Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Божидар Божанов: Избори са хипотезата по подразбиране

Актът за цифровите услуги, който е пред приемане, развързва ръцете на Европейската комисия да въздейства върху Фейсбук, подчерта министърът на електронното управление в оставка

Божидар Божанов
Снимка: Борислава Борисова

"Психологически и организационно сме готови за избори – това е хипотезата по подразбиране."

Това каза пред БНР министърът на електронното управление в оставка Божидар Божанов, който е от квотата на ДБ в управляващата коалиция. 

Относно евентуална коалиция с ПП Божанов заяви, че е твърде рано да се обсъжда това. 

"Обществените очаквания, реакциите в социалните мрежи презюмират, че вече ще имаме избори и започват да проектират върху това желанието да има такава коалиция. Нямаме такова решение, няма такъв разговор все още."

"Изборите нажежават страстите и желанието на политически и не само политически участници да влияят върху общественото мнение", каза Божанов. По думите му трябва да започнем да говорим за всички аспекти на дезинформацията.

Основният канал за разпространение на дезинформация в България е Фейсбук, посочи министър Божанов и акцентира върху това разпространението на фалшиви новини да се пресича на ниво механизъм, а не на ниво оценка на съдържанието.

В случаите на дезинформация най-важни са първите 24 часа, когато съответната публикация набира скорост и оттам нататък щетата е направена, изтъкна той.

Идеята е не някой да стои и да гледа публикация по публикация, а Фейсбук алгоритмите да не препоръчват съдържание, което е неавтентично усилено, поясни министърът на електронното управление.

"Ние нямаме пълната картина. Някой може да ни изглежда като трол, а да не е – да е съвсем убеден човек, т.нар. полезни идиоти в терминологията, без да обиждам никого. Нямаме като индивиди какво да направим. Дори да докладваме една или друга публикация, това е капка в морето. Трябва системно да бъде решен проблемът."

"Актът за цифровите услуги е регламент на ЕС, който е пред приемане. ЕК е много наясно с конкретните проблеми, включително които България има и как това представлява доста системен риск за България като държава. Актът за цифровите услуги е това, което може да ни реши проблема м дългосрочен план. Там има възможности за анализ на системен риск за дадени общества. Този акт развързва ръцете на Европейската комисия да въздейства върху Фейсбук, върху начина, по който работи алгоритъмът, който е в основата на това разпространение", коментира Божидар Божанов в предаването "Преди всички".

"Никой не е виждал как някой подава плик на някой друг и му казва – хайде сега, пиши, говори за Русия. Чували сме, че се случва", отбеляза още Божанов. 

Грантовете на фондациите са публични. Дори да приемем конспирация, данните са публични, посочи Божанов във връзка с темата за платените говорители, повдигната от началника на кабинета на премиера Лена Бориславова.

"Докато нямаме списък с руски фондации, които имат на страниците си грантополучатели, нещата се случват по-конспиративно."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53