"Надявам се да не се стигне до тотално нулиране на дипломатическите отношения между България и Русия. Вероятно е да бъдат замразени на ниско ниво, което ще подсказва, че между двете страни няма никакви канали за комуникация".
Това каза пред БНР анализаторът Боян Чуков.
И посочи като интересно изгонването на всички счетоводители от консулствата в Русе и във Варна и от посолството в София:
"Някой много точно си е направил сметката, че като се изгони тази категория служители, се парализират двустранните отношения. Проблемът на Кирил Петков е, че извърши това извън правното и административно поле на България".
По думите му не може да се говори за реципрочност, която да бъде 100% спазена.
Според него действията на посланик Елеонора Митрофанова не са резултат от лично решение, а "са точно координирани с Москва".
В предаването "Политически НЕкоректно" анализаторът допълни:
"За да бъде изгонен дипломат, разузнавач под дипломатическо прикритие, трябва да бъде уличен в дейност, несъвместима с неговия статут. Всеки може да подозира всеки. Трябват доказателства. Иначе става произвол и субективно решение".
Чуков посочи, че живеем в измисления свят на глобалната либерална империя, която започва да се разкъсва:
"На фона на това шумно декларирано единство на НАТО и на ЕС се задават пукнатини. ЕС ще се разпадне много по-бързо от НАТО".
Неговото мнение е, че войната в Украйна се води между англосаксонското ядро и Руската федерация, а останалите са логистика - ЕС се оформи като икономико-политическа надстройка на проектите на американците и на британците.
В коментара си той допълни, че в голяма част политическият елит у нас не разбира големите тенденции в света:
"В момента имаме моден сезон - кой да бъде по-голям евроатлантик. Много добре знаят, че ако не се ориентират към правилното посолство, трудно ще успеят да заемат сериозна позиция в изборите. После всичко това се сапунисва с реторика, приемлива за електората, който гласува за тях. С изключение на една-две партии, всички останали имат евроатлантическо наметало. Какво има под него, интелигентните хора разбират. Останалите казват - те всички са такива".
Интервюто с Боян Чуков можете да чуете в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..