Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филхармония “Пионер“ - отново във Виена!

Младежите ни постигнаха нов връх в историята на легендарния оркестър

9
Филхармония "Пионер" в Миноритенкирхе
Снимка: Мирослав Семков

На 2 и 3 юли в австрийската столица се проведе дългоочакваното турне на Младежка филхармония “Пионер“. Този проект беше осъществен под надслов "Отново във Виена" по инициатива на австрийското сдружение за култура "Лилавият лебед" и се състоя под почетния патронаж на председателя на Австрийския парламент Волфганг Соботка.

Престижният гастрол включваше концерти в Миноритенкирхе, на сценaта в Златната зала на Музикферайн, в рамките на младежкия фестивал "Summa cum Laude",  и в залата на Хора на виенските момчета – MuTh. Събитието в Минотитенкирхе беше предавано online и всички меломани, проследили концерта в интернет или на живо в църковния храм, бяха свидетели на забележителния успех, на емоциите, на вдъхновената интерпретация и спойка между младите оркестранти, както и на възторжените аплаузи, с които музикантите от легендарната Детско-юношеска филхармония под палката на утвърдения талантлив диригент Любомир Денев-син  бяха възнаградени след всяко свое изпълнение. Красивият плакат за концерта на 2 юли беше дело на известния художник Стоимен Стоилов. По повод гастрола беше издадена и възпоменателна марка на "Австрийски пощи".

Това бе поредният мащабен проект на сдружението на култура "Лилавият лебед", съчетаващ събитие с висока художествена стойност и грандиозна организация по осъществяване на идеята, в основата на която отново е вдъхновяващата фигура на д-р Александър Александров - основател и председател на сдружението. В интервю за слушателите на предаването “Алегро виваче“  по “Хоризонт“ той разказа за удовлетворението от сбъднатите мечти и изпълнените цели, свързани с  гастрола на младежката филхармония във Виена, както и за моментите на силни емоции, съпътствали дните на концертното турне.

Публиката в австрийкста столица оцени високо професионалното изпълнение на оркестъра и интересния подбор на музикални произведения в програмата на трите концерта. Наред със  Симфония №8 от Антонин Дворжак, Увертюра от Жорж Мюфа и емблематични заглавия от българските класици Петко Стайнов (Ръченица от “Тракийски танци“), Марин Големинов (Танц из балета “Нестинарка“), Любомир Пипков (Въведение и танци от операта “Момчил“) и Георги Златев-Черкин (“Севдана“ със солист Георги Райчев – цигулка), се откроиха и две оригинални съвременни творби, които имаха своето успешно премиерно изпълнение пред публика: Концерт на тромпет и симфоничен оркестър от Любомир Денев-син със солист Сава Стоянов и симфонична пиеса, специално посветена на Филхармония "Пионер" от австрийския диригент и композитор проф. Курт Шмид. 

В интервю маестро Шмид разкри с удоволствие идеята на тази композиция, носеща за заглавие характерния виенски израз  “Geh’n ma halt a bißl unter“. Проф. Курт Шмид изрази благодарност като автор и определи интерпретацията  на своето произведение от Филхармония “Пионер“ като “грандиозна и феноменална“.

Положителни впечатления от изявата на оркестъра след края на концерта в Миноритенкирхе сподели и Герхард Райвегер – бивш посланик на Република Австрия в България в периода 2010-2014 г., а понастоящем председател на Австрийско-българското дружество във Виена, което също подкрепи организацията, свързана с гастрола на филхармония “Пионер“ в австрийската столица. “Този концерт се вписва в програмата на 2022-ра като Европейска година на младежта и е прекрасен пример как се презентира изкуството на една държава на световните сцени. Такъв тип културни събития имат съществена роля за популяризирането на България.“ - заяви австрийският дипломат.

Кореспонденцията от Виена и отзивите на организатори и гости чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хартия, туш и вода в изложбата на Йордан Леков "Маврографии"

Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..

публикувано на 21.11.24 в 09:52

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..

обновено на 20.11.24 в 17:48

Романтични съкровища за клавирно трио - в Бургас, Варна и Букурещ

Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..

публикувано на 20.11.24 в 16:17

Трио Дивертименто представя спектакъла "В Годината на чешката музика"

На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...

публикувано на 20.11.24 в 15:26
Христо Танев

Виолончелистът Христо Танев - концертмайстор и солист на Радиооркестъра

Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България".  На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев.  Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..

публикувано на 20.11.24 в 14:02
Първо студио на БНР

Музика от трима ярки композитори от музикалния ни авангард ще звучи в Първо студио на БНР

"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..

публикувано на 20.11.24 в 13:23

Среща с българския музикален авангард в Първо студио на БНР

На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..

публикувано на 20.11.24 в 12:41