Обединеното кралство няма да се завърне в Европейския съюз, заяви лидерът на британската Лейбъристка партия Киър Стармър. Той обаче критикува правителството за Брекзит и изложи свои планове как страната може да продължи успешно напред след него.
Киър Стармър заяви, че Великобритания е в задънена улица и се нуждае от план икономиката й отново да започне да бележи растеж. Той препоръча Великобритания да остане извън общия европейски пазар, митническия съюз и правилата за свободно движение. "Ние искаме да вървим напред, а не назад, ето защо не става дума за връщане обратно в ЕС. Пределно ясно е, че не може да подновяваме всички тези стари спорове, всички тези разногласия, които причиниха толкова много мъка през последните години", каза Стармър.
Лидерът на лейбъристите отбеляза, че икономиката е в застой под управлението на правителството на консерваторите, чиято сделка за Брекзит спъва напредъка. Ето защо планът на лейбъристите се фокусира върху "деблокиране" на споразумението за Брекзит чрез премахване на пречките за търговията с ЕС и стъпки за решаване на граничните въпроси в Северна Ирландия.
В реч в проевропейския мозъчен тръст Център за европейска реформа Киър Стармър се опита за първи път открито да поеме контрол върху въпроса за Брекзит, който продължава да е разделителна линия за много депутати, партийни членове и гласоподаватели на лейбъристите. На фона на официалната статистика, която показва, че Брекзит е навредил на националната икономика, Стармър е под натиск от част от своята партия, включително кметът на Лондон Садик Хан, страната да се присъедини отново към общия европейски пазар. Стармър обаче отхвърли този подход с аргумента, че "подновяването на старите спорове е рецепта за още по-голямо разделение".
Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..
Съединените щати и Европа трябва да носят заедно отговорността за сигурността на Украйна, заяви германският канцлер Олаф Шолц след съвещание в Париж с колегите си от Франция, Италия, Полша и други европейски страни. Европейски лидери се събират на спешна среща за изработване на единна позиция за Украйна Въпросът стана актуален миналата седмица,..
Фискалните правила на Европейския съюз и Германия трябва да бъдат реформирани, в случай че европейците се договорят да увеличат съществено разходите за отбрана, каза германският финансов министър Йорг Кукис. Той е в Брюксел, където обсъжда с колегите си от еврозоната начините за финансиране на оръжейната индустрия на континента. Това съобщи..
До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на..
От фронта в Източна Украйна руското министерство на отбраната съобщава за завладяването на още едно украинско село в Харковска област. Фиголивка се намира на двайсетина километра северно от град Купянск и на запад от река Оскол. Ако бъде потвърдено, съобщението означава, че руските войски разширяват плацдарма си в този участък и че..
БСП се нуждае от очертаване на своите идейни параметри и те вече не могат да бъдат консервативни, трябва да бъдат леви. Това мнение изказа пред БНР историкът проф. Искра Баева, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в коментар на проведения от партията 51-ви Конгрес. "Напоследък под ляво се разбира глобалистко, либерално, неолиберално, а това..
Републиканските пътища са обработени и проходими при зимни условия, съобщиха от пресцентъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Почистват се и аварийните ленти на магистралите, след като в тях се събере сняг от активните и изпреварващите ленти. Към 17:00 часа днес е въведено ограничение за движението на камиони над..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..