Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Душко Кръстевски: Нечисти интереси изведоха хората на протестите в Скопие

Душко Кръстевски
Снимка: Здравка Маслянкова

"Нечисти политически бизнес интереси спъват френското предложение за членството на Република Северна Македония в Европейския съюз и изведоха хиляди на антиправителствени протести".

Това коментира във Велико Търново преподавателят по литература и преводач от Скопие Душко Кръстевски. За десета година той е участник в Международния летен семинар по българистика във Великотърновския университет. 

Според него сегашните събития в Скопие напомнят на „Шарената революция“ с антиправителствените протести от пролетта на 2015 година. Не политиците и междуправителствените комисии, а народите ще изградят общите българо-македонски коридори, смята Кръстевски. 

"Френското предложение не е лошо, но някой манипулира хората, които не са го чели. Става малко трудно, като навсякъде на Балканите, всичко излиза като игра на хоро – три крачки напред, една крачка назад, това ще продължи", коментира той. 

Според него е възможен и черен сценарий с ескалация на напрежението, когато тази седмица правителството на РСМ ще гласува френското предложение за членството на страната в ЕС. И привържениците на правителството, и на опозицията заслужават да живеят по-добре и нашите страни – и Македония, и България, трябва да намерят по-добър диалог и сътрудничество. 

"Политиците имат свой бизнес, който е много далече от обикновените хора и ако се влиза в Европейския съюз, тези незаконни бизнеси ще трябва да спрат и може би на някои хора това не им се харесва", коментира учителят и преводач от Скопие. 

По думите на Душко Кръстевски отпорът от македонските политици за включването на българите в Конституцията на РСМ е породен от страхове за загубване на самоличност и е резултат от баласта от миналото

"Ако Македония и Албания не влязат заедно в ЕС, тогава в Македония може да се случат някакви проблеми", коментира още той и изрази надежда, че ще бъде намерен общ език между опозицията и правителството. 

"Аз като преводач и колегите ми, се опитваме да сближим двете страни. С моите преводи показвам, че българската литература не свършва с Иван Вазов, че има и нови хора като Алек Попов, Георги Господинов, Захари Карабашлиев, които са наистина много известни. Но колко са четящите хора и колко са протестиращите", риторично попита Душко Кръстевски.  

Разговор на Здравка Маслянкова с Душко Кръстевски в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Виждайки по два етикета, чужденци настояват да плащат в евро

Чужденци често искат да плащат в евро, след като на стоките имало обозначена и цена в евровалутата, казаха работещи в търговски обекти в Кюстендилско. Кюстендилци пък засега не могат да разберат дали ще могат да пазаруват и в евро от 1 януари в Босилеград и в Сърбия.  Чужденци - особено по бензиностанциите, като зареждат гориво, искали да платят в евро,..

публикувано на 21.10.25 в 20:32

Тръмп няма планове да се среща с Путин "в непосредствено бъдеще"

Европейски държави подготвят предложение с 12 условия за прекратяване на руската война срещу Украйна, съобщава агенция "Блумбърг". Планът предвижда спиране на бойните действия на настоящата фронтова линия между двете армии. "Борд на мира", председателстван от президента на САЩ Доналд Тръмп ще упражнява надзор над изпълнението му. Украйна ще получи..

публикувано на 21.10.25 в 20:15
Американският вицепрезидентът Джей Ди Ванс говори на брифинг в ръководения от САЩ Център за гражданско-военна координация (CMCC) на неразкрито място в Южен Израел, 21 октомври 2025 г.

Американският вицепрезидент изрази "голям оптимизъм" по повод споразумението за прекратяване на огъня в Газа

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс заяви, че САЩ няма да изпратят войски в Газа, а ще се ограничат до осигуряване на "полезна координация". Той изрази и "голям оптимизъм" по повод споразумението за прекратяване на огъня в Газа между Израел и "Хамас", сключено с посредничеството на САЩ, предаде Ройтерс.  Изпълнението му ще изисква..

публикувано на 21.10.25 в 19:22

НАП и Митниците получават над 74 млн. лв. с постановление на МС

Със свое постановление правителството одобри вътрешнокомпенсирани промени на утвърдените разходи по области на политики/бюджетни програми по бюджета на Министерството на финансите за 2025 г., съобщава пресцентърът на МС С акта на правителството се осигурява допълнителен финансов ресурс в размер на 74 083 516 лв. по бюджетите на Националната..

публикувано на 21.10.25 в 19:10

На още четири отсечки ще се мери средна скорост

Още четири отсечки по път I-4 на територията на областите Ловеч и Габрово са сертифицирани за измерване на средна скорост на движение, след като преминаха задължителната първоначална проверка от Българския институт по метрология, съобщиха от Националното тол управление. С тях общият брой става 42. Списъкът с всички сертифицирани отсечки е публикуван на..

публикувано на 21.10.25 в 19:04
Президентът на САЩ Доналд Тръмп (вляво) посреща украинския президент Володимир Зеленски в западното крило на Белия дом, Вашингтон, окръг Колумбия, САЩ, 17 октомври 2025 г.

Тръмп е оказал натиск върху Зеленски да се съгласи на териториални отстъпки

Американският президент Доналд Тръмп е оказал натиск върху украинския лидер Володимир Зеленски да отстъпи източната част на Донбас по време на преговорите миналата седмица във Вашингтон за това как да се сложи край на руската инвазия, съобщи високопоставен украински служител пред АФП. "Да, това е вярно", каза служителят, който пожела да остане..

публикувано на 21.10.25 в 19:01
Кумари мие огненото око на челото си след итуала Гуфа.

Биляна Траянова: Телевизия "Без багаж" се излъчва на 42 територии по света

Вчера, 20 октомври,  е първият ден на телевизия "Без багаж", това е телевизията на нашите фенове, телевизия, която се съобразява със зрителския интерес, съобщи в интервю пред БНР продуцентът на "Без багаж" Биляна Траянова. "През годините развихме съдържанието и в момента се излъчва на 42 територии по света. Питат ни защо българския ефир..

публикувано на 21.10.25 в 18:43