда, че бременните жени имат право на аборт през първите три месеца от бременността, но сега магистратите отмениха това решение и така всеки щат ще налага свои забрани.   

Американският президент Джо Байдън определи като "трагична грешка" решението. Върховният съд направи нещо безпрецедентно - отне конституционно право, което е фундаментално за толкова много американци. И нека сме наясно, с това решение здравето и живота на жените в цялата страна са подложени на риск, каза още Байдън. 

Половината щати се очаква да въведат нови рестрикции или забрани за абортиране. 13 щата имат готови законодателства, които влизат в сила в срок от 30 дни. Автоматична забрана за прекъсване на бременността влезе в сила в Кентъки, Луизиана, Арканзас, Южна Дакота, Мисури, Оклахома и Алабама. Очаква се забраните в Мисисипи и Северна Дакота да влязат в сила след одобрение на щатския главен прокурор. Забрана ще има и в Уайоминг, Тенеси, Айдахо, Тексас, Юта. 

Всички щати позволяват аборта, когато е застрашен живота на майката, а само някои ще допускат изключения в случаи на изнасилване и кръвосмешение. Клиники за аборти започнаха да затварят след решението на Върховния съд. 

Изследване на центъра Пю показва, че 61 процента от пълнолетните в Съединените щати смятат, че абортът трябва да е напълно законен или в първаночалните етапи на бременноста, а 37 на сто от американците са против. Затова и не стихват протестите в цялата страна. 

"Това решение е възмутително. Принудителното майчинство е незаконно!"
Решението на съда обаче беше посрещнато с одобрителни възгласи от противниците на аборта.

"Правото на живот беше възстановено. Безгласните най-сетне ще получат  глас!"

С решението на Върховния съд около 40 милиона жени в репродуктивна възраст ще изгубят правото си на аборт в щата, в който живеят, отбеляза Кимбърли Мачърсън - адвокат и професор по право. 

"За мен е съкрушително, че 14-годишната ми дъщеря ще има по-ограничен достъп до възможност да прекрати бременност и по-малко човешки права като цяло, отколкото имах аз в пълнолетния ми живот. Така че Съединените щати в момента се намират в наистина много опасна равнина."

Според американския статистически институт най-често правят аборт жени около 20-25 години, които вече имат едно дете. При близо 93% от случаите бремеността се прекратява още в първите три месеца и това става предимно с медикаменти, без хирургическа намеса. Мнозинството от жените, които вземат решение за аборт са неомъжени - 55 на сто - учили са в колеж (64%) или изпитват финансови затруднения (49 на сто), обяснява професор Мачърсън.

"Притеснявам се за жените с ниски доходи, цветнокожите, жените в селските райони, на които ще им се наложи да пътуват стотици километри, за да получат достъп до клиника за аборт, както и за младите жени, които разбират, че са бременни в по-късен етап на бременността. За много уязвими групи нещата ще се влошат след това решение."
Върховен съд на САЩ
Върховният съд на Съединените щати прие решението с гласовете на 6 съдии, 3 от които бяха назначени по време на мандата на бившия президент Доналд Тръмп. То е плод на дългогодишната борба на републиканците за засилване на консервативните позиции в американската правна система. Администрацията на президента Байдън и правозащитни организации предупредиха, че отмяната на прецедента ще застраши и други решения на Върховния съд като правата на гей двойките и дори контрацепцията. 

"Шокиращо е, че едни и същи хора се борят за правото на живот от една страна, а от друга защитават правото на хората да имат достъп до огнестрелни оръжия. Също така е изключително лицемерно да се бориш пламенно да сложиш край на абортите в страна, която е на едни от първите места в света по смъртност при раждане. Грижа ни е за плода, но не и за жената, която ще износи бебето, и която  в този случай е принудена да остане бременна, въпреки че не желае. За да заемем подобна позиция, трябва да мобилизараме много повече ресурси, които да осигурят социална сигурност."

Сега битката за правото на аборт се пренася в Конгреса и кампанията за междинните избори през ноември. Демократите се опитват да прокарат защита на правото на аборт чрез законодателство, а инфлацията беше изместена като основна тема предизборните дебати, отбеляза лидерът им Нанси Пелоси. 

"Това е жестока обида към жените, плесница през лицето относно собствената им преценка и способността им да вземат решение за репродуктивната си свобода. Правото на жената да избира свободно дали да се възпроизвежда вече е в предизборната кампания за ноември."
Решението на американския върховен съд оттекна и отвъд океана, а на по-късен етап може да доведе до промяна в нормите на международното право, както вече се е случвало. 

