Празникът бе под наслов „Рецептите на баба“.
В крайдунавския парк на Тутракан бяха открити представителен информационен базар и изложба с демонстрации на занаяти, приложни изкуства, както и шатри, където всеки от гостите можеше да опита домашни погачи и ястия от позабравени времена, но предавани от поколение на поколение.
И точно така в годините са оцелели десетки рецепти, които и днес са част от трапезата на хората в тутраканските села. Така във Варненци и днес приготвят гушки – най-обикновени сармички с кисело зеле, ориз и кайма, но значително по-малки на вид. Хапват си ги, като дойде време за селския сбор, разказа кметския наместник Снежана Михайлова.
"Те се правят по-малки и с тънкото листенце на зелето".
Млади и стари рамо до рамо разточваха тесто за мекици. Китни носии с ръчни бродерии, цветни бурканчета с домашни конфитюри, мезета по стари рецепти изкушаваха потърсилите сянката в парка край реката. И никой не можеше да остане равнодушен пред тавите с мамалига, трайно присъстваща във всеки един дом в региона, но най-тачена в Нова Черна, където преди години дори ѝ посветиха фестивал.
"Тайната за вкусна мамалига ни издаде Иванка Делева, чийто родители, както и на много други са били преселници от румънско".
И ако Италия е призната като родина на пастата – казано по нашенски – макарони. Малцина знаят сигурно, че съществува и български вариант. Откриваме го в рязаната чорба на Гергина Цвяткова.
Върху шарените покривки имаше още различни видове домашна халва, баклави, пиде, дори и трудоемката трахана, която на вкус е като попарата, с която сме израсли мнозина.
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..