Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филхармония “Пионер“ - отново във Виена!

Младежите ни постигнаха нов връх в историята на легендарния оркестър

9
Филхармония "Пионер" в Миноритенкирхе
Снимка: Мирослав Семков

На 2 и 3 юли в австрийската столица се проведе дългоочакваното турне на Младежка филхармония “Пионер“. Този проект беше осъществен под надслов "Отново във Виена" по инициатива на австрийското сдружение за култура "Лилавият лебед" и се състоя под почетния патронаж на председателя на Австрийския парламент Волфганг Соботка.

Престижният гастрол включваше концерти в Миноритенкирхе, на сценaта в Златната зала на Музикферайн, в рамките на младежкия фестивал "Summa cum Laude",  и в залата на Хора на виенските момчета – MuTh. Събитието в Минотитенкирхе беше предавано online и всички меломани, проследили концерта в интернет или на живо в църковния храм, бяха свидетели на забележителния успех, на емоциите, на вдъхновената интерпретация и спойка между младите оркестранти, както и на възторжените аплаузи, с които музикантите от легендарната Детско-юношеска филхармония под палката на утвърдения талантлив диригент Любомир Денев-син  бяха възнаградени след всяко свое изпълнение. Красивият плакат за концерта на 2 юли беше дело на известния художник Стоимен Стоилов. По повод гастрола беше издадена и възпоменателна марка на "Австрийски пощи".

Това бе поредният мащабен проект на сдружението на култура "Лилавият лебед", съчетаващ събитие с висока художествена стойност и грандиозна организация по осъществяване на идеята, в основата на която отново е вдъхновяващата фигура на д-р Александър Александров - основател и председател на сдружението. В интервю за слушателите на предаването “Алегро виваче“  по “Хоризонт“ той разказа за удовлетворението от сбъднатите мечти и изпълнените цели, свързани с  гастрола на младежката филхармония във Виена, както и за моментите на силни емоции, съпътствали дните на концертното турне.

Публиката в австрийкста столица оцени високо професионалното изпълнение на оркестъра и интересния подбор на музикални произведения в програмата на трите концерта. Наред със  Симфония №8 от Антонин Дворжак, Увертюра от Жорж Мюфа и емблематични заглавия от българските класици Петко Стайнов (Ръченица от “Тракийски танци“), Марин Големинов (Танц из балета “Нестинарка“), Любомир Пипков (Въведение и танци от операта “Момчил“) и Георги Златев-Черкин (“Севдана“ със солист Георги Райчев – цигулка), се откроиха и две оригинални съвременни творби, които имаха своето успешно премиерно изпълнение пред публика: Концерт на тромпет и симфоничен оркестър от Любомир Денев-син със солист Сава Стоянов и симфонична пиеса, специално посветена на Филхармония "Пионер" от австрийския диригент и композитор проф. Курт Шмид. 

В интервю маестро Шмид разкри с удоволствие идеята на тази композиция, носеща за заглавие характерния виенски израз  “Geh’n ma halt a bißl unter“. Проф. Курт Шмид изрази благодарност като автор и определи интерпретацията  на своето произведение от Филхармония “Пионер“ като “грандиозна и феноменална“.

Положителни впечатления от изявата на оркестъра след края на концерта в Миноритенкирхе сподели и Герхард Райвегер – бивш посланик на Република Австрия в България в периода 2010-2014 г., а понастоящем председател на Австрийско-българското дружество във Виена, което също подкрепи организацията, свързана с гастрола на филхармония “Пионер“ в австрийската столица. “Този концерт се вписва в програмата на 2022-ра като Европейска година на младежта и е прекрасен пример как се презентира изкуството на една държава на световните сцени. Такъв тип културни събития имат съществена роля за популяризирането на България.“ - заяви австрийският дипломат.

Кореспонденцията от Виена и отзивите на организатори и гости чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45