В Италия, където Католическата църква е с изключително твърди и силни позиции, абортът е легализиран през 1978 година, но сега отново се пораждат опасения от връщане на рестрикциите. В Ирландия, където съвсем наскоро, през 2018, абортите бяха узаконени, хората излязоха на спонтанни протести срещу американското решение. Беше припомнена историята на Савита Халпанавар, която умира от сепсис в Ирландия през 2012 година, след като не й позволено да абортира. Съвсем пресен е и случаят от Малта, където на младата американка Андреа Пруденте е отказано прекъсване на бременността, заради пълната забрана, въпреки че тя е направила частичен спонтанен аборт и има опасност за живота й. Активистите за репродуктивни права в Латинска Америка също се опасяват от връщането на най-рестриктивните мерки, точно когато тенденциите към промяна са започнали да се засилват. 

По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Южнокорейски съд удължи задържането на президента Юн Сук-йол

Южнокорейски съд удължи задържането на президента Юн Сук-йол до 20 дни, позовавайки се на опасения, че той може да унищожи доказателства в наказателно разследване във връзка с обявяване от него за кратко военно положение в азиатска държава в началото на декември, предаде Ройтерс. В сряда Юн Сук-йол стана първият действащ южнокорейски..

публикувано на 18.01.25 в 22:21

Няколко хиляди души се събраха във Вашингтон, за да протестират срещу инаугурацията на Тръмп

Няколко хиляди души се събраха във Вашингтон, за да протестират срещу встъпването в длъжност на Доналд Тръмп Няколко хиляди души, предимно жени, се събраха във Вашингтон, за да протестират срещу встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, като някои от тях носеха розови шапки, с които беше отбелязан много по-големия протест срещу първото му..

публикувано на 18.01.25 в 20:45
Доналд Тръмп и Джорджа Мелони - Флорида, 5 януари 2025

Джорджа Мелони ще присъства на встъпването в длъжност на Доналд Тръмп

Премиерът на Италия Джорджа Мелони е потвърдила   присъствието си на встъпването в длъжност на американския президент Доналд Тръмп. Потвърждават го средствата за масова информация, като ежедневника Il Fatto quotidiano припомня, че на пресконференция в началото на годината, тя каза, че "би искала да е там". Така и ще бъде, изтъква още..

публикувано на 18.01.25 в 20:29
Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Няма да има примирие в Газа без списък на заложниците, които ще бъдат освободени

В свое изявление израелският премиер Бенямин Нетаняху подчерта, че "Хамас" трябва да предостави списък на 33-мата заложници, които трябва да бъдат освободени през първия етап на сделката, преди да продължи с договореното прекратяване на огъня в Ивицата Газа, предаде Ройтерс. Нетаняху повтори, че тази стъпка не подлежи на обсъждане,..

публикувано на 18.01.25 в 20:15

Тръмп "най-вероятно" ще даде на TikTok 90 дни отсрочка от потенциалната му забрана в САЩ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви в събота, че "най-вероятно" ще даде 90-дневно отлагане на потенциална забрана на TikTok в Съединените щати, след като той встъпи в длъжност в понеделник. В интервю за NBC News Тръмп каза, че не е взел окончателно решение, но обмисля удължаване с 90 дни на крайния срок тази неделя за..

публикувано на 18.01.25 в 19:53

Нападател с нож рани сериозно човек в търговски център в Тел Авив, преди да бъде прострелян

Израелската полиция съобщи, че нападател е пробол с нож и ранил сериозно човек в търговски център в Тел Авив, преди да бъде прострелян и "неутрализиран" от цивилен. Според Times of Israel, стрелецът е 19-годишен палестинец. Жертвата на пробождането с нож е откарана в болница със сериозни рани. Нападението е извършено часове, преди да..

публикувано на 18.01.25 в 19:38

Разрешителните за пътувания до Великобритания се очаква да поскъпнат с 60%

Цената на разрешителните за пътуване, необходими на гражданите на ЕС и САЩ, за да влязат в Обединеното кралство, се очаква да се повиши от 10 на 16 паунда, обяви британското правителство. Това веднага породи предупреждения, че ще навреди на туризма. Схемата за електронно разрешение за пътуване (ETA) влезе в сила този месец за неевропейските..

публикувано на 18.01.25 в 19:29