Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Германия се готви да помогне на газовия гигант Uniper чрез закон за енергийната сигурност

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германското правителство води разговори за финансовото стабилизиране на газовата компания "Юнипер" (Uniper), най-големия чуждестранен клиент на руския монополист Газпром, който е изправен пред фалит.

Германското правителство иска да включи възможни спасителни мерки за енергийни компании като Uniper в своя закон за енергийна сигурност и може да се окаже, че в краен случай ще придобие дял в компанията, казаха източници на агенция Ройтерс.

Предложенията са част от борбата на Германия да се справи с растящите цени на енергията и страничните ефекти върху компании като Uniper с оглед на енергийното противопоставяне между Запада и Москва след инвазията на Русия в Украйна, започнала на 24-ти февруари.

От Uniper отказаха коментар, като само добавиха, че получават около 40% от нормалното количество газ от Русия в момента.

Промените в закона за енергийната сигурност се обсъждат в отделните министерства, съобщиха от Министерството на икономиката.

Тези промени биха могли също така да позволят на правителството бързо да наложи специална такса като средство за справедливо прехвърляне на растящите разходи за енергия, казаха източниците на Ройтерс.

Възможна спасителна програма за Uniper може да бъде моделирана подобно на тази за Lufthansa, чрез която въздухоплавателният превозвач беше спасен от фалит по време на коронавирусната пандемия с помощта на финансова пакет за 9 милиарда евро, посочи източникът на Ройтерс.

"Федералното правителство трябва да получи опции по линия на помощта на Lufthansa", каза той.

Попитани дали това може да включва поемане от държавата на дял в Uniper, източниците на Ройтерс отговориха утвърдително, но според тях това би било крайна мярка.

Междувременно стана ясно, че голямата компания за комунални услуги Uniper все още има достъп до кредитни линии от германската държавна банка KfW на стойност 2 милиарда евро, заяви в понеделник говорител на германското министерство на икономиката.

Кредитните линии все още не са изтеглени, което означава, че Uniper има налични ликвидни средства, които може да използва, добави говорителят на редовна правителствена пресконференция в понеделник.

Той също така посочи, че в момента Германия води дискусии с Канада и Европейската комисия относно произведеното от Siemens оборудване, което е в процес на поддръжка в Канада.

Преди време руският гигант "Газпром" обвини липсващи части на Siemens от Канада за газова турбина, което е било причини за рязкото намаляване на доставките на руски газ по газопровода "Северен поток 1".

Говорителят добави, че газът, който все още е в проекта за газопровод "Северен поток 2", след като този проект беше замразен през февруари, не може да бъде използван, тъй като газопроводът в Балтийско море не е сертифициран.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН няма да допусне "купени матури"

Около 50 000 зрелостници се явяват днес на матура по български език и литература. Те ще пишат по вариант 15. Продължителността на изпита е 4 астрономически часа. Изтеглиха вариант 15 на матурата по български език и литература Министерството на образованието и науката (МОН) е направило всичко в рамките на своите компетенции и отговорности по..

публикувано на 17.05.24 в 08:49
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Оформя се ясна стратегическа ос между Китай и Русия

Посещението на руския президент Владимир Путин в Китай допълнително консолидира стратегическото партньорство между двете държави. Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Владимир Шопов. Свидетели сме на оформянето на много ясна стратегическа ос , която включва не само Китай и Русия, но и държави като Иран и Северна Корея,..

публикувано на 17.05.24 в 08:48
В кипърската столица Никозия

Среща на върха на министри от ЕС по въпросите на миграцията в Никозия

В кипърската столица Никозия днес се провежда среща на върха на министри от 8 държави-членки на ЕС по въпросите на миграцията, с акцент върху проблема със Сирия, озаглавена "Миграцията и динамиката в Сирия". Централна тема е инициативата на Никозия Европейският съюз да обяви зони в страната за безопасни, за да стане възможно връщането на сирийски..

публикувано на 17.05.24 в 08:44

Военен прокурор не изключва съпричиняване на катастрофата при Аксаково

В хода на разследването ще се установи как се е движел автомобилът на НСО, който участва в катастрофата край Аксаково. Възможно е да има съпричиняване на инцидента от двамата водачи , не изключва ръководителят на Военно-окръжната прокуратура в Сливен Христо Тинев.  Като се позова на дългогодишния си опит, в интервю за БНР той предположи, че..

публикувано на 17.05.24 в 08:37

Четирима са разпитани за катастрофата с колата на НСО

Разпитани са четиримата участници в катастрофата с кола на НСО, в която е бил и Кирил Петков. Сред тях са политикът и служителите на НСО.  Днес предстои да бъдат разпитани свидетелите на инцидента от други автомобили, както и да бъде направена аутопсия на загиналия шофьор. Ще бъде взета и кръвна проба за алкохол, съобщи заместник-военноокръжния..

публикувано на 17.05.24 в 08:35

20% от зрелостниците в Ямбол не са допуснати до матурата по БЕЛ

Близо 20% от зрелостниците в област Ямбол не са допуснати до матурата по български език и литература заради слаби оценки. На изпита днес ще се явят 702 зрелостници. Заявления са подали 861 ученици от 18 училища в областта, като от тях 159 не са допуснати, уточни Стойко Стойков от Регионалното управление на образованието в Ямбол (РУО)...

публикувано на 17.05.24 в 08:10
Адела Качаунова

Адела Качаунова: В Европа не виждат ясно лицата на политиците ни или не желаят да ги видят

"Отдавна живеем с усещането, че процесите в България в Европа имат малко по-различна светлина. Там сякаш не виждат достатъчно ясно истинските лица на политиците или не желаят да ги видят . Лица, които са санкционирани за корупция, не бива да бъдат легитимирани, след като са прекарали в политиката твърде много години. Дали са всякакви признаци за..

публикувано на 17.05.24 в 08:08