Средно 17 на сто увеличение на пенсиите ще получат 715 000 пенсионери след преизчислението на пенсиите от 1 октомври обявиха от НОИ.
Средната пенсия за страната ще достигне 722 лева при 670 лева спрямо юли.
35% от пенсионерите ще получат средно по 136 лв. увеличение на пенсиите от 1 октомври, след като се приложи модифицираното швейцарско правило. За някои ръстът ще е и 300 лв, за други - по-малък.
Драгомир Драганов - директор на Дирекция "Анализи и планиране" в НОИ, обобщи:
"За профила на тези хора може да бъде казано, че 80% от тях са с пенсии, отпуснати преди повече от 10 години, с което основната цел на увеличението е постигната - да се даде изпреварващо увеличение през октомври на онези пенсии, които са били отпуснати по-назад във времето и които, поради прилаганите механизми за увеличаване, са изостанали от средния осигурителен доход за страната".
След като от октомври таванът на пенсиите се е увеличил отново на 3400 лева, само 1056 възрастни няма да получават реален размер на пенсията, а такива с над 5000 лева са само няколко, но това е конфиденциална информация.
През електронните услуги на НОИ хората вече могат да видят и начисленото увеличение, което е в сила от 1 юли.
Директорът на Дирекция "Информационни технологии" Марин Калчев заяви: "Могат да видят размера, който ще получават на 7 юли".
37-годишна жена и 2-годишната ѝ дъщеря починаха в болницата от нараняванията си, които са получили при атентата в четвъртък в Мюнхен, при който афганистанец се вряза с кола в група протестиращи. Това са първите жертви на терористичния акт, при който пострадаха 36 души. Както БНР информира, 24-годишният Фархад призна пред германските..
Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли предложението на САЩ да поеме собствеността върху около 50 процента от правата върху редкоземните минерали на Украйна и се опитва да договори по-добра сделка, това съобщи днес "Файненшъл таймс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса. Самият Володимир Зеленски заяви днес в кулоарите..
15 тона отпадъци, трупани с години са извозени от площадката за сметосъбиране в двора на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Мястото, регистрирано и обособено за събиране на болничен отпадък през последните години е използвано и за неопасни отпадъци. Извозването им е започнало миналата година. За справяне с..
Делегатите на 51-ия конгрес на БСП гласуваха да се премахне прекия избор за председател на партията. Това означава, че лидерът на левицата отново ще се избира от конгреса. В надпревара остават общо 9 кандидати – Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов, Кристиян Вигенин, Калоян Паргов, Дора Янкова, Румен Овчаров, Борис Цветков, Боян Балев и Руси..
Представителството на Европейската прокуратура в София внесе обвинителни актове срещу петима души, заподозрени в измама с европейски средства за повече от 6 милиона евро в мащабна схема, свързана със строителни машини, съобщи прокуратурата. Твърди се, че обвиняемите са били част от организирана престъпна група, която е имала ясната цел да..
Германският канцлер Олаф Шолц обвини американския вицепрезидент Джей Ди Ванс в намеса в изборите в Германия. На Мюнхенската конференция за сигурност той призова за по-нататъшна подкрепа за Украйна и остро отхвърли изказванията на американския вицепрезидент в полза на "Алтернатива за Германия". Той заяви, че не приема никаква намеса в германския..
9 останаха кандидатите за председател на БСП. 8 от първоначалните претенденти се оттеглиха. А партията провежда 51-вия си конгрес. Очакванията са, че ще бъде премахнат прекият избор на лидер и той да бъде избран още тази нощ или утре след балотаж. Сергей Станишев се оттегли от битката за председател на БСП Това обаче ще се реши..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър..