Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

160 г. от рождението на проф. Иван Шишманов

Снимка: pixabay.com

Навършиха се 160 години от рождението на една от големите личности на нашия културен живот в края на XIX и началото на XX век - професор Иван Шишманов. Той е блестящ университетски преподавател, етнограф, фолклорист, историк на литературата, автор на много научни трудове и влиятелен общественик - бил е министър на просвещението на България в периода 1903-1907 г. Именно той съдейства за създаването на редица културни институти у нас, като Столичната драматична трупа „Сълза и смях“, в която има оперно отделение през 1891 г.; Първото частно музикално училище през 1904 г.; Българския музикален съюз, както и Народния тетър, Рисувалното училище, Етнографския музей, училище за глухонеми деца, много читалища и библиотеки. Това е огромен принос за нашата тогава  зараждаща се национална култура. 

Иван Шишманов е роден на 5 юли 1862 г. в Свищов. 13-годишен остава сирак. Благодарение на унгарския пътешественик Феликс Каниц, посетил града по онова време и впечатлен от будното дете, Шишманов получава стипендия да учи в Педагогическото училище във Виена. След завършването му работи една година като учител  в родния си град, след това е назначен в Министерството на просветата. През 1884 г. заминава за Йена, където следва философия, а после в Женева учи при проф. Михайло Драгоманов и продължава следването си в Лайпциг. Защитава докторска дисертация в областта на експерименталната психология.

В този период сключва брак с дъщерята на своя преподавател - Лидия Драгоманова - жена с висока култура, учила пеене в Женева, известна със статиите си по музикални въпроси. Вероятно тя насочва вниманието на Шишманов към музиката, защото има сведения, че той свири втора цигулка в Първия български струнен квартет прeз 1896 г. и с него участва в благотворителни концерти. Активно подпомага първите опити за създаване на оперен театър през 1891 г. – участва в подбора на репертоара. В качеството си на началник отдел в Министерството на просветата подпомага трупата, като изпраща няколко певци на специализация в чужбина. В същото време чете лекции в първия Висш педагогически курс като професор по литературна и културна история. Фактически, той е един от основателите на Висшето училище, превърнало се впоследствие в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

След броженията в университета през 1907 г. Шишманов напуска поста си на министър и заминава за Швейцария, където преподава две години, а след това се връща към преподавателската си дейност у нас. За известно време е посланник в Украйна. Той е първият председател на българския ПЕН клуб. При свое пътуване до Осло за конгрес на ПЕН-клуба, проф. Иван Шишманов внезапно умира на 22 юни 1928 г. 

Автор е на повече от 400 студии. Особено ценни са тези за Българското възраждане и фолклор, трудовете „Задачите на нашата етнография“, “Принос към българската народна етимология“, “Сборник за народни умотворения, наука и книжнина“. 


Целият епизод на рубриката "Помните ли..." можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59