Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Румяна Коларова: Договорките с независими депутати са рискови до самото гласуване

"Дори и да намерят депутати до 121, това не гарантира, че ще мине кабинетът "Василев"

Снимка: БГНЕС

"Дори и да намерят депутати до 121, това не им гарантира гласуване на кабинет на Асен Василев".

Това мнение изказа пред БНР проф. Румяна Коларова, университетски преподавател по политология. Тя припомни гласуването на правителството на Сергей Станишев, когато предложението за премиер събра достатъчно гласове, но кабинетът му - не:

"В резултат на това кабинетът на Станишев не мина с първия мандат, трябваше с третия мандат и с подкрепата на НДСВ да се сформира тройната коалиция".

По думите на политолога контактите и договорките с независими депутати, отцепили се от някоя парламентарна група, са силно рискови до последния момент:

"До момента на реалното гласуване, дори до момента на прегласуването. Защото това са хора с много нестабилна позиция, дори зависими от много и различни фактори".

Проф. Румяна Коларова подчерта, че партийната дисциплина е в основата на парламентаризма в либералната демокрация:

"Да се твърди, че партийната дисциплина е в разрез с демокрацията, просто не е така".

Според нея партиите вече от няколко седмици са в предизборна кампания:

"Чета програмата за кабинет на Асен Василев и мога да ви кажа,че тя не е управленска програма, а е предизборна програма".

Тя посочи, че "Продължаваме промяната" са смятали, че правителството им се стабилизира от нежеланието на другите партии и на избирателите да има избори сега.

Интервюто на Георги Марков с проф. Румяна Коларова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глоби в Испания за компании за онлайн залагания

Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт с 33 милиона евро заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи. Установени са шест чуждестранни компании за онлайн хазарт, действащи без лиценз в Испания. Те трябва да платят по 5 милиона евро..

публикувано на 25.11.25 в 22:58
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски изрази готовност да се срещне с Тръмп

Украинският президент Володимир Зеленски изрази готовност за среща с лидера на САЩ за окончателно оформяне на мирния план за Украйна: "Принципите на този документ могат да бъдат развити в по-дълбоки договорености. И това е в наш общ интерес - за да бъде сигурността ни реална. Разчитам на това да продължим активното сътрудничество с..

публикувано на 25.11.25 в 22:54
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изпраща Уиткоф в Москва с надеждата да финализира сделката с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че е инструктирал своя специален пратеник Стив Уиткоф да отиде в Москва и да се срещне с руския лидер Владимир Путин в опит да финализира мирния план за Украйна. По думите му, първоначалният план от 28 точки е бил преработен, като са били отчетени предложенията и на двете страни в конфликта...

публикувано на 25.11.25 в 22:36
Националният парк Джошуа Три в Калифорния

По-скъп вход за чужденците в националните паркове на САЩ

Чуждестранните туристи, посещаващи националните паркове на САЩ, включително Гранд Каньон и Йелоустоун, вече ще плащат солидна такса, обяви администрацията на Тръмп. Министерството на вътрешните работи, което управлява тези известни национални паркове в САЩ, заяви, че от 2026 г. посетителите от чужбина ще трябва да плащат 100 долара в..

публикувано на 25.11.25 в 22:31
Президентът на Турция Реджеп Ердоган

Ердоган се надява руско-украинските мирни преговори да са в Истанбул

Президентът на Турция Реджеп Ердоган изрази надежда, че евентуалните преки руско-украински мирни преговори ще се състоят в Истанбул. Той е казал това по време на срещата на "Коалицията на желаещите", съобщиха от пресслужбата му. "Турция ще продължава дипломатическите усилия, за да подпомогне преките контакти между страните с цел скорошно..

публикувано на 25.11.25 в 22:02

Премиерът взе участие във видеоконференцията на “Коалицията на желаещите”

"Границите не могат да бъдат променяни със сила и дългосрочната сигурност на Украйна трябва да бъде гарантирана." Тази позиция е защитил премиерът Росен Желязков в днешната видеоконференция на "Коалицията на желаещите", водена от президента на Франция Еманюел Макрон и премиера на Обединеното кралство Кийр Стармър, съобщиха от Пресслужбата на..

публикувано на 25.11.25 в 21:54
Дан Дрискол

Дан Дрискол е в Абу Даби, където обсъжда детайлите по мирното споразумение с руската делегация

Украйна се е съгласила на американското предложение за мирно споразумение с Русия, съобщават американските медии, цитирайки правителствени представители. Украйна е постигнала споразумение със САЩ по условията на евентуално мирно споразумение с Русия NBC цитира двама неназовани служители на американската администрация, според които има "някои..

публикувано на 25.11.25 в 20:34